UWAGA!

16 PDZ: dziesięć garnizonów, 6500 żołnierzy

 Elbląg, 16 PDZ: dziesięć garnizonów, 6500 żołnierzy
(fot. nadesłane)

W czwartek 15 września 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana obchodzić będzie 92. rocznicę swego istnienia. Wczoraj przedstawiłem Państwu historię naszego Związku Taktycznego, dziś trochę z życia bieżącego dywizji.

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana to jeden z trzech Związków Taktycznych wchodzących w skład Wojsk Lądowych, które są podstawowym rodzajem Sił Zbrojnych obok Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.
       16 Dywizja przechodzi proces restrukturyzacji i po jej zakończeniu w jej skład wchodzić będzie sześć jednostek wojskowych (Dowództwo Dywizji, batalion dowodzenia oraz cztery Brygady) dyslokowanych w dziesięciu garnizonach (Elbląg, Braniewo, Morąg, Bartoszyce, Giżycko, Orzysz, Wesoła, Chełm, Siedlce, Zamość) na terenie trzech województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. To prawie 6500 żołnierzy zawodowych (uzupełnianych dodatkowo ponad 700 żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych) oraz prawie 600 pracowników wojska.
       Głównym zadaniem dywizji w 2011 roku było utrzymanie gotowości bojowej w ramach wojennego przeznaczenia oraz przygotowanie X Zmiany PKW Afganistan, której zasadniczy trzon stanowią żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka oraz pozostałych jednostek 16 Dywizji (prawie 1300 żołnierzy z 16 PDZ). Osiągnięciu tego celu służy proces codziennego szkolenia w garnizonach, na placach ćwiczeń i poligonach.
       W ramach zadań pokojowych nasi żołnierze realizowali i realizują zadania w składzie misji pokojowych i stabilizacyjnych w Iraku, Afganistanie, Syrii, Kosowie, Libanie, a nawet w Sudanie, Czadzie i misji obserwacyjnej w Gruzji.
       Nasze jednostki utrzymują wydzielone siły i środki do użycia w sytuacjach kryzysowych na terenie miast i w rejonach naszej odpowiedzialności. Dotyczy to m.in. akcji przeciwpowodziowych, przeciwlodowych (ochrona mostów i przepraw oraz kruszenie pokryw lodowych zagrażającym mostom metodą wybuchową), zwalczanie innych klęsk żywiołowych, akcje antyterrorystyczne, grupy naziemnego poszukiwania, elektrownie polowe i wiele innych.
       Nasi saperzy – sześć patroli saperskich w Braniewie, Giżycku, Orzyszu, Wesołej, Chełmie i od października także w Elblągu – zabezpieczają cztery województwa i praktycznie każdego dnia podejmują „niebezpieczne znaleziska” – niewypały i niewybuchy głównie z czasów II wojny światowej.
       Zapewniam, że nasi żołnierze mają swój czas służbowy „wypełniony po brzegi”.
       15 września 16 Pomorska Dywizji Zmechanizowana obchodzi 92. rocznicę swego istnienia. Z tej okazji zapraszam bardzo serdecznie mieszkańców Elbląga i regionu do udziału w uroczystościach.
       Program uroczystości
      
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama