UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Apel o okrągły stół w sprawie ciepłownictwa w Elblągu

Elbląg, Apel o okrągły stół w sprawie ciepłownictwa w Elblągu
Fot. Anna Dembińska.

Elbląski Komitet Obywatelski zareagował na dyskusję o elbląskim ciepłownictwie, elektrociepłowni i EPEC-u, toczącą się m.in. na naszych łamach i apeluje do Prezydenta Elbląga o zwołanie okrągłego stołu w tej sprawie.

Oto apel EKO:
       "Kwestia ogrzewania mieszkania i ciepłej wody jest bardzo ważna dla każdego mieszkańca Elbląga. To największy koszt związany z mieszkaniem. Co zrobić, aby po pierwsze: nigdy nie było w naszym mieście problemu z ogrzaniem mieszkania i ciepłą wodą, a po drugie: żeby ceny za to nie rosły?
       Obserwujemy w mediach wiele informacji dotyczących kwestii ciepłownictwa, wypowiadają się różne osoby w imieniu różnych podmiotów. Pojawia się wiele różnych koncepcji. Władze miasta nie mają wspólnej wizji – pomysł Prezydenta nie znajduje uznania w Radzie Miejskiej. To wszystko budzi zaniepokojenie.
       Apelujemy zatem do pana Prezydenta o zwołanie okrągłego stołu w sprawie ciepłownictwa, aby wszystkie strony mogły się wypowiedzieć, aby wspólnie opracować – wolną od wpływów politycznych i akceptowalną przez elblążan, koncepcję zapewnienia ogrzewania i ciepłej wody w naszym mieście.
       Elbląski Komitet Obywatelski"
      
       Dyskusja o elbląskim ciepłownictwie (pod tekstem pozostałe opinie).
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ciepłownictwo to nie dziedzina o której decyduje się w referendum czy przy okrągłym stole. To jest biznes wart w Elblagu jakieś 75-80 mln złotych /rocznie. Obowiązek zaopatrzenia miasta w ciepło spoczywa na władzach miasta a sposób realizacji powinien wynikać z PLANU. W normalnych warunkach za organizację systemu ciepłowniczego powinien odpowiadać EPEC, ale przy obecnych władzach tej firmy ( RADA NADZORCZA, ZARZĄD) utracił on zdolności rozwoju i racjonalizacji dostaw. Firma żyje swoim płacami, zachowaniem stołków, ilością etatów przywilejów i technicznych zabawek zamiast RZECZYWISTYM POSTĘPEM W ZAKRESIE WYTWARZANIA I DYSTRYBUCJI. Na dalszy plan zeszła ekonomika dostawy, Celowość i efektywność inwestycji, lepsze zaspakajanie potrzeb odbiorców. Podobna sytuacja jest zresztą w EC. ALE ONI zgodnie z PRAWEM ENERGETYCZNYM są JEDNYM Z WIELU, którzy powinni produkować ciepło. Decyzje w tym zakresie trzeba powierzyć fachowcom, a tych do EPEC powinny zatrudnić władze miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  native(2010-02-11)
 • Proponujecie monopolistom w każdym wypadku - konwencje wzajemnego porozumienia - chyba komuś się coś pomyliło. Ponadto od kiedy w tej dziedzinie obowiązuje jakikolwiek rachunek ekonomiczny, konkurencja i rozliczanie z efektów? Żyjemy w świecie wirtualnych rozliczeń i dyktatu tych że monopolistów łącznie z samorządem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2010-02-11)
 • Same paradoksy, stoimy gospodarczo super, tylko złotówka bardzo słaba !!!
 • Po tym co napisał Native to nie ma co dodawać, może z jednym wyjątkiem i pytaniem: po co Prezydent Elbląga potrzebny w tej sprawie, jeśli to on jest sprawcą takiego stanu poprzez jakże widoczny nadzór właścicielski? Słowo "nadzór" należy czytać jako absolutny jego brak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2010-02-11)
 • na pewno EKO z takimi tuzami jak Jahimowicz czy Bocheńska doskonale znają się na energii cieplnej, to przecież za ich kadencji EPEC wpadł w ogromne długi, więc zapewne posłużą podpowiedzią jak zrobić żeby było dobrze. Wszystkim! hahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Matteoo(2010-02-11)
 • na tej fotce widać samych znawców problemów energii cieplnej
 • i dobrze trzeba sprzedać epec jak kupi go ENERGA to przynajmniej mniej będziemy płacić za ciepło
 • Energa to se może kupić wózek miału i wiaderko prądu. W przypadku sprzedaży epec MUSI BYĆ PRZETARG PUBLICZNY.
 • EC (Energa Kogeneracja) wygenerowała zysk ze zeszły rok, niewielki bo niewielki - kilkaset tysięcy ale zawsze, jest to pierwszy rok od kilku lat kiedy to się udało. Do tego wprowadza redukcję zatrudnienia - na początek kilkadziesiąt osób, poza zawaloną (ale z winy pracownika) inwestycją bloku na biomasę autorstwa byłego Prezesa i stratą dofinansowania (biorąc pod uwagę niewyciągniecie konsekwencji podejrzewam że to mogła być także "decyzja taktyczna" podjęta przez Górę) wszystko idzie jak ta lala. W przypadku przejęcia EPEC - u przez Energę bez wątpienia nastąpiłaby redukcja zbędnego zatrudnienia i co za tym idzie obniżenie kosztów. Przy jednoczesnym zamknięciu zbędnej już Dojazdowej już samo to spowodowałoby zniżkę cen energii. gdyby do tego były bardzo dobre stosunki na linii Miasto - ENERGA (co jest możliwe) Elblążanie mogliby sie cieszyć (relatywnie) tanim ciepłem, czego wszystkim Państwu w te chłodne dni życzę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  StojezBokuiPatrze(2010-02-11)
 • Bardzo słuszna jest uwaga, że zaopatrzenie miasta w energię cieplną nie może być przedmiotem "okrągłego stołu", myślę, że to miejscy radni (a także lokalni parlamentarzyści) powinni podchwycić temat, zaznajomić się z wynikami kontroli w EPEC i przedstawić prezydentowi swoje uwagi. To do nich i do prezydenta EKO powinno się zwrócić z sugestią rozwiązania problemu. Szkoda czasu na "bicie piany", kiedy nieodzowne są pilne działania. To przecież samorząd jest odpowiedzialny za to, co dzieje się w EPEC i powinien być rozliczony ze swoich zaniedbań. Sytuacja jest teraz kuriozalna, na Forum toczy się ożywiona dyskusja, a ci, którzy powinni tym tematem zaprzątać sobie głowę (bo za to m. inn. opłacamy ich z naszych podatków) cieszą się błogim spokojem i milczą. Aż zdumiewa jak daleko zaszła już arogancja władzy.
 • Co zrobić?Zrezygnuj z ich usług. Moi wydatki w mrożną zimę 200zł za 2 metry drewna, 400zł tona węgla/na całą zimę, 50zł/mies za gaz podgrzewanie wody, kuchnia. A ile wynoszą wasze opłaty?
 • Mieliśmy już w tym kraju 2 razy debaty przy okrągłym stole. Po raz pierwszy w latach 80-tych i pod koniec 2009 r. w sprawie PZPN-u. I co z tego wyszło chyba nie musze nikomu wypominać. Mniej niż 0 !!! Teraz znowu propozycja debaty przy okrągłym stole w sprawie ciepła w naszym mieście. pytam się po co debata? Wystarczy dobrze przeanalizować sytuację w innych miastach o podobnym systemie co nasz i sprawa się szybko wyjaśni. To wcale nie zabierze dużo czasu. Tylko pewnie nikt za darmo tego nie zrobi, a i nie znajdzie się instytucja która pokryła by koszty takiego rozeznania. Podsumowując dyskusję internetowe to skończy się jak zwykle dużym szumem medialnym i potem powrócimy do swoich zajęć. A życie w Elblągu emerytom i rencistom ups pominął bym bezrobotnych i młodzież bez zarejestrowania na pośredniaku - będzie płynęło swoim rytmem. Czyli bez zmian na pozytywy. Wkrótce nasze miasto i tak się wyludni bo młodzi i Ci co maja odrobinę rozumku wyjadą stąd!!! Ogólnie marazm i beznadzieja. A o czymś trzeba pisać więc teraz przyszedł czas na EC i EPEC !!! Potem będzie za czas jakiś o innych firmach tak jak to było o Biedronce, Elmecie, Logstor i innym firmom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AS-wywiadu(2010-02-11)
Reklama