UWAGA!

Procedury, obostrzenia, wytyczne. Jak ma wyglądać kolejny rok szkolny?

 Elbląg, Wejście na tegoroczne egzaminy maturalne w IV LO
Wejście na tegoroczne egzaminy maturalne w IV LO (fot. Anna Dembińska)

Dziś (27 sierpnia) odbyła się zorganizowana przez Urząd Miejski konferencja prasowa dotycząca organizacji kolejnego roku szkolnego w elbląskich placówkach. Z uwagi na pandemię koronawirusa, od września kształcenie w Elblągu będzie przebiegało inaczej.

O przygotowaniach i rekrutacji

- Z dużym niepokojem oczekujemy na rozpoczęcie roku szkolnego – mówił na spotkaniu Janusz Nowak, pełniący obowiązki prezydenta Elbląga. - Tak naprawdę całą odpowiedzialność za przygotowanie placówek oświatowych do rozpoczęcia i prowadzenia edukacji w szkołach i zajęć z przedszkolakami w przedszkolach rząd przerzucił na samorząd, a właściwie na dyrektorów, bo to oni mieli za zadanie przygotować organizację pracy szkół i przedszkoli. To na nich będzie ciążyła odpowiedzialność za stworzenie odpowiednich warunków nauczania – mówił. - Najlepiej, żeby nic się nie wydarzyło, ale jeśli się zdarzy, to oni będą musieli reagować. Nie chcę przyłączać się do chóru tych, którzy krytykują rząd, ale tak naprawdę za stan zdrowotny mieszkańców tego kraju odpowiada rząd. Przypomnę, że od marca szkoły były nieczynne i głośno mówiono o tym, że na jesieni będzie kolejna fala pandemii koronawirusa i było dużo czasu, żeby opracować wytyczne do organizacji pracy w szkołach i przedszkolach, nie zrobiono nic – stwierdził. Janusz Nowak podziękował dyrektorom placówek za przygotowanie propozycji wytycznych, co zleciło im wcześniej miasto jako organ prowadzący. Wybrane propozycje tych działań urzędnicy rozesłali do wszystkich szkół, by dyrektorzy mogli skorzystać z nich w swoich placówkach.

Zanim jednak przedstawiono, jak ma wyglądać nauka w czasie pandemii, Janusz Nowak przedstawił sytuację dotyczącą tegorocznej rekrutacji do miejskich szkół.

- Wszyscy uczniowie, zarówno z Elbląga i spoza Elbląga, znajdą miejsca w naszych szkołach ponadpodstawowych, zarówno w liceach, jak i szkołach o profilu zawodowym – mówił. - Ponad 17 tys. uczniów przystąpi do zajęć od 1 września, dokładnie o 218 uczniów mniej niż w roku ubiegłym, w związku z tym również oddziałów będzie mniej o 27 – zaznaczył. Dodał, że 890 uczniów rozpocznie I klasę SP, a pierwsze klasy w szkole średniej 1400. W szkołach ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca dla uczniów. 35 proc. uczniów zdecydowało się na naukę w LO, pozostali wybrali szkoły o profilu zawodowym. Janusz Nowak stwierdził, że zawody najczęściej wybierane przez uczniów są obecnie popularne na rynku pracy. - Dużym zainteresowaniem cieszy się informatyka. W tym roku otworzyliśmy klasę o profilu informatycznym, programowanie, to cieszyło się dużym zainteresowaniem – zaznaczył. Podkreślił też, że są plany rozwoju profilu mechatronika w Zespole Szkół Mechanicznych, jest to jednak uwarunkowane znalezieniem większej liczby nauczycieli.

Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji UM podkreśliła, że ok. 400 uczniów spoza miasta będzie uczyć się w Elblągu, mają oni możliwość skorzystania z burs i internatów w naszym mieście. Zaznaczyła też, że do klas I zapisało się wiele dzieci rodziców wracających z zagranicy, można zatem wnioskować, że w Elblągu przybywa mieszkańców.

 

O bezpieczeństwie i pieniądzach

Jak będzie wyglądać edukacja w dobie pandemii?

- Możemy dziś, 27 sierpnia, powiedzieć, że wszystkie nasze placówki są gotowe na przyjęcie uczniów – zaznaczyła dyrektor. Dodała, że ostatnie miesiące upłynęły m. in. na zapewnieniu odpowiedniej aprowizacji w placówkach. Samorząd przeznaczył dodatkowe fundusze na środki ochrony osobistej, dyrektorzy szkół składali wnioski do Ministerstwa Zdrowia, by pozyskać dodatkowe środki dezynfekcyjne. Do elbląskich placówek trafiło 12,5 tys. litrów takich środków.

Małgorzata Sowicka podkreśliła, że z braku dodatkowych funduszy nie da się zmniejszyć grup w szkołach. - Nie mamy dodatkowych środków z subwencji, które zresztą były obiecywane – uzasadniała. Podobnie ma się sprawa z dodatkowymi pieniędzmi na środki higieny i dezynfekcyjne.

