UWAGA!

777-lecie Elbląga. To będzie szczęśliwa rocznica

 Elbląg, W 2014 r. będziemy obchodzić 777-lecie Elbląga
W 2014 r. będziemy obchodzić 777-lecie Elbląga (fot. Anna Dembińska)

W wielu kulturach liczba siedem jest uważana za mistyczną i szczęśliwą. Cóż dopiero trzy siódemki? To dopiero pełnia szczęścia. - To dobry motyw marketingowy – tak Hanna Laska-Kleinszmidt, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Miasta mówi o obchodach 777-lecia Elbląga, które zgodnie z kalendarzem, odbędą się w 2014 r.

O skali wydarzenia i pomysłach na obchody urodzin miasta opowiada Hanna Laska-Kleinszmidt, zastępca  dyrektora Biura Prezydenta.
       - Chcemy w te obchody  zaangażować elblążan tak, żeby ta szczególna rocznica nie przeszła bez echa. To okazja do budowania naszej lokalnej tożsamości i przypomnienia sobie historii naszego miasta.
       Stąd pomysł na konkurs "Fotoplastykon". Posiadasz interesujące zdjęcie dawnego Elbląga? Masz bogate archiwum rodzinne? Podziel się z innymi.
       - Z tych zdjęć będziemy budować panoramę Elbląga – zapowiada Hanna Laska – Kleinszmidt. - Chcemy otworzyć na Starym Mieście galerię miejską, w której te zdjęcia będzie można oglądać.
       Kolejny pomysł na rocznicowe świętowanie to facebookowy konkurs, w którym do wygrania 777 nagród nawiązujących do naszego miasta.
       - Różne będą pytania i różne nagrody – mówi urzędniczka ratusza. - A magazyn już pęka w szwach – zachęca. Już wiadomo, że znajdą się tam puzzle z panoramą miasta składające się ze 160 i tysiąca elementów. W kwietniu 2014 roku zaprezentowane zostaną dwie gry planszowe, których fabuła nawiązywać będzie do historii miasta. Zapewne i one trafią do puli nagród.
       Główne imprezy jednak zaplanowane zostały łącznie z Dniami Elbląga i Mistrzostwami Świata w siatkówce na siedząco. Kulminacja nastąpi podczas meczów finałowych, czyli 21 czerwca.
       - To także przełom sezonu turystycznego więc oprócz mieszkańców, chcemy też przyciągnąć gości – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt. - Mistrzostwa będą odbywać się od 14 do 21 czerwca, będzie więc to tydzień pokazowy – także dla miasta.
       Podsumowanie urodzinowych obchodów zaplanowano na październik 2014 roku, gdy swoje podwoje otworzy elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne – po remoncie.
       - Będzie cudownie – zapewnia Hanna Laska-Kleinszmidt.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A gdzie taki kalendarz można kupić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  ciekawskabardzo(2013-11-26)
 • takkkk, będzie fajnie. .. i nawet chińskie zespoły będą nam śpiewać
 • jak nie zapytacie się Elblążan co by chcieli i jakie atrakcje to sami nie wymyślicie nic ciekawego ( dotąd się Wam nie udało) a spaprać taką okazję łatwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  pytajcie(2013-11-26)
 • Niemcy przed II wojną 1937 roku obchodzili 700 lecie naszego miasta. Dlaczego więc obecnie obchodzi się rocznicę uzyskania praw miejskich, a nie jak powinno się odbywać w cywilizowanym świecie założenie miasta. W naszym kraju wszystko odbywa się w bardzo dziwny nieprzemyślany sposób. Ci w urzędzie najwyraźniej są bardzo przesądni i oby się nie przeliczyli ponieważ szukanie gruszek na wierzbie do niczego konstruktywnego nie doprowadzi. Przekonany jestem, że gadaniem niczego się nie osiągnie, a nasze miasto potrzebuje ludzi czynu i konkretu.
 • W cywilizowanym świecie? To śmieszne, dla miasta jest ważne zarówno jego złożenie jak i nadanie praw. Jenak w następnym roku jest rocznica 777-lwecia założenia miasta (1237) a nie nadania praw miejskich to w 1249 r w Elblągu przebywał legat papieski na Inflanty i Prusy Wilhelm z Modeny. Za jego pośrednictwem Rada zwróciła się do Lubeki o odpis prawa miejskiego i w tym samym jeszcze roku otrzymała go. Odnośnie wezwania do czynu to zgadzam się. Ale 777 lat od chwili lokacji miasta to dobra rocznica do promocji naszego grodu
 • A moim zdaniem taka rocznica jest ewidentną winą partii rządzącej jak również wynika ona z zaniedbań jakich dopuściła się ustępująca nacja polityczna. To że Nasze piękne miasto Elbląg nie obchodzi w tym roku 1000-lecia jest ewidentnym niedopatrzeniem włodarzy miasta i powinno być priorytetowym problemem jaki należy rozwiązać w trybie natychmiastowym na specjalnie zwołanym z tego powodu posiedzeniu Rady Miasta … jak żyć ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  sprzedawcapapryki(2013-11-27)
 • Trzy siódemki nie były szczęśliwe w 1777 roku. Jak pamiętamy Wielki Pożar zniszczył Elbląg. W życiu również, czy to rocznica papierowa czy dębowa są to tylko nic nie znaczące dodatki. Miast stało i będzie stać. Zmieni się prawdopodobnie właściciel tego terenu. Oczywiście wróci tu Niemiec ze swoją gospodarnością i porządkiem. Nasze wnuki i prawnuki bedą dla niego pracować za 500 ojro.
 • Do Karol 1950 jeżeli już piszemy to może czasem warto zajrzeć to lektury, a tam piszą, że prawa miejskie Elbląg uzyskał 1246 roku.
 • Rzeczywiście, pomyliłem się o sześć lat, wina błędu w moich notatkach
 • Żeby powstało miasto to musi być wieś, a żeby ze wsi powstało miasto to musi uzyskać prawa miejskie. Tak to działa nieuku. mieszkasz w pięknym miesci i nie wiesz jak to działa. .. HAŃBA
Reklama