UWAGA!

Jak będzie wyglądała nauka w szkołach

 Elbląg, Tak wyglądał egzamin ósmoklasisty. Od września większość szkół ma pracować w normalnym trybie z zachowaniem sanitarnych zasad GIS
Tak wyglądał egzamin ósmoklasisty. Od września większość szkół ma pracować w normalnym trybie z zachowaniem sanitarnych zasad GIS (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Zajęcia w szkołach, jak już informowaliśmy, mimo pandemii mają się rozpocząć jak co roku 1 września. Dzisiaj minister edukacji poinformował, że większe obostrzenia będą obowiązywać tylko w samorządach, które są w tak zwanych strefach żółtych i czerwonych. Dotyczy to obecnie 19 powiatów z południa Polski.

- Niektóre media zauważają tylko te 19 powiatów z obostrzeniami. Tymczasem ponad 300 powiatów jest w dobrej sytuacji, dlatego w zielonych strefach dyrektorzy mogą przygotowywać się do stacjonarnych zajęć w szkołach. Tylko w strefach czerwonych i żółtych obowiązywać będą większe obostrzenia - powiedział dzisiaj na konferencji prasowej Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Ministerstwo zdecydowało o powrocie do normalnego trybu nauczania, wzorem np. Niemiec czy Włoch. W szkołach będą obowiązywać aktualne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, m.in.: bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. - W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii – informuje GIS.

- Trzeba włączyć rozum - mówił minister Piontkowski na konferencji prasowej, apelując o rozsądek i przestrzeganie dotychczasowych zaleceń Ministerstwa Zdrowia. - Dzisiejsza sytuacja epidemiologicznego umożliwia rozpoczęcie nauki w większości szkół w Polsce. W razie czego wprowadzone zostaną w nich warianty B lub C, gdyby doszło do wzrostu liczby zakażeń w danym regionie.

Wariant A to model tradycyjny, gdzie szkoły będą funkcjonowały normalnie z przestrzeganiem zasad reżimu sanitarnego wydanego przez GIS i Ministerstwo Zdrowia. Model C to tryb, podczas którego nauczyciele i uczniowie przechodzą całkowicie na kształcenie zdalne. 

Zgodnie z projektem rozporządzenia w tej sprawie, dyrektor szkoły lub placówki będzie mógł zawiesić zajęcia ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, która może zagrażać zdrowiu uczniów. Przepisy ułatwią dyrektorowi zawieszenie zajęć odpowiednie do zaistniałej sytuacji z zgodą organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Będzie można zawiesić wszystkie zajęcia lub poszczególne, również dla grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki.

W szkołach i placówkach edukacyjnych znajdujących się w powiatach strefy czerwonej i żółtej (gdzie liczna zachorowań rośnie) zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia. W szkołach tych może obowiązywać: ograniczenie przebywania osób trzecich na terenie placówki, obowiązek zachowywania dystansu, zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych (szatnia, korytarz), zasada jednej klasy na jedną salę, ustalenie grupy dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć w świetlicy, pomiar temperatury pracownikom przy wejściu do placówki, zakaz wyjść grupowych i wycieczek szkolnych i organizacja zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu.

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nijak. Nie puszczam dziecka do szkoly. Niech najpierw zakaża sie masy i miejsc w szpitalach nie bedzie. Poczekamy az wszyscy sie zaraża i przechoruja lub. .. Nie chcę nawet pisac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  18
  ania(2020-08-12)
 • i zaraz mamuśki się będą darły, że im nie pasuje, a najlepiej będą leżeć jak maciory na Krakowskim Przedmieściu i walić kopytami w barierki. ..
 • i bardzo dobrze. Niech wracają. Panie nauczycielki chodzą po mieście, jeżdżą na wakacje i koronowirus im nie przeszkadza. A zaraz zaczną lamentować, że się boją. Teraz może zaczną szanować pracujących kasjerów, kierowców itp. Proponuję, aby ZUS zabezpieczył środki na sprawdzanie lewych zwolnień.
 • Czy na lekcje informatyki uczniowie przynosić mają własne klawiatury/myszki?
 • @szoking - .. .te maciory, które krzyczały: "gdzie jest krzyż"?
 • @zimba - I juz szczucie i plucie. Ty sie zamknij w domu i siedz cale dwa miesiace na tylku. To sa dzieci i beda stłoczone na malej powierzchni w budynku. To nie nauczyciele sprowsdzili wirusa. Wez dobry rozped na przewietrzenie glowy. Jak jakis dzieciak ucierpi w szkole przez covid to tez bedzie, ,kopany''nauczyciel. .. Brak slow.
 • Odezwał sie knur.
 • nie, te dużo głupsze i brzydze. .. .z kodorastów i po. ..
 • Jak zobaczę jakiegoś urzędasa bez kagańca to wzywam policję
 • Czy ktoś wogóle pomyślał o sprzataczkach? Przecież te panie nie dość że zwiększono im metry do sprzątania (z 600 na 1000)to jeszcze muszą rano zdezynfekowac ręce wszystkim dzieciom jak i rodzicom oraz dokonać pomiaru temperatury. A niby kiedy z rana mają posprzątać skoro muszą pilnować wejścia? A co z dezynfekcją w czasie przerw skoro na szkole jest tylko woźna? Te panie już pracują do 22,to do której będą teraz pracowały skoro lekcje mają się kończyć o 19? Czy ktoś wogóle o tym pomyślał ? No chyba że wprowadzi się nocne zmiany.
 • @Mirka - Proponuje do pomocy rano Januszka i Margaret. Wystandaryzuja się, No i żeby było wywietrzone zaproście świeżego sztywnego!
 • Żyjemy w 120 tysięcznym mieście. Nie jakieś wielkie miasto, wiadomo, ale ludzi trochę jednak jest. Ile w Elblągu osób zmarło na koronawirusa? O ile wiem (jeśli się mylę to proszę poprawić)to właśnie wczoraj zmarła pierwsza i jedyna póki co osoba. Ale. .. 85 letnia! A więc osoba w wieku, którego wielu w ogóle nie dożyje. Czy to jest śmiercionośny wirus siejący spustoszenie? To jest wirus siejący spustoszenie. .. Medialne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  4
  HansSolo(2020-08-12)
Reklama