UWAGA!

Teraz ja - Elewacja gimnazjum przy Agrykola

 
Elbląg, projekt elewacji autorstwa firmy Project System, źródło: www.umelblag.pl (dokumentacja przetargowa)
projekt elewacji autorstwa firmy Project System, źródło: www.umelblag.pl (dokumentacja przetargowa)

W ostatnich dniach upubliczniono projekt architektoniczny związany z planowaną renowacją zabytkowego budynku Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola. Po remoncie elewacja ma zyskać nowy kolor angielskiej czerwieni, nawiązujący jakoby do barwy oryginalnej cegły.

Ponieważ jednak budynek zostanie poddany termomodernizacji (czyli - krótko mówiąc - oklejony styropianem), udawanie że nadal jest on ceglany wydaje się mało śmiesznym żartem.
       Szkoda, żeby przez nieposkromioną fantazję kolorystyczną projektantów i niefrasobliwość urzędników akceptujących takie zastępcze rozwiązania, oszpeceniu uległ jeden z najciekawszych budynków Elbląga.
       Dla porównania - niedawno w ogólnopolskim konkursie główną nagrodę dla Fasady Roku 2011 otrzymał stonowany kolorystycznie projekt elewacji bloku przy ul. Kalenkiewicza 12-17 (na zdjęciu poniżej).

 


       Niestety kolejne bloki przy tej ulicy (docieplone tą samą technologią) nie mają szans na takie wyróżnienie, ponieważ otrzymały tradycyjne budyniowo-łososiowe kolory, zupełnie nieprzystające do skali budynków. Wyglądają raczej jak kilkudziesięciometrowe torty i mam uzasadnione obawy, że dostojny gmach przy ul. Agrykola podzieli ich smutny los, zamieniając się w rozległą wątrobę w kolorze angielskiej czerwieni.
       Zwolennikom tej barwy chciałbym uświadomić, że pomalowany na czerwono styropian to NIE oryginalna cegła, podobnie jak styropian pomalowany na czekoladowo, to NIE czekolada.
       Apeluję – zwłaszcza do architektów i urzędników – o szacunek dla nielicznych elbląskich zabytków.
      

ŁukaszKot
Liczba publikacji: 2
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
2.4 7 19

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ponadto iglica na wizualizacji ma inne proporcje niz oryginalna. obawiam sie, ze kasa juz przepadla, renegocjacji umowy nie bedzie i na nastepne kilkadziesiat lat budynek bedzie straszyl. ale przynajmniej teraz pasuje do pomnika zolnierzy radzieckich nieopodal.
 • Lukasz, teraz obowiazuja normy w temacie ocieplania i oszczednosci energii wiec te stare budynki w jakis sposob trzeba dostosowac do tego. A "dolozenie" drugiej warstwy cegielek, co by byly w kolorze odpowiednie i odpowiednio ocieplily budynek i jeszcze upiekszyly go, byloby chyba znacznie drozsze, niz styropian z warstwa odpowiedniej farby. Tak mi sie wydaje. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alicencja(2012-09-26)
 • @Alicencja: W pełni się zgadzam, że to rozwiązanie zrobiono "po kosztach". Moje pretensje polegają głównie na tym, że tanio nie musi znaczyć byle jak. W ostatnich latach mamy liczne przykłady udanej termomodernizacji modernistycznych budynków bez szkody dla ich oryginalnego charakteru: bryla.gazetadom.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łukasz23(2012-09-26)
 • Proszę spojrzeć na ocieplenie nie tak dawno odnawianej szkoły przy Pocztowej. Wyglądała nieźle do pierwszej jesieni. Obecnie dzięki remontom drogi i opadom wygląda jak pięciolatek który się dopadł do kałuży z błotem i obsechł. Nikomu nie przyszło do głowy że woda i śnieg z ulicy będzie rozbryzgiwać się na elewacji.
 • Autor pisze aby pisać i negować co popadnie. Budynek ten to czysty i piękny przykład modernizmu w architekturze. Większość tego typu budynków miało elewację z cegły i prawdopodobnie tak było i z tym. Niestety wyłożenie elewacji cegłą byłoby dużo kosztowniejsze. Oczywiście dużym problemem będzie dobranie odpowiedniej farby(to co na papierze będzie w rzeczywistości wyglądało inaczej). Nie wszystko co czerwone to komunistyczne, ani co ma iglicę to pałac kultury.
 • a mnie się nawet podoba !!!! Wybory kolorystyki nie powinny odbywać się demokratycznie ! Od tego są fachowcy. Gdybyśmy nie ufali tak gustom elblażan/Polaków tak w ogóle, to żylibyśmy w pięknym mieście/kraju, nie zniszczonym architektonicznie. A tak mamy chaos, brzydactwa. Inna sprawa, że ktoś te brzydactwa akceptuje. To jest akurat OK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie lubię psudo dworków polski(2012-09-26)
 • Niestety Łukasz ma rację. Jeden z niewielu dobrych przykładów moderny w Elblągu zostanie trwale oszpecony. Wielka szkoda, że o losach tego i jemu podobnych decyduje ostatecznie jakiś rachunek ekonomiczny. Interesuje mnie kosztorys wykonawczy tego przedsięwzięcia; o ile drożej wyniosłoby przywrócenie budynkowi charakteru i pytanie drugie; czy tych pieniędzy faktycznie nie znalazłoby się w budżecie gminy. Bez dyskusji w Elblągu przechodzą takie działania, stąd wielki plus dla autora za wołanie. .. chyba jednak "na puszczy".
 • Zgadzam się z autorem. Wystarczy zobaczyć stare zdjęcia. Ten budynek nigdy nie miał ceglanej elewacji (jak twierdzi jakiś poprzedni komentator) Ten kolor nie pasuje do tej architektury. Ale co my możemy. .. widocznie za dużo czerwonej farmy zalega jakiemuś znajomemu hurtownikowi lub producentowi w magazynach bo tak to u nas przecież działa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jahnschule(2012-09-26)
 • A jaka była elewacja oryginalna? Czy ktoś wie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  siepytam(2012-09-26)
 • Imitacja, zwłaszcza w tak kiepskim wydaniu, to najgorsze co można zabytkowi zrobić. Jeżeli inwestora nie stać na zastosowanie rozwiązania pozwalającego na zachowanie oryginalnej substancji, to niech stosuje tradycyjny system docieplenia i wykończenia obiektu, ale niech nie wyobraża sobie, że poprzez zastosowanie 'pseudoceglanej' farby zachowa historyczną formę obiektu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  panda3(2012-09-26)
 • Zwłaszcza, że tak jak wspomnieli przedmówcy, wątpliwe jest czy pierwotna forma była rzeczywiśćie ceglana, na starych zdjęciach, które udało mi się znaleźć w sieci niewiele widać, ale z fotografii raczej czerwień w oczy nie bije.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  panda3(2012-09-26)
 • W międzyczasie dotarło do mnie kilka mniej lub bardziej życzliwych komentarzy z informacją, że przecież oryginalnie, 100 lat temu budynek był czerwony i do tego prawdopodobnie otynkowany (a nie ceglany). Niestety nie jest to argument, który mnie uspokaja. Jak twierdzą dzisiejsi naukowcy, ateński Akropol (wraz z jego cennymi zbiorami rzeźb) też był w oryginale kolorowy jak bajki Disneya. No i co - czy dziś ktoś proponuje jego odmalowanie zgodnie z oryginałem? Skoro nie ma środków na porządną renowację, to nie udawajmy, że czerwona farba załatwi sprawę. O tym, co potrafią zdziałać mistrzowie styropianu przekonaliśmy się już na przykładzie elbląskiego dworca kolejowego. Fakt - na chwilę obecną jest odmalowany (czyli czysty i "nowy"), ale przy okazji pod warstwami styropianu zniknęły resztki detali architektonicznych, jakie ten budynek posiadał. Efekt - teraz wygląda jak szare pudełko po butach. Będzie to duża strata, jeśli Gimnazjum nr 5 zostanie potraktowane równie po macoszemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Łukasz23(2012-09-26)
Reklama