UWAGA!

A rządzić będą elblążanie

 
Elbląg, (WS)
(WS)

Ostatnie nasze pytanie do kandydatów na prezydenta dotyczy udziału elblążan w rządzeniu miastem – jednej z podstawowych zasad demokracji. – Jakie mechanizmy (narzędzia) wprowadzi Pan/Pani w życie, by elblążanie poczuli się autentycznymi współgospodarzami miasta? – zapytaliśmy.

Cezary Balbuza, Elbląski Komitet Obywatelski
       – Dla mnie, jako aktywnego działacza społecznego, współuczestnictwo elblążan w rządzeniu miastem jest bardzo istotne. Przede wszystkim słuchanie opinii elblążan podczas autentycznych konsultacji społecznych na etapie planowania różnych inwestycji oraz regulacji opłat miejskich. Ciągły rozwój „budżetu obywatelskiego”, wprowadzenie „społecznej inicjatywy uchwałodawczej”, proponowane przez EKO wprowadzenie „społecznych rad dzielnic” oraz mój pomysł autorski „społecznej rady” przy prezydencie Elbląga do zasięgania opinii przy ważnych dla miasta decyzjach, a złożonej z przedstawicieli partii i organizacji pozarządowych.
      
       Ewa Białkowska, Ruch Palikota Elbląg +
       – Nic o Was bez Was, czyli żadna kluczowa decyzja w sferze zarządzania i wydawania pieniędzy miasta nie zostanie podjęta przeze mnie bez szerokich konsultacji z mieszkańcami.
      
       Elżbieta Gelert, Platforma Obywatelska RP
       – Bardzo podoba mi się pomysł od lat podnoszony przez elbląskie organizacje pozarządowe, mianowicie Rady Dzielnic. Myślę, że w interesie każdego mieszkańca będzie powołanie organu samorządowego jeszcze bliżej jego codziennych problemów, te rady powinny koordynować zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, który też zamierzam rozwijać. Poza tym chciałabym regularnie spotykać się z mieszkańcami w okręgach i zdawać im sprawozdania ze swojej pracy jako Prezydenta Miasta Elbląga, o ile oczywiście zdecydują się mi ten zaszczyt powierzyć.
      
       Paweł Kowszyński, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro
       – Prezydent dostępny dla elblążan, który cykliczne będzie przeprowadzał spotkania z przedsiębiorcami oraz mieszkańcami na „Spotkaniach otwartych z Prezydentem”, na których omawiane będą szczegółowo aktualne problemy i pomysły mieszkańców, jak również plany władz miasta.
      
       Lech Kraśniański, Wolny Elbląg
       – Nie do przecenienia jest rola władz miasta w spotkaniach z jego mieszkańcami. Będzie to naczelna zasada mojego urzędowania jako Prezydenta Miasta Elbląg. Tylko gdy wsłuchujemy się w problemy mieszkańców, władza nie uderza do głowy jak poprzedniej ekipie, a wszelkie działania nacechowane są dobrem mieszkańców.
      
       Janusz Nowak, Sojusz Lewicy Demokratycznej
       – Już sprawdzony Budżet Obywatelski. Będę proponował Radzie jego dalszy rozwój i przeznaczanie, z roku na rok, coraz większych kwot na jego realizację. Decyzje strategiczne dla miasta, dla mieszkańców będą szeroko konsultowane z zainteresowanymi środowiskami, część zadań samorządu przekażę organizacjom pozarządowym.
      
       Edward Pukin, Naszą Partią jest Elbląg
       – Współgospodarzenie zacząłbym od uchwały RM w sprawie powoływania Rad Dzielnicowych i osiedlowych. Trzeba pilnie odblokować – na rzecz mieszkańców, urzędniczy „patent na mądrość” i oddać cześć „władzy” elblążanom – mieszkańcy Elbląga sami najlepiej wiedzą, czego im potrzeba w osiedlu. Duże projekty miejskie to konsultacja z przedstawicielstwami mieszkańców.
      
       Jacek Tomczak, Partia Elblążan
       – Doprowadzę do stworzenia Społecznych Rad Dzielnic, które będą współuczestniczyć w podziale środków budżetowych. Niemożliwe jest kontynuowanie protezy w postaci „budżetu obywatelskiego”, przez co taka dzielnica, jak Zatorze, nie zrealizuje żadnego z przedstawionych przez jej mieszkańców pomysłów. Również niedopuszczalne jest uczestnictwo w projektach obywatelskich radnych Rady Miejskiej, tak jak to miało miejsce w edycji tegorocznej.
      
       Jerzy Wilk, Prawo i Sprawiedliwość
       – Dyżury Prezydenta Miasta i cykliczne spotkania z mieszkańcami miasta. Informowanie na konferencjach o wszystkich działaniach Prezydenta i Urzędu, ważnych dla elblążan. Przede wszystkim jednak przez realizację celów, które wyznaczane są przez mieszkańców, bo rolą rządzących jest, aby elblążanom żyło się lepiej i dostatniej.
      
       Witold Wróblewski, KWW Witolda Wróblewskiego
       – Przede wszystkim trzeba postawić na dobrą komunikację z mieszkańcami. Należy przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne, związane z przygotowaniem Strategii i wszystkich programów w celu wypracowania najlepszych decyzji. Tak, jak już podkreślałem, jestem otwarty na współpracę ze wszystkimi środowiskami, grupami społecznymi niezależnie od poglądów politycznych.
      
       Czytaj też:
       Dobrze mieć sąsiada?
      
Szukam wody dla ochłody
      
Takie miasto Wam zbuduję
      
Elblążanin szuka pracy
      
Ich największy sukces
      
Politycy, których cenią
      

      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kolejny raz Cezary Balbuza deklasuje konkurentów merytoryką wypowiedzi i wiedza o problemach Elbląga! To najlepszy kandydat na Prezydenta Elbląga, ja moja rodzina i wszyscy znajomi głosujemy na Cezarego Balbuzę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  7
  EKOman(2013-06-21)
 • wedlug profesjonalnych i uczciwych sondazy wygra Wilk. PiS. Do drugiej tury moze tez wejsc Gelert PO ok15% lub Nowak SLD tez ok 14%. Reszta sie nie liczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  14
  stoklosy(2013-06-21)
 • Przestańcie z tymi pseudosondażami, w nich wygrywa zawsze ta partia która płaci za sondaż! PIS już od kilku lat kupuje sondaże w Homo Homini to jedna z najmniej wiarygodnych sondażowni! Ta sondażownia wieszczyła już zwycięstwo PIS przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi i jak zwykle PIS przegrał, teraz bedzie tak samo! Dlatego elblążanie spokojnie głosujcie zgodnie z własnym sumieniem i rozumem!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  6
  statystyk(2013-06-21)
 • Budżet obywatelski ma sens, ale pod warunkiem, że środki przydzielone na ich realizacje będą większe. W przeciwnym razie są to działanie pozorowane.
 • Co ta gelertowa za głupoty mówi !!! Rady dzielnic ? I znowu czerwone muchomory i po po tamto będa kase kraść Litosci moja pani
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  TYlkopis(2013-06-21)
 • ludzie w kółko chcecie się dawać mamić co róż tylko pis - po - po pis, i zawsze jest to sama, trzeba dać szansę partią, które nie będą na siłę chciały sobie dogryźć, tylko które skupią się konkretnie na naszym regionie i o niego będą dbać, bo z tego regionu pochodzą i powstały na potrzeby tego miasta.
 • Wygra ten, na kogo zagłosują elblążanie! Apeluję do wszystkich, pokarzmy tym z Warszawki, że nie pozwolimy sobą manipulować! Bezpartyjni kandydaci nie mają środków na bilbordy i wielkie plakaty, ale to ludzie mądrzy i szczerze oddani miastu. Zachęcam do głosowania na CEZAREGO BALBUZĘ!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  7
  wierzęwzmiany(2013-06-21)
 • widać że do ludzi wyszedł tylko Paweł Kowszynski, pozostali dalej tkwia w blokach i układach, dlatego Paweł Kowszynski Prezydentem Miasta Elblag
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  9
  pełenoptymizmu(2013-06-21)
 • Co racja to racja, tylko Paweł Kowszyński szedł do ludzi i rozmawiał, tez głosuję na niego. ..
 • Około roku 2001 pracowałem w Szpitalu Wojewódzkim. W tym czasie chciano zlikwidować pogotowie ratunkowe na ulicy Orzeszkowej. Pani Gelert zabłysła pomysłem aby dołączyć ludzi tych do kadry pracowniczej szpitala. Ależ to był pomysł pod publikę i publika to przyjęła. Pani Gelert wszak zarządza szpitalem jak nikt. mało kto wie, że poleciało wtedy wiele osób, które pracowały w szpitalu ponieważ dla nich etatów nie starczyło. Poleciałem i ja po roku pracy ponieważ miałem umowę na czas określony. Nie miało to znaczenia, że wyniki w pracy miałem najlepsze. Do działu mojego przyszło dwóch nowych z pogotowia, którzy wiedzę zawodową mieli na poziomie ósmoklasisty. Dla ogółu elblążan pani Gelert uratowała etaty. Takimi oszustwami karmią nas media. Pozdrawiam POwców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  adzient1(2013-06-21)
 • Życzę elblążanom mądrego wyboru! Moim zdaniem to Cezary Balbuza zasługuje ma nasze zaufanie, bo jest rzeczowy, nie składa pustych obietnic, widać, że dobrze zna problemy Elbląga. Do tego posiada coś, czego brakuje innym kandydatom - umiejętność prowadzenia dialogu. Zgody i współpracy nam potrzeba!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  wierzęwzmiany(2013-06-21)
 • Zgadzam się z innymi, trzeba dac szansę młodym żeby te miasto dostało kopa, jedyny kandydant PAWEŁ KOWSZYŃSKI, który był osobiście w domu żeby porozmawiac i się zaprezentować. Jets osoba bardzo kompetentną. Zastanawiałam isę nad Ewą Białkowską jeszcze. pozdrawiam miło wyrazić swoje zdanie :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  6
  Głosująca(2013-06-21)
Reklama