UWAGA!

Teraz ja - Alianci w Elbingu

Elbląg, Alianci w Elbingu
fot. nadesłana

Nieuchronnie zbliża się dla elblążan rocznica, praktycznie nie wiadomo czego? Mam na myśli datę 10 lutego 1945 r. po której znaleźliśmy się w tym mieście. Tylko dzięki komu i czemu? Są trzy szkoły. Jedna mówi, że Elbing zdobyto. Druga, że wyzwolono. Trzecia (zwolennikiem jest lokalny historyk Lech Słodownik), że najazd na Elbing, przez Aliantów sowieckich, miał głównie na celu grabieże i gwałty kobiet, jako wyraz wzbogacenia ZSRR i zadość uczynienia chuciom "sowieckim marines"...


       O wojskach, które dotarły do Elbinga, mówię Alianci przez duże "A", bo armia ta (czy się to komuś podoba, czy nie) była największą i najsilniejszą armią w Europie, w ramach sojuszy trzech alianckich mocarstw.
       Churchill i Roosevelt, ratując własne tyłki dozbrajali swoich sowieckich sojuszników, we wszystko co ci chcieli. Mając "cykora" przed Stalinem, oddali mu całą Europę Wschodnią i prawie całe Prusy Wschodnie. To, że Elbing i Braniewo przydzielono Polsce Ludowej, to przypadek polityczny i psikus historii.
       Dlatego żyjąc, rodząc się i umierając już w Elblągu, nie zapominajmy że (jakkolwiek patrzymy na tę rocznicę) zachowujmy umiar w osądzaniu faktów historycznych. Cieszmy się, że żyjemy w pięknym zurbanizowanym mieście powstałym na prawie hanzeatyckim, za które krwią zapłacili "sowieccy marines" pochodzący ze wszystkich "stanów" ZSRR.
       Jeżeli jesteśmy mieszczanami kulturalnymi, niech każdy na swój sposób uczci tę rocznicę. Może być spacer na Agrykoli na cmentarz Aliantów, spotkanie w domu lub pubie z toastem, z czego Alianci leżący w Elblągu i Braniewie (a spoczywa tu około 32 tys. "sowieckich marines") na pewno będą zadowoleni...
       Jako ludzie kulturalni, nie zapominajmy w Lidlach i Biedronkach, uśmiechajmy się  co najmniej do kaliningradczyków odwiedzających nasze miasto, bo prawdopodobnie to ich ojcowie, lub dziadkowie prawie 60 lat temu byli w tym mieście, ale w innej roli...a dzisiaj ich potomkowie zwiększają sprzedaż elbląskich sklepów.
       Na łamach publikatorów elbląskich, toczy się jak zwykle walka o historię - jak nazwać jakieś rondo, czy plac z ukierunkowaniem na " Żołnierzy Wyklętych"...
       A może nazwać imieniem " Wypędzonych i Osiedlonych", bo właśnie tacy przybyli do Elbinga, tworzyli i tworzą nowy rozdział historii naszego miasta.
      
Elbingerer
Liczba publikacji: 146
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.1 26 76

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Z tym, że zdobyli i byli największą armią w czasie II Wojny to się zgodzę ale nie przesadzajmy z tymi umizgami współcześnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  9
  mlodyinż(2014-01-31)
 • A ten domorosły redaktorzyna znowu się udzielił i najwyraźniej sam nie wie, jakie przesłanie miał nieść ten niby artykulik. Dość już Czerniaka !!!
 • Proponuję aby Czerniak zrobił przy pomniku apel poległych ani pagibli za Elbing i za rodzinu huraaaaa w wielkoj oteczewskoj wajnie żeby Erika Sztajnbach słyszała że chcesz rondo nazwać im wypędzonych masz chłopie od razu 100euro do łapy tam gdzie przeszli ruskie to do dziś trawa tam nie rośnie ograbili nas doszczętnie długo po wojnie lezały na mieście podarte walonki A gwiazdy na watówkach świeciły nawet w deszcz nie rozczulaj się tak nad nimi bo zawału dostaniesz
 • Nie szli wyzwalać tylko rabować i palić, można ich porównać jedynie do hord tatarskich ! I każdemu z nich było obojętne czyj będzie Elbing później !
 • Czerniak, zajmij ty sie wypasaniem krow na lace, bo pisanie nie jest twoja mocna strona.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  12
  redfilis(2014-01-31)
 • czy na portelu każdy może byle bzdurę opublikować? Panie Czerniak, nie masz pan bladego pojęcia o temacie, a takie wypowiedzi to nazywają się SPAM. I jakiż debil wpadł na pomysł aby firmować te wypociny niedouczonego trzecioklasisty firmować fotografią świetnej książki pana Stężały? Mam nadzieję, że pan Tomasz to zobaczy i odpowiedzialnych pociągnie do odpowiedzialności. Prośba do portelu - Nie publikujcie więcej wypocin tego grafomana.
 • " desyfilitikus" lecz się w odpowiedniej przychodni. ..
 • Wywieźli wszystkie maszyny z Fabryki Szihaua a wystarczyło tylko postawic ludzi żeby ruszyła produkcja wyrywali nawet szyny z torów a transporty do Rosji jechały dzień i noc i wóda i bimber lała się strumieniem idz na cmentarz Ruski zobacz daty ich śmierci czerwiec lipiec sierpień pili i gwałcili a Niemcy w ruinach strzelali jak do kaczek a ty tu pieprzysz jakieś dyrdymałki takie głupoty to dzieciom możesz opowiadać
 • Do malkontentów. Wasi rodzice przybyli tu z zadupia Polski przedwrześniowej, gdzie mieszkali w chałupach krytych strzechą i na chleb mówi " beb" . Teraz Wy tu żyjecie, ale z różnych przyczyn nie jesteście racjonalnie ocenić historii tego miasta i dobrodziejstwa które Was objęło.
 • Oczywiście Amerykanie robiący to samo w Europie, Niemczech, Wietnamie, Korei, Afganistanie itd to Anioły.
 • Pozwolę sobie zacytowac nijaką Panią " am-" Kometujacą pod innym artykułem: " Jestem elblążanką i przyznaję, że w Elblągu jest dużo osób złośliwych, zawistnych itd. .Tak jak stwierdziłeś, ,Macie za dużo czasu?" Powód brak pracy ale za niską pensje nie pójdą i tak bezczynnie siedzą i głupoty piszą. " Wy nie jesteście Normalni tego cała Polska jest pewna.
 • Slawek - zchowaj swoje dobre rady dla siebie.
Reklama