UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

2 + 2 = 3 ? (w żadnym trybie)

 
Elbląg, 2 + 2 = 3 ? (w żadnym trybie)

Pewien licealista z Torunia wykazał, że według rządowych statystyk dwa plus dwa, to nie zawsze cztery. Sumował dane, które powiatowe stacje sanepidu publikowały na swoich stronach i nijak nie wychodził na to co potem ogłaszało oficjalnie Ministerstwo Zdrowia. Nasi Czytelnicy z kolei mogli śledzić statystyki dla Elbląga i powiatu dzięki danym, które były codziennie publikowane na profilu facebookowym Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Aż do wczoraj.

Naszym Czytelnikom należy się wyjaśnienie, dlaczego te dane i wykresy nagle zniknęły ze stron portElu. Ktoś w rządzie najprawdopodobniej bardzo rezolutnie doszedł do wniosku, że jeśli jakiś gówniarz, a za nim wredne media, czepia się tych statystyk, to najlepiej będzie utajnić lewą stronę naszego tytułowego równania, wtedy nikt nie będzie mógł zakwestionować prawidłowości jego prawej strony. I tak wczoraj na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego ukazała się lakoniczna informacja : „Od 24 listopada br. narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone„. Ujednolicenie polega na tym, że powiatowe stacje sanepidu otrzymały zakaz publikacji danych. Żaden spryciarz w krótkich spodenkach nie będzie więc mógł ich sczytywać, sumować i bezczelnie wypominać bardzo ważnym osobom w państwie, że informacje które przekazują narodowi kupy się nie trzymają. Proste, a jakże genialne posunięcie.

Wczoraj po południu zgodnie z informacjami, które pozyskaliśmy w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, miała zostać uruchomiona strona Ministerstwa Zdrowia prezentująca dane odnośnie zachorowań na COVID-19 w całym kraju i poszczególnych powiatach. Czekamy na nią do tej pory. Można się tylko dziwić, że dopiero po kilku miesiącach panowania pandemii, ktoś wymyślił tak proste rozwiązanie. Zyskałoby one jednak na wiarygodności gdyby pozostawiono lokalnym sanepidom możliwości publikowania danych.

Zdarzyło mi się w życiu wykonać parę aplikacji internetowych i według mnie każdy student wydziału informatyki elbląskiej PWSZ-ki napisałby w tydzień taki system do agregacji wyników z kilkuset powiatowych sanepidów. Banalne zadanie, prosta do bólu baza danych, daleko poniżej wymagań na pracę licencjacką.

Mimo to duże, europejskie państwo podobno do tej pory liczyło zakażonych, ozdrowieńców i zmarłych z powodu koronawirusa na kolanie. Z zażenowaniem obserwowałem jak na konferencji prasowej minister, wiceministrowie, sekretarze stanu, dyrektorzy i sam nie wiem kto tam jeszcze, odsyłając się nawzajem do siebie próbowali wytłumaczyć dlaczego 2 + 2 wychodziło im raz trzy, raz pięć, a nigdy 4. Niewiele z tego zrozumiałem, poza tym, że nasz dumny kraj dał znowu ciała w tak prostej sprawie, a informacje, którymi nas karmiono miały luźny związek z rzeczywistością.

Zapowiadana strona z danymi zachorowań na COVID-19 zapewne prędzej czy później zostanie udostępniona. Będziemy naszym Czytelnikom tak jak do tej pory te informacje przekazywać. Nie bierzemy jednak żadnej odpowiedzialności za ich rzetelność. Ministerstwo Zdrowia zrobiło bardzo wiele, żeby do tych danych podchodzić z pewną nieśmiałością.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Panie Włodzimierzu Nic nowego Pan nie odkrył. .. dlatego się dziwię dlaczego Pan to publikujesz i się jeszcze pod tym podpisujesz. . Gdyby komuś zależało żeby statystyki były wiarygodne to by to damno wykonali. .. Napisz Pan lepiej ilu ludzi przed utratą pracy boi się przyznać, że jest chora sami nie wiedzą czy to zwykła grypa czy Covid19 Co Pan sensacji szukasz???
 • Wirus istnieje, ale pandemii nie ma żadnej. .. Widzicie te trupy ba ulicach? Chorych, wydających ostatnie tchnienie w bólach? Nie ma nic takiego, wiec jaka to pandemia? Wymyślona. ..
 • Umiłowany żónt przykleił się do swoich stołków i odrywanie go od koryta musiałoby być niemiłosiernie bolesne. .. a może takie cierpienie podobałoby się Panu Bogu. .. ? Póki co wrósł w stołki i trzyma się ich za wszelką cenę. ..
 • Prawda
 • @Gosc7363 - Co za dureń z autora postu. Co za tępy dureń. Taki ciul z pe ge eru.
 • Zgłoszenie się na testy nawet ze zwykłą grypą skutkuje pozytywnym testem a ten prowadzi do aresztu domowego dla "zakażonego"i współmieszkańców przez dwa tygodnie. .. Czy zatem warto się zgłaszać ? Zdecydowanie tak, w momencie gdy zagrożone jest nasze życie. .. w każdym innym przypadku takie zgłoszenie prowadzi do sankcji wobec zgłaszającego się, których konsekwencje będzie ponosił wyłącznie on sam. Utrata pracy, firmy źródła utrzymania to realne zagrożenia. A co po drugiej stronie. .. śmiertelność na poziomie grypy sezonowej i AMOK w mediach oraz w żóncie umiłowanej siły przewodniej, bo jak to będzie wyglądało jak media będą publikowały straszne statystyki śmiertelności. .. Media. gdyby chciały pokazać sensacyjne dane to niech zaczną publikować statystyki śmiertelności w wypadkach samochodowych. .. a dzisiaj śmiertelności podwyższonej brakiem dostępu do opieki medycznej, bo wszystkie ręce są na pokładzie pucują AMOK żeby błyszczał dumnie i radośnie. Wiwat OBŁĘD ! Wiwat Populizm i Socjotechnika ! Brawo media ! AMOK udał się wam epickich rozmiarów !
 • @Gosc7363 - To zupełnie nowy rodzaj pandemii, PANDEMIA MEDIALNA. ..
 • Jaka "pandemia"- takie statystyki !! Norymberga dla organizatorów tej plandemii. .. i dla dziennikarzy straszący codziennie ludzi, wzmagając tym samym terror ??? - do przemyślenia, wszak politycy i urzędnicy mają już krew na rękach w postaci > 10 000 zmarłych wskutek braku służby zdrowia ("dzięki"absurdalnym zarządzeniom "covidowym"). Rozwalono nam resztki służby zdrowia, a jacyś sprytni kolesie ciągną właśnie miliony z NFZ na wirtualne "szpitale"polowe za "gotowość łóżek"!!! - to się nadaje nie tyle do prokuratury, ile pod sąd polowy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  6
  RatownikMedyczny(2020-11-25)
 • Covid to ściema, to nowa religia! Teatr dla gojów!
 • LISTLEKARZY (kropka)PL
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  RatownikMedyczny(2020-11-25)
 • Statystyka statystyką, a wynik musi być po naszej stronie. Poza tym jaki jest sens uziemiać kogoś w listopadzie bo ma przeciwciała po marcu?
 • No ale szybko znaleziono rozwiązanie. Jednym wpisem manko chorych dopisano do liczby łącznych zakażeń.
Reklama