UWAGA!

112 dla osób głuchych i niedosłyszących

 
Elbląg, 112 dla osób głuchych i niedosłyszących
fot. (arch. portEl.pl)

Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie w trosce o życie i zdrowie osób głuchych i niedoslyszących przygotowało specjalny bramkę sms, dzięki której osoby głuche i niedosłyszące mogą wysłać wiadomość sms np. o kolizji drogowej, pożarze czy zasłabnięciu.

Jest to przełomowe wydarzenie dla środowiska osób niesłyszących, ponieważ do tej pory byli oni "skazani" na pomoc osób trzecich: rodziny, sąsiadów, świadków zdarzenia.
       Każda osoba głucha lub niedosłysząca musi najpierw wypełnić specjalne oświadczenie zawierające: dane osobowe, numer telefonu, e-mail oraz informacje o stanie zdrowia, które mogą mieć znaczenie przy udzielaniu pomocy medycznej: np. informację o implancie ślimakowym, rozruszniku serca czy uczuleniu na penicylinę. te oświadczenia są przekazane do Olsztyna do CZK i wprowadzone do systemu. Dzięki temu w chwili wysłania zawiadomienia przez sms o zdarzeniu, operator Centrum Zarządzania Kryzysowego wie, że jest to osoba głucha i na podstawie treści sms sam decyduje jakie służby wysłać na miesjce zdarzenia (Policję, Straż Pożarną czy Pogotowie).
       Centrum Zarządzania Kryzysowego w najbliższej przyszłości przygotuje specjalną aplikację na smartfony dla głuchych.
       W piątek, 17 lipca o godz. 11 w Urzędzie Wojewódzkim w Elblągu nastąpi podpisanie Porozumienia o Współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Integracyjnym Głuchych i Niedosłyszących a Centrum Zarządzania Kryzysowego.
      
Stowarzyszenie Integracyjne Głuchych i Niedosłyszących "SIGN"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama