UWAGA!

10 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

Już po raz piąty Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, realizatorzy unijnego projektu Saferinternet.pl, organizują w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasłem tegorocznych obchodów jest „Baw się w Internecie - Bezpiecznie”. Szkoły, które się zgłoszą, otrzymają darmowy program komputerowy filtrujący niebezpieczne treści.

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, który odbywa się w ramach programu „Safer Internet”. Jego głównym celem jest propagowanie, również przez specjalną stronę dni (www.dbi.pl), działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych, poprzez zaznajomienie rodziców i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa „on line”, a w szczególności ochrona dzieci przed cyberprzemocą, pornografią i pedofilami grasującymi w sieci.
     Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce zostały objęte honorowym patronatem przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, wicepremiera Grzegorza Schetynę, ministra edukacji narodowej Katarzynę Hall oraz przez prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Annę Streżyńską. Głównym Partnerem DBI 2008 jest Fundacja Grupy TP.
     W tym roku obchody DBI koncentrujemy na problemie przemocy rówieśniczej w Sieci. Profilaktyka cyberprzemocy oraz promocja oferty pomocowej Helpline.org.pl (0 800 100 100) są przedmiotem oferty edukacyjnej, którą udostępniamy organizatorom lokalnych obchodów DBI na stronie www.dzieckowsieci.pl, oraz kampanii medialnej, która w Dniu Bezpiecznego Internetu rusza w kilku stacjach telewizyjnych, m.in. w TVP oraz TVN.
     Z tej okazji specjalnie dla szkół oraz innych jednostek edukacyjnych dostępna jest darmowa wersja programu „Emilek dla Szkół 2.0” filtrującego niebezpieczne treści w Internecie.
     Aby wystąpić o darmowe licencje dla szkoły, należy przejść do formularza rejestracyjnego https://emilek.pl/register.php, zaznaczając w odpowiednim polu, że zgłaszającym jest „Szkoła”. Dla wszystkich zgłoszeń, które przejdą procedurę weryfikacji, wygenerowane zostaną kody aktywacyjne programu.
     Wczoraj (9 lutego) z okazji DBI 2009 Fundacja Grupy TP we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje wysłały do 1500 gimnazjów należących do programu Edukacja z Internetem TP pakiety edukacyjne „Stop Cyberprzemocy”. W skład pakietu weszły: płyta DVD z filmem „Stop cyberprzemocy” oraz scenariuszem zajęć edukacyjnych, plakaty, naklejki i komiksy zwracające uwagę młodzieży na problem cyberprzemocy i promujące ofertę pomocową Helpline.org.pl (0 800 100 100). W ten sposób szkoły zachęcane są do realizacji zajęć edukacyjnych na podstawie przesłanych materiałów jako inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2009.
     Organizatorzy DBI w Polsce zachęcają szkoły oraz inne instytucje i organizacje do podejmowania działań edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem w Sieci. Inicjatywy można rejestrować przez formularz zgłoszeniowy do końca lutego 2009 r. Dla lokalnych organizatorów obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2009 przewidziane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez organizatorów i partnerów DBI 2009. Trzy najciekawsze inicjatywy zostaną nagrodzone zestawami składającymi się z projektora multimedialnego oraz laptopa ufundowanymi przez Fundację Grupy TP. Zwycięzcy otrzymają także wielostanowiskowe licencje na program antywirusowy ArcaVir, które ufundowała firma Arcabit. Spośród wszystkich zgłoszonych akcji wylosowanych zostanie m.in. 15 odtwarzaczy DVD, 12 wielostanowiskowych licencji na program antywirusowy ArcaVir. Każda zarejestrowana inicjatywa weźmie udział w losowaniu nagród. Spośród zgłoszeń wybrane i nagrodzone zostaną również najciekawsze inicjatywy Dnia Bezpiecznego Internetu 2009. Aby wziąć udział w tym konkursie, należy przesłać organizatorom DBI sprawozdanie z przebiegu inicjatywy, opracowane zgodnie z zasadami określonymi regulaminie.
     Do ubiegłorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu przyłączyło się 120 organizacji z 56 krajów. W ramach międzynarodowych obchodów DBI dzisiaj (10 lutego) pod adresem www.sidfair.org otwarta zostanie wirtualna wystawa multimedialnych materiałów edukacyjnych na temat bezpieczeństwa w Internecie, wypracowanych przez organizacje z różnych krajów. Znajdą się tam także materiały edukacyjne powstałe w ramach projektu Saferinternet.pl. Wirtualną ekspozycję odwiedzać można do 24 lutego 2009.
     
     Źródło: saferinternet.pl
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama