UWAGA!

Archeolog opowiadała o tajemnicach starówki

 
Elbląg, Grażyna Nawrolska opowiadała o znaleziskach Starego Miasta
Grażyna Nawrolska opowiadała o znaleziskach Starego Miasta (fot. K)

– Nikt się nie spodziewał, że pod Starym Miastem skrywa się tak fantastyczna historia. Od lat 80., kiedy rozpoczęły się prace archeologiczne, znaleźliśmy ponad milion obiektów – opowiadała archeolog Grażyna Nawrolska podczas spotkania w filii nr 6 Biblioteki Elbląskiej.

W dawnym Elblągu istotną rolę odgrywała rzeka, to nad nią toczyło się życie miasta. – Rzeka zawsze była osią łączącą miasto – opowiadała Grażyna Nawrolska. – Teraz traktowana jest bardziej jako granica. Życie wokół niej nie tętni już tak bardzo jak kiedyś. Nie ma już choćby Targu Rybnego. Takie ulice jak Mostowa czy Rybacka były najbardziej prestiżowymi w całym mieście.
       Przed 1945 r. Elbląg wyglądał jak całkiem normalne miasto, po zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną i zniszczeniu starówki, o jej odbudowie nie było wówczas mowy. – Były bardziej prestiżowe miasta, a Elbląg został na uboczu – wyjaśniała Grażyna Nawrolska. – Ruiny sprzątano bardzo szybko, bo w innych miastach było zapotrzebowanie na cegły. Ocalała katedra św. Mikołaja, kościół Najświętszej Marii Panny i kilka kamieniczek z ul. Wigilijnej.
       W 1985 r. na starówce ruszyły prace archeologiczne.
       – Znaleźliśmy wiele dzbanów kamionkowych, które sprowadzane były w tysiącach egzemplarzy. Wyroby szklane, metalowe czy drewniane. Znaleźliśmy na przykład szklane naczynie w tak dobrym stanie, że można było nawet zmierzyć jego objętość. Mamy również brązową misę do mycia rąk z XV w., talerze niderlandzkie, kufle, a nawet miseczkę z Japonii. To wszystko świadczy o tym, że Elbląg był bardzo bogatym miastem – opowiadała Grażyn Nawrolska. - Po dawnych mieszkańcach pozostały również rzeczy bardzo osobiste, jak na przykład ucięte warkocze znalezione w latrynie. Te wszystkie przedmioty mówią nam dziś o tym, jak się ubierali, co jedli i z czego jedli ci, którzy żyli na tych terenach dawno temu.
       W spotkaniu z elbląską archeolog w filii nr 6 Biblioteki Elbląskiej wzięło udział kilkanaście osób.
K
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama