UWAGA!

"Z Mikołajem Kopernikiem na Ty" . Podsumowanie miejskiego programu

 Elbląg, "Z Mikołajem Kopernikiem na Ty" . Podsumowanie miejskiego programu
Fot. nadesłana

16 czerwca w Ratuszu Staromiejskim odbyło się podsumowanie miejskiego programu "Z Mikołajem Kopernikiem na Ty", organizowanego pod patronatem Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu, którego przedstawicielem była dyrektor departamentu, Małgorzata Sowicka. Zobacz więcej zdjęć.

Dorota Bajor, dyrektor Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług oraz Joanna Celińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21, uroczyście otworzyły galę wręczenia nagród.

W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Mikołaj Kopernik nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii, ale również zapoczątkował rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata.

W ramach naszego programu zostało zrealizowanych wiele ciekawych przedsięwzięć, w których wzięły udział zarówno przedszkolaki, jak również uczniowie szkół podstawowych i średnich.

 

"Z Kopernikiem w świecie bajek" skierowane było do najmłodszych. Zadaniem tej grupy wiekowej było przeprowadzenie zajęć w ciekawej, kreatywnej formie w oparciu o podany materiał oraz wysłanie fotorelacji.

Laureaci:

 1. Przedszkole nr 4 - op. Maria Mirecka, op. Patrycja Szewczyk
 2. Przedszkole nr 13 - op. Anna Piotrowska
 3. Przedszkole nr 31 - op. Małgorzata Lemanowicz

 

"Ja pierniczę... KOPERNIK". Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie płaskiego wypieku z ciasta piernikowego, własnoręcznie ozdobionego, przedstawiającego motyw związany z Mikołajem Kopernikiem.

Laureaci:

Przedszkola:

 1. Marcel Hajduczenia P4
 2. Zuzanna Czarnogórska P23
 3. Ewelina Ossowska P8 Klasy SP

Klasy SP:

 1. Maciej Pałka SP21
 2. Adrian Danilewicz SP23
 3. Rafał Danilewicz SP23

 

"Mój przyjaciel z kosmosu - Mikołaj Kopernik". Konkurs plastyczny skierowany był do uczniów klas I-IV szkół podstawowych. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie autorskiego kolażu.

Laureaci:

 1. Mateusz Gołota SP21 Zuanna Wilk SP23
 2. Sara Gołębiewska SP12 Aleksander Kłos SP14
 3. Kornelia Dycha SP12 Jan Świdnicki SP19

 

"Bądź Kopernikiem na jeden dzień". Konkurs na sobowtóra Mikołaja Kopernika.

Laureaci:

 1. Franciszek Talewicz SP15
 2. Karolina Szczepanik SP21
 3. Dominik Gozdek SP6

Wyróżnienie: Mariusz Kościelski ZSIŚiU

 

"Komiks o życiu Mikołaja Kopernika".

Laureaci:

 1. Lena Licznerska SP21
 2. Amelia Ginter SP6
 3. Bartosz Dąbała SP19

 

"Tropem Mikołaja Kopernika". Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie prezentacji multimedialnej na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika.

Laureaci:

 1. Anna Paradowska SP19
 2. Victoria Goljat SP1
 3. Marian Rynkowski SP6

 

W ramach programu odbył się również konkurs wiedzy o życiu i działalności Mikołaja Kopernika "Świat Kopernika". Konkurs był dwuetapowy. Pierwszy odbył się w formie online. Do drugiego etapu konkursu kwalifikowało się po dwóch uczestników z każdej szkoły, którzy otrzymali największą liczbę punktów.

 

Drugi etap został przeprowadzony w formule "Wielkiego testu z wiedzy o Mikołaju Koperniku" w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług.

Laureaci:

Szkoły podstawowe:

 1. Michał Górniak, Aleks Górniak SP21
 2. Julia Chochel, Wiktor Wysocki SP14
 3. Aleksandra Lingo, Anna Kobylińska SP4 ex aequo Jakub Rosa, Andrzej Janiec SOSW nr 2

Szkoły średnie:

 1. Dominik Berger, Tomasz Mazurek ZSTI
 2. Julia Urbańska, Małgorzata Gromek ZSG
 3. Łukasz Skraiński, Maksymilian Mazurek ZSEiO

Gali wręczenia nagród towarzyszyły: chór Szkoły Podstawowej nr 21 pod opieką Elizy Kaczmarczyk i Bożeny Foreńskiej oraz zespół muzyki dawnej z Młodzieżowego Domu Kultury, którego opiekunem jest Marcin Skotnicki. Ostatnim punktem artystycznym było wykonanie piosenki przez nauczyciela Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług, aJarosława Stryjczyka.

Nad całością realizacji programu czuwały koordynatorki miejskiego programu "Z Mikołajem Kopernikiem na Ty": Monika Milan, Joanna Belewicz, Marta Grabowska oraz Grażyna Nosarzewska.

Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie edukacyjnym "Z Mikołajem Kopernikiem na TY". Mamy nadzieję, że będziecie miło wspominać czas poświęcony zgłębianiu wiedzy o wielkim Polaku, Mikołaju Koperniku.

Upominki, które otrzymali laureaci konkursu zostały ufundowane przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu.

Joanna Belewicz

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Zawsze za dzieciaka lubiłem M. Kopernika. Szczególnie jeśli kilku ich w kieszeni było. Na tzw. tałzenach lub patykach... ; -)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Kto wie, ten wie...(2023-06-19)
 • Drogie dzieci! Powinniście wiedzieć, że pan Kopernik napisał również traktat pt: "Zasady bicia monety". Pokazał w nim, że rządzący od zawsze próbują oszukiwać na pieniądzach. W tamtych czasach do płacenia służyły monety, w których było złoto albo srebro. Rządzący stopniowo zmniejszali zawartość tych szlachetnych metali w monetach, a to co z nich zabrali służyło im do wybijania kolejnych monet, tak żeby mieli na swoje kolejne wydatki. W obiegu było coraz więcej pieniędzy, ale były warte coraz mniej, bo coraz mniej było w nich złota lub srebra. Dziś to zjawisko nazywamy inflacją. Obecnie monety zawierające drogocenny kruszec zostały zastąpione przez banknoty. Nic to jednak nie zmieniło, bo jak w obiegu jest za dużo pieniędzy pochodzących tylko z drukowania a nie z pracowania, to tracą one na wartości. Dlatego jak już dorośniecie to mądrze wybierajcie tych, którzy chcą wami rządzić.
Reklama