UWAGA!

50 lat Elbląskiego Uniwersytetu Robotniczego

W piątek 9 czerwca Elbląski Uniwersytet Robotniczy obchodzi jubileusz półwiecza działalności. Na obchody zaproszeni zostali byli wykładowcy, nauczyciele i osoby związane z tą nietypową placówką edukacyjną. Przez 50 lat Uniwersytet zmienił kilka siedzib i z placówki dokształcającej stał się pełnoprawną szkołą.

Elbląski Uniwersytet Robotniczy wywodzi swoją historię wprost z powołanego przeszło 80 lat temu Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych. Po wojnie wypracowany przez TUR system dokształcania robotników został z konieczności zmieniony.
     W pierwszych latach jego działalności w Elblągu, prócz kształcenia robotników, popularne były kursy przygotowawcze dla przyszłych studentów medycyny, kierunków politechnicznych czy ekonomicznych. Już wtedy stawiano na naukę języków obcych. Organizowane były też kursy dla osób pragnących uzupełnić wykształcenie na każdym szczeblu edukacyjnym, a nawet kursy tańca towarzyskiego.
     W obecnym kształcie placówka działa od 1 stycznia 1996 r. Zmieniła nie tylko formę prawną, ale też poszerzyła swoją ofertę oraz zasięg terytorialny. Uniwersytet jest niepubliczną placówka oświatową wpisana do rejestru Kuratorium Oświaty i Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. Ma swoją główną siedzibę w Elblągu, ale działa na obszarze aż trzech sąsiadujących województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Każdy z oddziałów kształcenia ustawicznego ma podobne zadania, różnice wynikają jedynie z lokalnego zapotrzebowania na konkretne kursy czy szkolenia.
     Od 1 lutego 2005 r. Elbląski Uniwersytet Robotniczy prowadzi swoją szkołę policealną na podbudowie szkoły średniej, kształci też w 16 zawodach w Zasadniczej Szkole Zawodowej. EUR od niedawna działa także jako Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, ma uprawnienia do dokształcania nauczycieli i nadawania im nowych kwalifikacji. Z uniwersytetem stale współpracuje 300 specjalistów, nauczycieli i wykładowców.
     EUR obecnie najbardziej jednak kojarzony jest z mnogością kursów zawodowych. W ofercie jest ich aż 180. Można tu uzyskać uprawnienia czy przekwalifikować się w zawodach z wielu dziedzin: od ekonomii, poprzez usługi czy rzemiosło po wysoce specjalistyczne z zakresu medycyny.
     Pięćdziesięciolecie Elbląskiego Uniwersytetu Robotniczego to nie tylko piękny jubileusz, ale też jasny dowód na to, jak jest on potrzebny.
     Z dyrektorem Uniwerystetu Zygmuntem Rojkiem rozmawia Marta Hajkowicz:
     
Mira Stankiewicz – Telewizja Elbląska

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama