UWAGA!

Elbląska uczelnia będzie kształciła lekarzy

 Elbląg, Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu,
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu, fot. Michał Skroboszewski

W środę (10 sierpnia) władze Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych podczas konferencji prasowej poinformowały o uruchomieniu kierunku lekarskiego. Na rok akademicki 2022/2023 minister edukacji i nauki wyznaczył uczelni limit 75 studentów.

Nowy kierunek znalazł się w ofercie edukacyjnej uczelni na mocy decyzji ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z 5 sierpnia 2022 r. Studenci kierunku lekarskiego rozpoczną kształcenie już od października br. Semestr kosztuje 20 tys. zł.

- Siedem lat walczyliśmy o uruchomienie tego kierunku. Uczelnia, aby otrzymać zgodę na kształcenie na kierunku lekarskim, musi spełnić wymagające kryteria. Konieczna jest zgoda formalna Ministerstwa Edukacji i Nauki, a na nią składa się wiele czynników. Nieodzownym czynnikiem jest celowość i sens powołania takiego kierunku, a na tym polu pomogły nam władze województwa oraz Elbląga, dając listy polecające, bez których ten wniosek nie podlegałby procedowaniu. Wniosek trafia następnie do Polskiej Komisji Akredytacyjnej i do Ministerstwa Zdrowia. Gdy te instytucje wydadzą pozytywne opinie, wówczas minister edukacji może podjąć decyzję o przyznaniu uczelni kierunku lekarskiego - mówi dr Zdzisław Dubiella, profesor i założyciel Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.

  Elbląg, Od lewej: dr hab. Jarosław Jaszczur-Nowicki, dr hab.n.med. Beata Januszko-Giergielewicz,  dr Zdzisław Dubiella, dr Magdalena Dubiella-Polakowska,
Od lewej: dr hab. Jarosław Jaszczur-Nowicki, dr hab.n.med. Beata Januszko-Giergielewicz, dr Zdzisław Dubiella, dr Magdalena Dubiella-Polakowska, fot. daw

Obecna rektor AMiSNS, dr Magdalena Dubiella-Polakowska, przedstawiła nowych prorektorów uczelni: dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz będzie prorektorem ds. kształcenia w zakresie nauk medycznych, natomiast dr hab. Jarosław Jaszczur-Nowicki - prorektorem w zakresie badań naukowych i rozwoju. Dziekanem Wydziału Lekarskiego jest dr n. med. Jacek Perliński.

- Wiem, jak ogromnym problemem jest dzisiaj brak kadry medycznej. W województwie warmińsko-mazurskim mamy 5700 lekarzy, 2500 ma specjalizację, pozostali są bez specjalizacji. Średnia wieku lekarzy w naszym województwie zbliża się do sześćdziesięciu lat. Uruchomienie wydziału lekarskiego w Elblągu jest więc ważną odpowiedzią na te problemy. Mam nadzieję, że część z tych lekarzy zostanie w Elblągu - mówi Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurki.

Zajęcia praktyczne studenci w większości będą odbywali w Szpitalu Miejskim w Elblągu oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama