UWAGA!

600 lat kościoła św. Jerzego

 Elbląg, Kościół św. Jerzego
Kościół św. Jerzego

W najbliższy piątek (26 kwietnia) przypada 600 rocznica konsekrowania elbląskiego kościoła św. Jerzego. Z tej okazji już jutro rozpocznie się uroczyste triduum (trzydniowe uroczystości kościelne) z udziałem duszpasterzy parafii, wiernych oraz zaproszonych gości.

Ten usytuowany przy ulicy Bema kościółek z charakterystyczną wieżyczką - sygnaturką zaliczany jest do najstarszych świątyń Elbląga. Pierwsze wzmianki o tym, że istniał tutaj kościół św. Jerzego pochodzą już z roku 1334. W kilkadziesiąt lat później (1386) wzniesiono na terenie Nowego Miasta Elbląga nowy kościół. Po pożarze, który miał miejsce w roku 1400, szkieletową konstrukcję świątyni obłożono z zewnątrz cegłą. Z czasem obok kościoła wybudowano nowomiejski szpital św. Jerzego. "Oddalenie szpitala od osiedla zdaje się wskazywać, że szpital ten był przeznaczony pierwotnie, podobnie jak szpital staromiejski dla ludzi chorych na trąd i inne choroby zakaźne" - możemy przeczytać w książce ks. infułata Mieczysława Józefczyka pt. "Średniowiecze Elbląga".
     Mieszkańcy nowego i starego Elbląga dbali o to, żeby szpital mógł służyć całej społeczności. Dlatego też chętnie ofiarowywali na jego utrzymanie datki. We wspomnianej książce ks. M. Józefczyk podaje, iż m.in. "Wawrzyniec Pilgrim, na część którego nazwana jest jedna z ulic Elbląga, ofiarował 3 grzywny, by jak długo wystarczy pieniędzy, na cześć św. Jerzego każdy chory otrzymywał w sobotę pół kwarty piwa i jedną bułkę".
     Kościół św. Jerzego został uroczyście konsekrowany 26 kwietnia 1402 r. przez biskupa Henryka Vogelsanga. Od tego czasu przez kolejne 600 lat służył jako świątynia pierwotnie katolicka, a od ok. 1520 r. (od czasów reformacji) aż roku 1945 - protestancka. Po wojnie kościół św. Jerzego ponownie służyć zaczął elbląskim katolikom. Jego pierwszym, powojennym rektorem był ks. Mieczysław Wojciuk. Od 1974 jest kościołem parafialnym.
     Triduum Sześćsetlecia Konsekracji Kościoła św. Jerzego w Elblągu rozpoczyna się dzisiaj (czwartek) o godz. 19. uroczystymi nieszporami ku czci św. Jerzego. Będzie też konferencja duchowa i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
     Następnego dnia (piątek) o godz. 18 dokładnie w rocznicę konsekracji kościoła odbędzie się sesja popularnonaukowa. Ks. inf. dr Mieczysław Józefczyk wystąpi z wykładem pt. "Historyczny wymiar kościoła św. Jerzego dla miasta Elbląga", a mgr Krzysztof Mucha - "Parafia św. Jerzego po II Wojnie Światowej". Tego wieczora odbędzie się również koncert muzyki dawnej zespołu "Skut i Eusemlde".
     W sobotę zaś (27.IV.) po uroczystej Mszy Świętej Jubileuszowej, która rozpocznie się o godz. 18 - na placyku koło kościoła odbędzie się festyn odpustowy. Rektor kościoła św. Jerzego, ks. Andrzej Kilanowski zapowiada szereg atrakcji oraz niespodzianek. Będą gry i konkursy z nagrodami, konkurs muzyki religijnej, akcja charytatywna wypieków przygotowanych przez parafian, a także niespodzianki ofiarowane przez duchownych i siostry zakonne związane z parafią św. Jerzego.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Największa atrakcją festynu ma być ks Halberda ,który będzie zwracał pożyczone pieniądze i przepraszał naiwnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  brad alberd(2002-04-25)
 • Jak się ten zespół nazywa? Czy redaktor nie mógłby sprawdzić? (a przypuszczam, że po prostu niewyraźnie zapisał). Ten zespół jest w Elblągu znany i wypadałoby nie robić aż takich błędów w nazwie!
 • Nie, atrakcją będzie spowiadający sie Ks. Halberda i Bp. Śliwiński, za swoje grzechy !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lokfentz(2002-04-26)
 • W/w ksiądz i bisup nie muszą się spowiadać bo pożyczali w słusznej sprawie. poza tym wszyscy oszukani kupili sobie za te pieniądze odpust do końca życia i to dla kilu pokoleń,jezeli nastepcy odpustu dopłacą odpowiedni podatek. A że taki odpust z tak zaszczytnych rąk to nie byle jaki odpust to niech się kupujący cieszą że i tak tanio wyszło.
 • zburzyc i postawic agencje towarzyska
 • Przed kościołem postawic pomniki dwa obok siebie, jeden upamiętniający wspaniałe chwile, gdy przebywał tam Ks. Halberda, a drugi jego przełożonego Bp Ks. Dr Śliwińskiego jak zbijają kasę na naiwnych ludziach! ;-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Niuniek(2002-04-28)
Reklama