UWAGA!

"Zrobić coś dla siebie". Inauguracja roku UTWiON

 Elbląg, "Zrobić coś dla siebie". Inauguracja roku UTWiON
Fot. Anna Dembińska

„Gaudeamus igitur” – głoszą słowa pieśni, wykonywanej w czasie uroczystości akademickich. Wybrzmiały dziś (8 września) także w Kinie Światowid, bo to tam miała miejsce inauguracja roku akademickiego 2020/2021 Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Zobacz zdjęcia.

- W tym roku zaczynam przygodę z uniwersytetem: dla spotkania z ludźmi, dla wyjścia z domu i żeby zrobić coś dla siebie – mówi pani Barbara. - Mnie i koleżankę interesuje gimnastyka rehabilitacyjna, bo jest to potrzebne mi i mojemu zdrowiu – dodaje.

- Ja to już wieki uczestniczę w takich zajęciach – śmieje się pani Krystyna. - Trzeba się ruszać, żeby kosteczki nie były „zastane” i żeby było można jeszcze trochę funkcjonować – podkreśla.

- W zajęciach biorę udział od zeszłego roku – mówi pani Ula. - Na pewno będę uczestniczyć w wykładach, które odbywają się we wtorki w EUH-E na Lotniczej. Poza tym angielski i gimnastyka, a w tym roku jeszcze basen. Wszystko jest bardzo dobrze rozłożone w tygodniu – dodaje.

- Ja zdecydowałam się na taki sam układ – mówi pani Zofia, która w tym roku w zajęciach będzie uczestniczyć pierwszy raz. - Myślę, że będzie fajnie - podkreśla. Panie Ula i Zofia zaznaczają, że mają starsze koleżanki, które już należą do uniwersytetu i cieszą się na spotkanie z nimi. Przyznają, że udział w zajęciach sprzyja poznawaniu ludzi i zawieraniu nowych znajomości.

- Będziemy chcieli uruchomić wszystkie sekcje, dużo zależy jednak od liczby zapisujących się – mówiła jeszcze przed uroczystością prezes Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych Iwona Orężak. - Na tę chwilę 80 proc. z tych zadań, które planowaliśmy, zostanie uruchomione, z czego jestem zadowolona. Jednak zapisy trwają, nie robimy ostatecznego terminu, poczekamy na chętnych nawet do listopada.

Prezes UTWiON zaznaczyła, że w związku z pandemią przygotowania kolejnego roku akademickiego były wyjątkowe. - Będziemy chcieli pracować metodą tradycyjną, żadnych "hybryd" nie wprowadzamy. Ludzie od końca marca byli zamknięci w domach, potrzebują spotkań, mają już dość tej samotności na co dzień. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności będziemy starali się pracować przez bezpośrednie spotkania z instruktorami i wykładowcami – podkreśliła.

Do środków bezpieczeństwa ma należeć m. in. limit uczestników na poszczególnych zajęciach. Zresztą już samą inaugurację cechowało przywiązanie do zasad bezpieczeństwa: były oświadczenia, maski na twarzach, dezynfekcja rąk, a przy wejściu na kinową salę uczestnikom przypominano, żeby nie zajmować miejsc obok siebie.

- Bardzo się cieszę, że mimo przeciwności losu spotkaliśmy się jednak na tej sali – mówiła do zgromadzonych Iwona Orężak. Przypomniała, że rok 2020 jest dla uniwersytetu jubileuszowym, stąd pokrótce przybliżyła jest historię. Zaznaczyła, że minęło 20 lat od jego powstania. UTWiON założyła Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, z czasem uniwersytet usamodzielnił się i do dziś jest samodzielnym stowarzyszeniem. - Przez ten czas z naszych zajęć skorzystało ok. 8 tys. seniorów – podkreśliła prezes.

Janusz Nowak, pełniący obowiązki prezydenta Elbląga, życzył zgromadzonym, by mimo trwającej pandemii zajęcia w kolejnym roku akademickim mogły odbywać się na takim samym poziomie i w takiej samej ilości, jak do tej pory. Odczytał też list prezydenta Witolda Wróblewskiego na dzisiejszą okoliczność.

- Dzięki uniwersytetowi elbląscy seniorzy i osoby niepełnosprawne mają miejsce, gdzie mogą twórczo rozwijać swoje pasje i zainteresowania poprzez zdobywanie nowej wiedzy i kolejnych umiejętności – zaznaczył w piśmie prezydent Elbląga. Życzył też słuchaczom zapału, niesłabnącej energii i osobistej satysfakcji ze zdobywanej wiedzy.

Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk podziękował osobom związanym z uniwersytetem za podejmowanie aktywności i dawanie przykładu, że zawsze warto dbać o rozwój fizyczny i intelektualny.

W czasie uroczystości dokonano immatrykulacji, a więc włączenia nowych osób do studenckiej społeczności. W tym roku uniwersytet zasiliło siedmioro nowych słuchaczy.

Inauguracja roku akademickiego wiąże się oczywiście z wykładem. Tym razem wygłosiła go polonistka Krystyna Sandecka, która mówiła „O wieku senioralnym w literaturze i nie tylko”.

- Starość jest po prostu naturalnym, kolejnym etapem życia człowieka, nie jest ani chorobą, ani kalectwem – mówiła prelegentka. Na początku wystąpienia odniosła się m. in. do „Granicy” Zofii Nałkowskiej, a ściślej do jednej z bohaterek książki. - Nałkowska napisała „Granicę" mając 50 lat i stworzyła w tej książce portret starzejącej się kobiety – mówiła. - Jest nią pani Cecylia Kolichowska, ciotka Elżbiety Bieckiej, która w dniu swoich 50 urodzin wypowiada następujące słowa: „Wszystkiego się w życiu spodziewałam, ale tego, że będę stara, to nigdy” - relacjonowała, co słuchacze z przyjęli ze śmiechem. "Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi" - można przetłumaczyć początkowe słowa "Gaudeamus igitur", a przecież o młodości nie decyduje numer PESEL.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Szkoły i uczelnie

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • .. ..
 • Miasto emerytów i niepełnosprawnych W urzędzie to samo albo emeryci albo niepełnosprawni umysłowo
 • A po inauguracji ci sami niepełnosprawni poszli do kawiarni gdzie siedzieli blisko siebie, wymieniali uśmiechy, mieszali kawę tę samą łyżeczką. Ogólnie fajnie było przenieść się do innego normalnego świata, bo to kino takie niebezpieczne. Na co drugim miejscu czai się zbrodniczy koronawirus. Na zdjęciu tylko jedna, ,nienormalna"bez namordnika, reszta wzorowi obywatele MATRIXA, wyposazenie w skuteczne tkaniny majtkowe szyte na maszynach Zingera posiadajace gumki nie byle jakie tylko o odpowiedniej sile naciągu, żeby ten mały sukin.. nie wpadł pod przyłbicę lub maskę. No i te ośmiadczenia, ze w razie co jakby ktoś pomimo zastosowania tak specjalistycznych i przemyslanych środków ochronnych rekomendowanych przez Ministerstwo Prawdy o koronawirusie, jednak zachorował, bo przecież wirus jest nieprzewidywalny i potrafi znaleźć sobie przejście nawet przez splot gęsto utkanych nici maseczki, to wtedy żadnych pretensji być nie może. dziwie się że na spotkaniu nie było brokera od ubezpieczeń który podobnie jak w górach przed wyjściem w Tatry zaproponował by jednodniowe ubezpieczenie od ryzyka zakażenia za jedyne 30 zł/os. No ale miejmy nadzieję że odporność uczestników jest na bardzo dobrym poziomie, a i chorób tzw. współistniejących nie posiadają.
 • Cud w Elblągu istnieje a tvp olsztun cały czas pokazuje mapę że w Elblągu nie ma. To kłamcy.
 • Uniwersytet III wieku w Elblągu założyła Pani Ewa Sprawka. Pani Oręża nigdy o tym nie napomknie. Wstyd!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Adam J.(2020-09-08)
 • Gaudeamus dla słuchaczy po szkole podstawowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Anna L.(2020-09-08)
 • dziwne, że Nowak wspiera inicjatywę zwiększającą w sposób niesłychany śmiertelność na covid w swoim elektoracie, czyżby to było smobójstwo rozszerzone? kto ochroni te biedne stare osoby przed ryzykiem utraty płyc i uduszenia się?
 • To co nie planujesz dożyć do statusu emeryta?
 • Szanowni Studenci Uniwersytetu!!! Gratuluje odwagi, sympatycznych gestów i wiary w przyszłość! Nie dajcie się wszelkiej maści zapyziałym i zgryżliwym osobnikom, ,lepszego lub bardzo dobrego sortu, ,. .. .lub zwyczajnie pospolitym głupcom. Macie za sobą doświadczenie, ukształtowany osąd rzeczywistości, poczucie humoru. No i to co w duszy gra, poczucie bycia w grupie ludzi przyjaznych i przyzwoitych. Pozdrawiam serdecznie.
 • @Rel doc - Co cie tak martwi? Nie wziółeś kreski?
 • Najważniejszym zadaniem dla Pani Iwony Orężak jest zebranie czesnego od słuchaczy. za 2020/2021 rok. Później nieważne, czy wykłady będą czy nie. W 2020 od marca wykładów nie było. Pieniądze przepadły. Seniorzy słuchacze UTWiON będą zakażać. Pieniądz rządzi światem.
Reklama