UWAGA!

6-latek przyniósł mamie... granat

 Elbląg, 6-latek przyniósł mamie... granat
fot. z archiwum portel.pl (autor: st. chor. Sławomir Tessar)

Policjanci po raz kolejny apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas znalezienia niewybuchu. Tylko w ciągu ostatniej doby funkcjonariusze interweniowali 5-krotnie na miejscach znalezienia pozostałości z czasów II wojny światowej. Jedna z nich dotyczyła 6-latka, który przyniósł granat przeciwpiechotny typu F-1 swojej mamie.

W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze KPP w Braniewie otrzymali aż 5 zgłoszeń dotyczących znalezionych niewybuchów i niewypałów. Wśród niebezpiecznych znalezisk były między innymi granaty, pociski moździerzowe i pociski artyleryjskie.
       Do najbardziej niebezpiecznego incydentu doszło w jednej z miejscowości na terenie gminy Braniewo, gdzie sześcioletni chłopiec znalazł w okolicy domu niewybuch. Był to bardzo groźny, w pełni uzbrojony granat przeciwpiechotny typu F-1. Chłopiec chciał pochwalił się znaleziskiem i przyniósł granat swojej mamie, która powiadomiła policję.
       Należy pamiętać, że pomimo upływu ponad 70 lat od zakończenia działań wojennych na naszym terenie, w wielu miejscach znajdują się niebezpieczne niewybuchy i niewypały z okresu II wojny światowej. Niewłaściwe postępowanie z niebezpiecznym znaleziskiem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.
       Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
      
       Co zrobić jeśli natrafisz na niewybuch?

       Nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak: stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów!
       W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.
       Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?
       Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat: miejsca odnalezienia niewybuchu, znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska), danych personalnych osoby zgłaszającej.
      
mł. asp. Maciej Suchecki, Zespół prasowy KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama