UWAGA!

II LO wśród 100 najlepszych liceów w Polsce według Newsweeka

 Elbląg, II LO wśród 100 najlepszych liceów w Polsce według Newsweeka
(fot. nadesłana)

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi jako jedyne z elbląskich liceów znalazło się w pierwszej setce tego typu szkół w rankingu "Newsweek Polska".  

Elbląskie II LO znalazło się w rankingu na 80 miejscu w kraju (2 miejsce w województwie). W zestawieniu jest jeszcze III LO - na 467 pozycji (19 miejsce w województwie) oraz Publiczne LO Zakonu Pijarów w Elblągu (227 pozycja w kraju i 7 w województwie)

W rankingu kapituła brała pod uwagę wyniki matur, liczbę olimpijczyków, oferowane w programie języki obce oraz wpływ szkoły na osiągnięcia ucznia. Zwłaszcza ten ostatni wskaźnik jest istotny. Autorzy rankingu, by zmierzyć efektywność nauki badali EWD czyli Edukacyjną Wartość Dodaną. Najprościej tłumacząc porównuje się uczniów „na starcie”, czyli wyniki egzaminu gimnazjalnego i na końcu czyli wyniki egzaminu maturalnego. W tym przypadku II LO otrzymało aż 171 punktów, a dla porównania III LO w Gdyni tylko 23 punkty. Ranking kładł także nacisk na wyniki matur. W tym przypadku sukcesy maturalne danej szkoły porównywano ze średnimi wynikami w całej Polsce.

Dobra pozycja szkoły to w dużej mierze zasługa uczniów, ich pracy, zaangażowaniu i uzdolnieniom. Nie jest tajemnicą, że II LO przyciąga bardzo ambitnych i szlachetnych młodych ludzi. Dlaczego wybrali II LO?

- Naszą szkołę wybrałam przede wszystkim dlatego, iż był to mój cel od podstawówki. Już od wtedy słyszałam, że jest to najlepsza szkoła w naszym mieście. Zależało mi na tym bardzo, ponieważ od zawsze chciałam dobrze napisać maturę i dostać się na wymarzone studia, a byłam pewna, że II LO mi w tym pomoże – przekonuje Wiktoria Gąsak z klasy II a.

Czy był to dobry wybór ? - Będę szczera, nie jest łatwo, ponieważ nauczyciele z racji swojego długoletniego doświadczenia i profesjonalizmu, dużo wymagają. Mimo to uważam, że to dobra oznaka, ponieważ wymagania są podstawą do dobrego nauczania. W naszej szkole, wbrew powszechnemu przekonaniu ze strony osób trzecich, panuje bardzo miła atmosfera. Uczniowie są z reguły przyjaźnie nastawieni, ambitni, poznałam tutaj wiele niesamowitych i interesujących osób, z którymi mam nadzieję, będę utrzymywać kontakt długo po skończeniu szkoły – wyznaje Agata Kwiatkowska, koleżanka z klasy Wiktorii.

W rankingu Newsweek Polska brano pod uwagę jakie i ile języków oferuje szkoła. W II LO do wyboru jest 6 jęz. obcych. W przygotowanej już ofercie na rok 2020/2021 wystartują m. in. klasy: humanistyczna  dwujęzyczna,biznesowa, politechniczna z jęz. angielskim, politechniczna z informatyką  oraz medyczna.

Marek Nowosad, II LO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A moim zdaniem. .. .nie wiem na czym polega fenomen tej szkoły bo niestety poziom niektórych belfrów jest żenujący, ale dzieci ambitne, na korkach jadą a splendor ląduje na "zacnym LO". .. ..
 • @Jajoigłowa - Dokładnie tak jak w I LO- rodzice mają pieniądze- płacą niebotyczne pieniądze za bardzo dobre korki i później są wyniki, którymi chwali się szkoła :-)Moje dziecko skończyło I LO, korki przygotowujące do matury- około 1000 zł. / tygodniowo. Efekt? Super matura, studia, które sobie wybrało. Ale gdzie w tym zasługa szkoły?
 • II LO - to więcej niż szkoła. .. - plagiat hasła FC BARCLONA- to więcej niż klub :-)Gdzie ta ambicja i kreatywność? :-)
 • wartość dodana? to gdyby tak szkoła jakaś wzięła szympansa i nauczyła go pisać Ala ma asa to by wygrała ten ranking? no to jest do zrobienia chyba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  wydział szkoleń(2020-06-19)
 • Panie Nowosad, proszę sprawdzić znaczenie pojęcia "dwujęzyczność". Dlaczego klasę, w której odbywają się dwa razy tygodniu lekcje historii czy WOS po angielsku, nazywa się dwujęzycznymi? Kiedyś nazywano to klasami z rozszerzonym programem nauczania języka. .. .Poziom anglistów i pana od włoskiego pozostawia poza tym sporo do życzenia. .. Oprócz tego, to chyba jedyna szkoła w mieście, gdzie nauczyciele dają korki uczniom, wiedzą o tym wszyscy, z dyrekcją na czele i nic. ..
 • @Zawadziak - A za moich czasów włoski z panem W. stał na wysokim poziomie. Dobrze wspominam czasy w II LO.
 • @Zawadziak - Zawadziaku, ,fajnie się hejtuje, gdy się sobą nic nie reprezentuje? To bardzo brzydki zwyczaj sugerować innym nieuczciwość bądź przyzwolenie na nią, nie mając żadnych dowodów ani podstaw. Jeżeli masz podejrzenie, że ktoś daje korki swoim uczniom(bo chyba tylko taka sytuacja jest bulwersująca)to zareaguj, ale wobec konkretnej osoby. Nie rzucaj ogólnych krzywdzących oskarżeń. Klasy dwujęzyczne w II LO spełniają w pełni wymogi zapisane w prawie oświatowym. Zachęcam do lektury.
 • A na I miejscu w województwie nie Olsztyn. II LO z Kętrzyna (prywatne). Im się chce i nie marudzą. .. ..
 • @Zawadziak - Tak bylo kidys
Reklama