Jeśli chodzi o przedszkola i żłobki, według wytycznych GIS powierzchnia przypadająca na przedszkolaka ma wynosić 1,5 m. - Podjęliśmy decyzję, że przedszkola (i żłobki – dop. red.) w pierwszej kolejności będą przyjmowały dzieci rodziców pracujących – podkreśliła. Zaznaczyła też, że miasto chciałoby wykonać testy na koronawirusa wśród pracowników, jednak koszty takiego działania miałyby wynieść ok. 0,5 mln zł, a takich pieniędzy w budżecie miasta nie ma. - Bardzo zależałoby nam na tym, żeby rząd znalazł środki na ten cel – mówiła.

Jak będzie wyglądała szkolna rzeczywistość od 1 września?

Małgorzata Sowicka poinformowała, że zostaną wdrożone odpowiednie rozwiązania dotyczące organizacji zajęć: dzieci mają mieć zajęcia w tej samej sali, to nauczyciele będą przechodzić między klasami. W miarę możliwości mają być wprowadzone rotacyjne przerwy, by wszystkie dzieci jednocześnie nie wychodziły z klas. Jeśli będzie to możliwe, te przerwy uczniowie będą spędzać na zewnątrz. Rodzice mają odprowadzać i odbierać młodsze dzieci tylko z wydzielonych miejsc. Inaczej mają funkcjonować też kuchnie i stołówki: dyrektorzy będą wnioskować, by przygotowywać w nich tylko jeden posiłek, tylko drugie danie, by zminimalizować długość przebywania w przestrzeni jadalnej. Odpowiednie procedury mają też być wdrożone w bibliotekach, w tym przypadku chodzi o ograniczenie ilości osób w pomieszczeniu i dezynfekcję książek. Każdy z dyrektorów miał też przed rozpoczęciem roku szkolnego przygotować szkołę na ewentualne przejście na nauczanie zdalne. - Dzisiaj mamy taką sytuację, że wszystkie szkoły rozpoczynają naukę w trybie bezpośrednim – zaznaczyła dyrektor Departamentu Edukacji. Miasto ma też pomóc szkołom w zabezpieczeniu sprzętu potrzebnego do realizowania nauczania zdalnego, gdyby zaszła taka potrzeba. Urzędnicy proszą też, by ze świetlic szkolnych korzystały dzieci rodziców pracujących. Warto dodać, że zależnie od sytuacji, przyjęte rozwiązania mogą się różnić w poszczególnych placówkach.

Według aktualnych szacunków, na zabezpieczenie szkół i przedszkoli samorząd przeznaczył 200 tys. zł, wkrótce przeznaczy na ten cel kolejne 80 tys.

- Jak na razie środki dezynfekujące zapewniają służby wojewody – przyznał Janusz Nowak. Dodał, że jeśli tych zabraknie, na pewno samorząd będzie zabezpieczał pieniądze na ten cel.

W tym roku nie będzie również miejskiego, uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. Inaugurację w nieco szerszej formie będzie miał ZSM i uczniowie pierwszych klas mechatroniki i informatyki.

O zbliżającym się roku szkolnym pisaliśmy również wczoraj.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Szkoda, że wiceprezydent się nie pochwalił, że potworzono 36- osobowe klasy. Po co 4 mniejsze jak do 3 można zapakować na maksa. I to w dobie wirusa gdzie podobno odstęp jest ważny.
 • Będzie się działo
 • @:( - Bo się nie ma czym chwalić, to siedzi cicho. To jak z mostem jak otwierali to poleciał do zdjęcia, a jak zamknęli to siedzi cicho. I tak z wieloma sprawami, sukces ma wielu ojców, tylko w tym mieście coraz mniej sukcesów. ..
 • Wg mnie listopad będzie wolny od zajęć w szkołach, to czas na zarażenie się, zrobić badania i dostać wynik z + plusem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Judasz(2020-08-27)
 • Wytresowane narody chodzą w kagańcach i dają się zamykać w domach na 14 lub więcej dni. Siad jak do psa ! I siedzi. Kaganiec na twarz i zakłada ! Szczeka naokoło jak rządy nakazują to szczeka. Dajecie sobą manipulować bez najmniejszych problemów.
 • Jak powiedzą że oddawanie moczu do toalety jest śmiertelne to będziecie cewniki zakładać ? Naprawde tak ślepi jesteście że w to wszystko wierzycie ? Lekarze nabrali wody w usta i się śmieją z tego pseudo wirusa. Jak było 200 zakażonych niby to zamykali wszystko, a teraz jak jest ponad 600 to otwarte wszystko. Robią z was idiotów bez najmniejszych problemów, a wy łykacie jak małe dziecko.
 • 1.I tak żadnej nauki w takiej atmosferze nie będzie. Na pewno będzie gorsza niż zdalna 2.Ludzie pochorują się tak, że trzeba będzie znowu szybko zamknąć szkoły, a razem z nimi wszystko inne, tak jak wiosną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  7
  Tksam(2020-08-27)
 • Płyn do dezynfekcji beznadziejny - kleją się po nim ręce! - a w klasie nie ma umywalki aby się umyć.
 • To już się robi nużące. Pandemia głupoty rozdmuchana przez media. Szkoda gadać. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś kraty powącha za te obostrzenia i maseczki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  21
  HansSolo(2020-08-27)
 • Janusze jak to Janusze. .. pełni obaw Ale wstyd Wiceprezydent pełen obaw Co to za gospodarze Następnym razem mówcie w kagańcach
 • głosujcie dalej na pisiowskich
 • ludzie dadzą poparcie za koryto+
Reklama