UWAGA!

15 tysięcy złotych za odejście ze szkoły

 Elbląg, Zdjęcie jest jedynie ilustracją tekstu
Zdjęcie jest jedynie ilustracją tekstu (fot. Anna Dembińska)

W Elblągu jest za dużo nauczycieli, dlatego Urząd Miejski przygotował program dobrowolnych odejść. Nauczyciele, którzy już pobierają emeryturę lub są uprawnieni do świadczeń kompensacyjnych albo emerytalnych mogą otrzymać 15 tysięcy złotych brutto w zamian za odejście z pracy w szkole.

W elbląskich szkołach pracuje 2200 nauczycieli. Na jednego nauczyciela przypada więc zaledwie ośmiu uczniów. Skomplikowana sytuacja związana z kolejną reformą oświaty i niż demograficzny zmusiły urzędników do zracjonalizowania liczby pedagogów w placówkach oświatowych. Część nauczycieli może stracić pracę.
       - Na poprzednich spotkaniach padały liczby 50-60 nauczycieli przeznaczonych do zwolnienia – mówił dzisiaj na posiedzeniu komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki Rady Miejskiej Jan Fiodorowicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Elblągu.
       - Pytanie o liczbę nauczycieli jest przedwczesne. Oczywiście zwolnienia mogą nastąpić - odpowiadała Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki.
       Szczegóły dotyczące zwolnień będą znane w maju. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w elbląskich szkołach ponadgimnazjalnych może ubyć dziesięć oddziałów szkolnych. To może oznaczać stratę pracy przez dwudziestu nauczycieli. Wszystkie liczby są szacunkowe, bo liczba nauczycieli jest ściśle uzależniona od liczby uczniów.
       Jednym ze sposobów ograniczenia zatrudnienia w oświacie ma być program dobrowolnych odejść. Nauczycielom już pobierającym emeryturę lub mającym prawo do świadczeń kompensacyjnych lub emerytalnych prezydent Elbląga za dobrowolne odejście z pracy zaproponował 15 tysięcy złotych brutto w formie... nagrody. Można się zgłaszać do końca marca. W szczególnych przypadkach nagroda będzie przyznawana też nauczycielom, którzy zgłoszą się później, jednak program ma obowiązywać tylko w tym roku.
       - 25 nauczycieli jest zainteresowanych nagrodą – informowała Małgorzata Sowicka. - Mamy nadzieję, że zadeklaruje się 40.
       Trzeba pamiętać o tym, że 15 tysięcy nagrody od prezydenta to pieniądze „ekstra”, do tego nauczycielowi przysługuje odprawa.
       Obecnie około 30 nauczycieli w Elblągu jednocześnie pobiera emeryturę i uczy w szkołach. Nie można ich zwolnić, muszą odejść sami. Urzędnicy mają jednak jedno narzędzie, by przekonać nieprzekonanych.
       - Jako urząd możemy nie zatwierdzić arkusza organizacyjnego szkoły, jeżeli będzie tam zatrudniony emeryt – dodawała dyrektor departamentu edukacji.
       Kwestią, która utrudnia nauczycielom podjęcie decyzji o przejściu na emeryturę, jest jej wysokość. W wielu przypadkach pensja nauczycielska jest uzupełnieniem nierzadko niskich świadczeń. Po trzydziestu latach pracy pedagog może dostać emeryturę w wysokości około tysiąca złotych.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I jak się teraz czujecie drodzy nauczyciele, którzy tłumnie głosowali na Wróbla, zamiast dać szansę kandydatom spoza układu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18
  18
  RedaktorJabłkalski(2016-03-10)
 • a mówiłem że zwolnić a nie 6 latki zmuszać na siłę do pójścia do szkoły!
 • Co to znaczy nie można ich zwolnić????!!!!!. Osiągnąłeś wiek emerytalny i won Maja za co żyć stare dziady a tylko miejsca blokują i wszystkim wokół życie zatruwają. W każdym innym zawodzie nikt się z emerytami nie cacka a w szkole taki cyrk. Ilu juz zostało zwolnionych bo emeryt miejsce blokuje, bo tak mu się podoba. Żenada!!!! Stare dziady i baby honoru nie mają
 • 15k ? Ale kasa, co ja bym z nią zrobił. Z tego to można pożyć. .
 • To prawda. Powinni zająć się również starymi pracownikami PWSZ. Ci to zajmują stanowiska chyba od tysiącleci :) W dodatku miernota szkolnictwa. ..
 • Nie rozumiem pani oburzenia. Żadnego człowieka nie można zmusić do odejścia na emeryturę jeśli tego nie chce. Swojej frustracji nie musi pani wyrażać obrażając ludzi, których pani nawet nie zna. Mnie nie dziwi, że nauczyciele nie chcą odchodzić na emeryturę, bo (jak z resztą jest zaznaczone wyraźnie w artykule) wysokość tego świadczenia po 30 latach pracy to często 1000 zł. Nawet jak wezmą 15 tysięcy BRUTTO 'nagrody' to nie będą żyć jak pączki w maśle.
 • Emeryci i. Renciści won nie blokować
 • Emerytura 1000 zł, bo pewnie wypłata za duża i wtedy emeryturę się pomniejsza. W 1000 zł uczciwie pracującego n-la emeryta nie wierzę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  oliola(2016-03-10)
 • Powiem tak: jak chcecie to blokujcie te miejsca, ale jak za kilka lat staniecie się niedołężni to nie liczcie na młodych - oni będą tyłki podcierać w Niemczech albo w Londynie - ci nauczyciele, którzy stracą pracę a są jeszcze w pełni sił też
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  4
  HubertKrzywonos(2016-03-10)
 • Jak To? Zapłacić za odejście z pracy??? A takie coś jak "WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ" przez pracodawcę (szkołę) tam nie istnieje!!! 3-miesięczne wypowiedzenie można wręczyć każdemu!!! i tak powinno się zrobić w tym przypadku.
 • Bardzo mnie to oburza, jak nauczyciele robią z siebie "totalnych dziadów". Sam jestem nauczycielem i nigdy nie słyszałem, by nauczyciel po 30 latach pracy miał 1000 zł netto emerytury. Zwykle z takim stażem ma się stopień awansu "dyplomowany". No i jest się magistrem. To skąd taka niska emerytura? Dla niedowiarków - można "wygooglować" sobie kalkulator emerytalny. Po co tak okłamywać opinię publiczną?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  3
  ZadowolonyBelfer(2016-03-10)
 • 15tys + odprawa tj. pół roczna pensja to daje niezłą sumkę. Pokażcie mi inny zawód oprócz lekarzy gdzie jeszcze jest taka bieda. Jednak siła przebicia a nie efektywna praca mają racje bytu
Reklama