UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

170 lat baptystów w Elblągu

 
Elbląg, Dziś odsłonięto tablicę pamiątkową przy ul. św. Ducha 13 (na zdj. m.in. wiceprezydent Marek Pruszak oraz pastor Paweł Kugler)
Dziś odsłonięto tablicę pamiątkową przy ul. św. Ducha 13 (na zdj. m.in. wiceprezydent Marek Pruszak oraz pastor Paweł Kugler)

Pod koniec XIX wieku pod adresem św. Ducha 13 mieściła się kaplica baptystów. Dziś (18 października) w 170. rocznicę obecności tej grupy wyznaniowej w Elblągu odsłonięto pamiątkową tablicę.

W jednej z nielicznych, ocalałych po II wojnie światowej kamienic na Starym Mieście, w latach 1865-1899 mieściła się kaplica baptystów. Od dziś informuje o tym tablica umieszczona na ścianie obok nr "13".
       - To była końcówka XIX, później kościół się rozrósł na tyle, że wybudowano nowe kaplice: przy obecnej ul. 3 Maja i Robotniczej – mówi Paweł Kugler, pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Elblągu. - Niestety, na skutek działań wojennych jedna została zniszczona, a druga po wojnie została zajęta przez Kościół katolicki i wyburzona. Obecny kościół, mieszczący się przy ul. Bema, został oddany do użytku w 1987 r.
       Przed wojną Kościół Chrześcijan Baptystów w Elblągu liczył 2-3 tysiące wiernych. W skali miasta była to grupa zauważalna. A jak jest dziś?
       - Wierni to kilkadziesiąt osób, głównie z Elbląga, ale i z Pasłęka, i okolic – wskazuje pastor Kugler. - Ale jako członków kościoła liczymy tylko osoby, które są ochrzczone. Opieką duszpasterską otoczona jest większa liczba osób.
       Jak przyznaje, o umieszczeniu tablicy na froncie kamienicy przy ul. Św Ducha 13 wierni myśleli już od dawna, ale dopiero jubileusz 170-lecia wspólnoty zmotywował ich do działania. Elbląski zbór jest najstarszym zborem baptystycznym na ziemiach polskich, więc to ważne miejsce w skali kraju. - Zwróciliśmy się do konserwatora zabytków, do wspólnoty mieszkaniowej i wszędzie spotkaliśmy się z życzliwością i wsparciem – mówi pastor Paweł Kugler.
       Podczas dzisiejszej uroczystości obecny był biskup elbląski Jacek Jezierski oraz wiceprezydent Elbląga Marek Pruszak: - Baptystom należy się uznanie i szacunek za ich działalność, u podstaw której leży umiłowanie człowieka – mówił. - Dzisiejsza uroczystość jest przykładem religijnego zróżnicowania i tolerancji, co miało w Elblągu zawsze miejsce - zakończył Marek Pruszak.
       Z okazji jubileuszu wiceprezydent Elbląga przekazał pastorowi Pawłowi Kuglerowi rycinę przedstawiającą fragment przedwojennej starówki.Następnie wierni i goście udali się do Biblioteki Elbląskiej na prelekcję na temat baptystów w Elblągu i koncert Jurka Dajuka. Z kolei jutro (19 października) o godz. 10 w kaplicy przy ul. Bema odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo dziękczynne.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama