UWAGA!

22 kwietnia - Dzień Ziemi

„Drzewko za kliknięcie” - kliknij myszą na www.klimatdlaziemi.pl, a Fundacja Nasza Ziemia posadzi drzewo! Akcja trwa tylko do 22 kwietnia.

Dzień Ziemi to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwach. Różnego rodzaju akcje związane z tym dniem mają uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. W tym roku Dzień Ziemi świętuje już ponad 200 mln osób w przeszło 140 krajach.
     Dzień Ziemi obchodzony jest w okresie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej oraz w czasie równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Oba te dni wyróżniają się tym, że na całej planecie dzień ten trwa tyle samo co noc.
     Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii, gdyż niezależnie od różnic wszyscy przedstawiciele homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która jest wspólnym dobrem żyjących.
     Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi ogłosił 21 marca burmistrz San Francisco Joseph Alioto w 1970 r. Ideę tę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r., podpisując proklamację, w której wyznaczył właśnie równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi.
     W styczniu 1970 r. propagatorzy ochrony środowiska postanowili nazwać organizowane 22 kwietnia akcje Dniem Ziemi. W związku z ówczesnym położeniem Polski za żelazną kurtyną pierwsze obchody tego dnia w Warszawie odbyły się dopiero w 1990 r.
     W naszym kraju Dzień Ziemi jest okazją do organizowania w ciągu całego tygodnia różnych akcji uświadamiających młodzieży oraz całemu społeczeństwu, jak należy dbać o środowisko naturalne.
     
     22 kwietnia będzie miał miejsce finał akcji „Drzewko za kliknięcie”, którą Fundacja Nasza Ziemia od początku marca prowadziła wśród internautów. W jego ramach wystarczyło wejść na stronę www.klimatdlaziemi.pl a Fundacja Nasza Ziemia za każde wejście (liczy się tylko jedno wejście użytkownika w ciągu dnia) zobowiązała się w latach 2008-2009 posadzić jedno drzewko. Akcja trwa do Dnia Ziemi, czyli do 22 kwietnia, a informacje o ilości sadzonych drzewek są na bieżąco zamieszczanie na stronie www.klimatdlaziemi.pl.
     Włączyć w akcję może się każdy - wystarczy kliknąć!
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama