UWAGA!

Z wizytą u techników

 Elbląg, Z wizytą u techników
fot.Michał Skroboszewski

Koniec roku szkolnego już jutro. My wpadliśmy z gospodarską wizytą do Zespołu Szkół Technicznych, który otrzymał sprzęt do szkolnych laboratoriów o wartości ponad miliona złotych. Co zmieni się w ZST? Zobacz zdjęcia.

Zespół Szkół Technicznych w Elblągu otrzymał nowe wyposażenie do szkolnych laboratoriów. Pojechaliśmy zobaczyć, na czym będą się uczyć przyszli budowlańcy, technicy – analitycy i architekci krajobrazu. Wydawać by się mogło, że ZST to szkoła jak szkoła – uczniowie uczą się języka polskiego, matematyki i innych przedmiotów tzw. „ogólnych”. A oprócz tego np. jak zrobić beton? Beton betonowi nierówny, cała sztuka w tym, żeby wyszedł materiał tej klasy, który miał wyjść.

 

Beton jaki jest każdy widzi.

Albo może zobaczyć. Jeszcze przed pandemią uczniowie ZST wg receptury wytworzyli kostki betonowe określonej klasy. Jakiej? Teoretycznie zarówno nauczyciele i uczniowie wiedzą, co miało im wyjść. Ale co praktycznie wyszło?

- Mieli to sprawdzić po 28 dniach w nowej prasie hydraulicznej, która pozwala sprawdzić wytrzymałość betonu – wyjaśniała Hanna Mierzejewska. - Na tej podstawie możemy określić klasę betonu.

Na uczniów czeka też sprzęt umożliwiający wytwarzanie betonu określonej klasy m.in.: aparat Ve-Be służący do oznaczania konsystencji mieszanki betonowej, stolik wibracyjny, suszarka do betonu, sprężarka. Pozwolą one na praktyczną naukę zawodu.

- Uczniowie dostają polecenie wyprodukowania betonu np. o klasie C20/25. Najpierw muszą dobrać stos okruchowy, robią mieszankę betonową, sprawdzają aparatem Ve-Be konsystencję, zagęszczają ją i po 28 dniach sprawdzają, co im wyszło. Tak to w skrócie wygląda – mówiła dyrektor szkoły.

 

Po lekcjach robią kosmetyki

Tuż obok pracowni budowlanej jest pracownia analityczno – chemiczna. Tam króluje chemia i różnego rodzaju doświadczenia chemiczne, ale także sprawdzanie zawartości szklanych menzurek. Szkoła z nowego projektu dostała m.in. biurety szklane i automatyczne, suszarki, piece, dygestoria...

- To urządzenie, w którym można przygotowywać roztwory substancji niebezpiecznych, żrących, łatwopalnych np. kwasów. Ma ono specjalne zabezpieczenie, żeby uchronić użytkowników i szkołę przed niebezpieczeństwami związanymi z pracą z groźnymi substancjami – wyjaśniała Aleksandra Kuczmarska, nauczycielka z Zespołu Szkół Technicznych.

… wagi analityczne i inne. Podczas lekcji uczniowie, oczywiście, realizują podstawę programową, przygotowują się do egzaminów zawodowych. Czyli robią to, co większość uczniów w podobnych szkołach.

- Sprawdzamy artykuły spożywcze: mleko, sery, twarogi, substancje czynne w lekach. Zdarzają się niezgodności pomiędzy stanem faktycznym, a informacjami na etykiecie. Badaliśmy tez paliwo. Jak się okazało paliwo kupione na autoryzowanej stacji paliw w Rosji miało lepsze właściwości niż nasze – wyjaśniała Aleksandra Kuczmarska.

„Zabawa” zaczyna się na zajęciach dodatkowych. - Robimy błyszczyki, róże, pudry, maseczki. Potem wykorzystujemy je jako prezenty. Oczywiście testujemy je również na sobie – mówiła Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

 

Projekt i wykonanie terenów zielonych przy przedszkolach

Na koniec wyjaśnia się tajemnica terenów zielonych wokół szkoły. Niemal od A do Z zaplanowali i wykonali je uczniowie szkoły. Teraz na nowy sprzęt czekają uczniowie klas architektura krajobrazu. Już przyjechały m.in. traktorek – kosiarka (bardzo popularny wśród społeczności szkolnej), niwelatory. Do czego mogą się przydać? Np. do rewitalizacji terenów zielonych wokół elbląskich przedszkoli.

- Realizujemy już takie projekty wokół przedszkoli nr 24, 29 i 31. Tak jak dbamy o nasz teren, tak samo o tamte. W ramach zajęć praktycznych nasi uczniowie robią tam inwentaryzację terenu, karczowanie, nasadzenia, wykonują ciągi komunikacyjne – chwaliła się Hanna Mierzejewska.

- Rewitalizujemy te obszary niemal od zera. Tworzymy nowy, bezpieczniejszy dla dzieci projekt otoczenia, po kolei: najpierw jest koncepcja, potem projekt techniczny, a potem realizujemy. To długotrwały proces, zdarza się, że pracę rozpoczyna jeden rocznik, a kolejne kontynuują – uzupełniła Agnieszka Szczepanik, nauczycielka w Zespole Szkół Technicznych.

Sam proces rewitalizacji jest też okazją do praktycznej nauki „pracy z klientem”, gdzie przecież nie każda wizja ucznia może się spodobać faktycznemu użytkownikowi. To tez okazja do nauki pisania wniosków o granty pozwalające zrealizować dany wniosek.

W planach jest także zrobienie woonerfu (tzw. „zielonej ulicy), który obejmowałby fragment ul. 1 Maja, plac z fontanną przy tej ulicy oraz fragment terenu przed Szkołą Podstawową nr 21. To, że uczniowie ZST remontują swoją szkołę jest „oczywistą oczywistością”.

Sprzęt, który trafi do szkoły, jest wart ok. 1,2 mln zł.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kształcie się i uciekajcie z Elbląga, tu nie ma przyszłości dla młodych
 • Mmmm sexi pani profesor!. ..
 • To Pani Dyrektor i z szacunkiem proszę.
 • Super że miasto pozyskalo tyle środków. Szkolnictwo zawodowe na fali
 • Szkoły korzystają z tego co Wydzial Edukacji wypracował i pozyskał. Brawo taj powinno byc wszędzie. Szkoda ze piersi do orderu wypinaja ci co najbardziej dali ciała. Pani Haniu, deczko skromnosci i autorefleksji. A gdzie wicedyrektor od roboty?
 • Brawo nowe pracownie. Szkola extra
 • można poprosić specyfikację tego sprzętu? chciałbym sprawdzić czy nie przepłacono przy zakupie,
 • @belfegor - A to że "seksi"Pani Dyrektor to brak szacunku wedlug Ciebie? Pani Dyrektor to wspaniała fantastyczna kobieta. .oczywoscie oceniam jako Dyrektor. .. do tego naprawę "seksi". ..
 • WE to być może i wypracował ale plotkę, konflikty i układziki. Dawno powinno pogonić się tak niekompetentne osoby, czas na emeryturę
 • Szanowni Państwo! Doposażenie bazy szkoły w nowoczesny sprzęt, który widzicie Państwo na zdjęciach otrzymaliśmy w ramach projektu "Modernizacja szkolnictwa zawodowego w Elblągu - etap II. Inicjatorami projektu byli Prezydent Miasta Elbląga Pan Witold Wróblewski i Dyrektor DE Pani Małgorzata Sowicka. Twórcami projektu są zarówno pracownicy UM, jak i wspaniali nauczyciele ZST, a koordynatorem projektu z ramienia szkoły jest Pan wicedyrektor Krzysztof Łęga. Jest to sztab wspaniałych ludzi, dzięki którym zajęcia laboratoryjne od 1 września br. prowadzone będą na poziomie politechnicznym. W ramach wsparcia szkoła otrzyma jeszcze dwie pracownie projektowe do projektowania architektonicznego i ogólnobudowlanego. Już teraz bardzo serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym, za inicjatywę, pomoc oraz ogromne wsparcie podczas realizacji projektu. Bez Państwa ciężkiej pracy i zaangażowania szkoła nie miałaby tak wspaniałego wyposażenia. Jest mi niezmiernie miło, że mogę z Państwem współpracować. Z wyrazami szacunku. Hanna Mierzejewska dyrektor ZST
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13
  6
  Hanna Mierzejewska(2020-06-25)
 • @Hanna Mierzejewska - bardzo ładnie, a teraz poprosimy specyfikację sprzętu i ceny jego zakupu, to najważnirjsza informacja w całym tym potoku pięknych słów nie wiadomo co kupiono i za ile
 • Układziki to drugie imię tej nędznej mieściny
Reklama