UWAGA!

Alpiniści na wieży katedralnej

 Elbląg, Alpiniści z Gdańska wykonują prace blacharskie na iglicy elbląskiej katedry
Alpiniści z Gdańska wykonują prace blacharskie na iglicy elbląskiej katedry (fot. Witold Sadowski)

Nie jest to Mount Everest, a wieża katedralna w Elblągu, ale i tu można było dziś (25 listopada) zobaczyć alpinistów. Będą prawdopodobnie i jutro, bo wykonują prace blacharskie na iglicy, poniżej krzyża. To ostatnie remontowe szlify gotyckiego kościoła. W piątek rozpoczną się odbiory techniczne. Zobacz zdjęcia.

Blisko 100-metrowa wieża katedry św. Mikołaja od czerwca jest poddawana renowacji. Prace odbywały się na wszystkich jej poziomach i właśnie dobiegają końca. Ostatnie szlify związane są z wymianą blachy miedzianej na iglicy. To zadanie dla fachowców, którym niestraszna wysokość. I tacy przyjechali z Gdańska (firma Abys), a wraz z nimi specjalistyczny dźwig. Alpiniści okładają płachtą blachy miedzianej szczyt wieży, poniżej krzyża, bo poprzednia konstrukcja została nadgryziona zębem czasu. Jak przyznali, nie stwarzała ona zagrożenia dla przechodniów, niemniej jednak brzydko wyglądała. Poza tym degradacja materiału postępowała.
       To ostatnie prace związane z remontem wieży katedralnej. Odbiory techniczne rozpoczną się w piątek, 28 listopada. Mieszkańcy i turyści będą mogli podziwiać okolicę z punktu widokowego na szczycie katedry wiosną przyszłego roku.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • no nareszcie wyremontowaliśmy przybudówkę ratusza - ura. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  AMalejużniekoniecznie(2014-11-25)
 • Trzeba mieć dobry ścisk w zwieraczach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  wsxcde(2014-11-25)
 • Wspominam teraz "Pierwsze demokratyczne wybory w Polsce". W ciągu miesiąca po wyborach, rusztowania stanęły na większości kościołów w kraju, a kraj biedny do granic możliwości.
 • .. .a na zdjęciu dźwig się wygina jak dziób pingwina :P Cieszymy się, że już niedługo będzie można się cieszyć pięknymi widokami okolic Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  kidzia(2014-11-25)
 • Już jeden kominiarz spadł dzisiaj z dachu. Czy ktoś zweryfikował: dokumenty, pozwolenia, szkolenia, uprawnienia pracowników firmy? Czy ktoś poddał choćby oględzinom sprzęt liny, uprzęże itp? Żeby potem znowu nie było płaczu i pytań w stylu "jak to się mogło stać"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  0-wypadkównawysokości(2014-11-25)
 • nie pytaj o weyfikację uprawnień. Pytaj jak pomóc rodzinie tego człowieka. Miej serce a nie formularz.
 • Nie cieszylbym sie tak. Olsztyn nie ma tak wysokiej wiezy, wiec mozemy pozegnac sie na lata z jakimikolwiek pieniedzmi. Proponuje budowle rozebrac i przewiezc do naszej stolicy - spolecznie - tam bedzie lepiej pasowac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  realistaEL(2014-11-25)
 • Na foto nr. 14 widoczne uszkodzenie krzyża w dolnej części. Podobno w 1945 zawadził o niego samolot i zawalił całe sklepienie w kościele. Udało się go wyprostować tak jak widać. Czy ktoś może to potwierdzić ? ( kiedyś słyszałem taką opowieść )
 • To nieprawda. Zważywszy tak nieduży rozmiar uszkodzenia podstawy krzyża, to wręcz jest bzdura.
 • Na spotkaniu na moście Jarosław Kaczyński mówił, że jeszcze w listopadzie będziemy mogli podziwiać widoki z wieży kościoła,a teraz na wiosnę, kolejne oszustwo wyborcze PiSu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  zlotynocnik(2014-11-26)
 • "wykonują prace blacharskie na iglicy, poniżej krzyża. " hmm trochę zabrzmiało jakby byli w czarnej d. .. pie :) "Nie jest to Mount Everest, a wieża katedralna w Elblągu, ale i tu można było dziś (25 listopada) zobaczyć alpinistów. " - na Mount Everest nie można zobaczyć alpinistów a raczej himalaistów.
 • Udało się, gratulacje dla wszystkich zaangażowanych i tych, którzy chcą oglądać panoramę z tarasu widokowego Katedry :-))))
Reklama