UWAGA!

25-lecie współpracy Elbląga z Bałtijskiem i Kaliningradem

Elbląg, 25-lecie współpracy Elbląga z Bałtijskiem i Kaliningradem
(fot. nadesłana)

W tym roku obchodzimy 25-lecie podpisania umowy partnerskiej z Bałtijskiem i Kaliningradem. Święto Chleba będzie okazją do wspólnego świętowania i zaakcentowania jubileuszu współpracy. W sobotę, 31 sierpnia, odbędą się warsztaty, podczas których zostaną przekazane tajniki domowego wytwarzania naturalnego chleba i kwasu chlebowego popularnego nie tylko w Rosji. Przygotowano też inne atrakcje.

Wspólnie z naszymi rosyjskimi sąsiadami przygotowaliśmy projekt pn. „Chleb i naturalny kwas chlebowy - regionalne dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego”, który otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. W ramach projektu w sobotę 31.08 w Kamieniczkach w godz. 12.00 do 14.00 odbędą się warsztaty, podczas których zostaną przekazane tajniki domowego wytwarzania naturalnego chleba i kwasu chlebowego popularnego nie tylko w Rosji. Uczestnicy warsztatów oprócz nauki wytwarzania kwasu poznają jego właściwości prozdrowotne oraz będą mogli oryginalne rosyjskie wyroby. Zaprezentowane zostaną wypieki z Polski i Rosji, sprawdzone receptury przygotowania chleba i kwasu chlebowego, a także sposób wytwarzania „okroszki” – rosyjskiego chłodnika na kwasie chlebowym.
       W niedzielę natomiast (1 września) uczestnicy warsztatów poznają tańce ludowe regionów dawnych Prus Wschodnich.
       Będzie również coś dla ducha. Turyści i mieszkańcy Elbląga będą mogli zapoznać się z kulturą naszych miast partnerskich. W sobotę na scenie głównej o godz. 15:15 wystąpią: zespół Pieśni i Tańca „Russkij Suwenir” oraz zespół Tańca „Radość” z Bałtijska. Po nich o godz. 16:20 zaprezentuje się zespół „MOLWINIEC” oraz solistka Teatru Estrady „ART-LIK” z Kaliningradu.
       O godz. 14.45 w Ratuszu Staromiejskim z udziałem Prezydenta i Mera Kaliningradu odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej pn. „Kaliningradzkie pocztówki”.
       Kulminacją obchodów 25-lecia partnerskiej współpracy będzie „Wieczór Rosyjski”, który rozpocznie się w sobotę o godz. 21.30 w Ogrodach Biblioteki Elbląskiej i Muzeum Archeologiczno – Historycznego. Podczas wieczoru dla delegacji miast partnerskich Elbląga, turystów i mieszkańców wystąpią rosyjskie zespoły ludowe. W tym czasie Muzeum zaprasza na nocne zwiedzanie ekspozycji oraz „strefy Hefajstosa”, czyli warsztatu odlewniczego z okresu rzymskiego i wczesnośredniowiecznego.
      
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama