UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Anders zamiast Armii Ludowej

 
Elbląg, Anders zamiast Armii Ludowej
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Noblistka Wisława Szymborska za Leona Kruczkowskiego, generał Władysław Anders za Armię Ludową i Starowiejska na Gienadija Diaczenkę – to propozycje elbląskiej komisji ds. nazewnictwa ulic na zmianę patronów. Mają być przegłosowane na czerwcowej sesji Rady Miejskiej.

Konieczność wymiany nazw ulic, którym patronują niewygodni politycznie patroni, wymusza tzw. „ustawa dekomunizacyjna”. W przypadku gdy samorząd nie zmieni "niewłaściwych" patronów, decyzję podejmie wojewoda po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej.
       W Elblągu do zmiany adresu muszą się przygotować mieszkańcy trzech ulic: Leona Kruczkowskiego zastąpi Wisława Szymborska, generał Władysław Anders „obejmie” ulicę za Armię Ludową, a ul. kpt. Gienadija Diaczenki zmieni nazwę na Starowiejską. To na razie tylko propozycje komisji ds. nadawania nazw w Elblągu. - Mieszkańcy ul. Diaczenki chcieli, aby ich ulica miała „apolitycznego” patrona i zaproponowali ulicę Starowiejską – mówiła Jolanta Lisewska, przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu.
       Zmiany nazw dokonuje Rada Miejska. Komisja ds. nadawania nazw chciałaby, żeby radni zajęli się tą sprawą na sesji 29 czerwca. Do tego czasu musiałyby się też zakończyć ewentualne konsultacje nowych nazw z mieszkańcami. Ale konsultacje nie są obowiązkowe i o tym, czy się odbędą, zadecydują władze miasta.
       To nie koniec zmian. Patronów stracą skwer im. Janka Krasickiego i V Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. - O nowym patronie szkoły zadecyduje społeczność szkolna. Skwer Janka Krasickiego nie będzie miał nowego patrona – mówi Jolanta Lisewska.
       Ważą się jeszcze losy ul. Rodziny Nalazków, co do której Instytut Pamięci Narodowej nie wydał jeszcze opinii. W razie gdyby zmiana była konieczna, komisja proponuje jako nowego patrona rodzinę Ulmów, która ukrywała Żydów podczas wojny i wskutek donosu została rozstrzelana. 
       Propozycje komisji ds. nazewnictwa nie muszą się spotkać z akceptacją Rady Miejskiej. Znane są propozycje innych radnych: Maria Kosecka zgłosiła mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” - (za Diaczenkę), Wojciech Rudnicki – Irenę Sendlerową (również za Diaczenkę), a klub radnych PiS – zmarłego niedawno radnego Zdzisława Olszewskiego.
       Zmiana adresu nie będzie skutkowała nieważnością dotychczasowych dokumentów osobistych. Przedsiębiorcy muszą się liczyć z koniecznością wyrobienia nowych pieczątek, druków firmowych, co będzie generowało koszty. Zwolnione z opłat będzie jedynie wymiana dokumentów oraz postępowania sądowe i administracyjne spowodowane zmianą nazw.
      
       Kim byli:
       Armia Ludowa – oddziały partyzanckie podczas II wojny światowej podległe Polskiej Partii Robotniczej.
       Leon Kruczkowski – (1900-1962), chemik, pisarz, autor m.in. dramatu „Niemcy”, działacz polityczny w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, członek Rady Państwa PRL.
       Gienadij Diaczenko – dowódca radzieckiej brygady czołgów, który wsławił się rajdem przez Elbląg podczas II wojny światowej
       Rodzina Nalazków – działacze Polskiej Partii Robotniczej w czasie II wojny światowej, którzy „polegli w walce z hitlerowskim okupantem”.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Trzeba koniecznie pozdejmować tabliczki z nazwiskiem Gienadija bo jak wrócą Niemcy to ludzie mieszkający przy tej ulicy jako pierwsi będą wywiezieni do Stuthoff i na nowych tabliczkach od razu napiszcie Staropruska (po Niemiecku oczywiście), Jana Pawła na Fridrichstrase itd. ..
 • admin No cóż. Gen. Anders pod Monte Cassino, podobnie jak jego były podwładny gen. Berling pod Lenino cierpiał na syndrom Kozietulskiego i próbował udowodnić całemu światu, a sojusznikom w szczególności "jak to polscy ułani pięknie się biją". Na jednym i drugim polu, we Włoszech i Rosji, polało się morze polskiej krwi, a pożytku z tego nie było żadnego. Front pod Lenino stał w miejscu po ataku Kościuszkowców przez pół roku, a Monte Cassino wbrew temu co się nam wmawia, nie zostało zdobyte, tylko zajęte przez II Korpus Andersa, ponieważ Niemcy zagrożeni przez Francuzów odcięciem tyłów po prostu się wycofali. I chwała Bogu ponieważ była to pozycja nie do zdobycia. No może przez sowieckie strafbataliony, ale też niekoniecznie. Jedyna korzyść z tego taka, że możemy przy wódeczce się powzruszać śpiewając "Czerwone maki". Tak sobie prowokacyjnie napisałem i czekam na niemerytoryczne ataki prawdziwych patriotów z lewa i prawa :)
 • @admin - Prawda!!!!!
 • @admin - Możemy też słuchając "Maków" zapalić kilka "lampek" spirytusu na kontuarze w barze.
 • @admin - Brawo, brawo Panie Włodku - za odwagę, mądrość i brak populizmu. A swoją drogą to jest chore i bezmyślne. ..
 • a ulica im. dr Oli? albo dr Hieronima Wagnera?
 • A dlaczego nikt sie nie pyta mieszkańców ulicy Armii Ludowej o zdanie, przeciez to tylko 3 wiezowce, dlaczego nazwa nie moze byc obojętna np. różowa czy kolorowa, a zaraz musi być Andersa, obrzydliwe to. Nigdy sie nie przyzwyczaje do takiego nazewnictwa. Panowie Radni, Panie Turlej ratuj nas, zrób by to nazewnictwo było bardziej radosne a nie pompatyczne, zróbmy wsród mieszkańców sondę i dajcie nam szanse na inną nazwę.
 • Niech radni załatwia wszystko formalnie bo ja musze pracować a nie dowód latać i wymieniać
 • tak to racja, dlaczego z góry narzuca sie mieszkańcom tej ładnej ulicy nazewnictwo wymyślone przez nowa władzę, mieszkamy tu 40 lat i teraz takie głupoty wymyślili ci co rzadzą,
 • Kiedyś nie można było mówić o Armii Krajowej, teraz zakazana jest pamięć o Armii Ludowej. Zachowajmy jednak pamięć o partyzantach AL i wszystkich żołnierzach walczących na frontach II wojny światowej. Szkoda, że IPN nie zamierza tak postąpić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  6
  Zniesmaczony.(2017-05-24)
 • Na dowodzie nie ma adresu już
 • Admin pewnie wolał by ulicę Komitetu Obrony Demokracji albo Bolka
Reklama