UWAGA!

Armia, która ma duszę i ciało nigdy nie zginie

 Elbląg, Armia, która ma duszę i ciało nigdy nie zginie
fot. Anna Dembińska

- Oficerowie byli jej duszą, a ciałem żołnierze - młodzi chłopcy i dziewczęta, którzy bronili Polski. Armia, która ma duszę i ciało żyje, dlatego pamięć o Armii Krajowej nigdy nie zginie - mówił podczas dzisiejszych (14 lutego) uroczystości związanych z 75. rocznicą utworzenia AK ks. infułat Mieczysław Józefczyk, również żołnierz tej formacji. Uroczystości zainaugurowały obchody Roku Generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego w Elblągu. Zobacz zdjęcia.

Armia Krajowa była ewenementem w skali światowej. W żadnym innym państwie nie zawiązała się regularna struktura wojskowa podlegająca rządowi na uchodźstwie. A w Polsce i owszem. Dziś (14 lutego) wspominamy jej działania, zbrojne akcje, oddanie Bogu i Ojczyźnie. Wspominamy tych, którzy za wolną Polskę oddali życie, z szacunkiem oddajemy honor tym (już nielicznym), którzy nadal dają świadectwo historii.
       W Elblągu bohaterem Armii Krajowej był generał Bolesław Nieczuja - Ostrowski, dowódca 106. Dywizji Piechoty AK kryp. „Dom”, która walczyła na terenie Małopolski. Po zakończeniu II wojny światowej wraz z grupą byłych żołnierzy przyjechał do Elbląga. Osiedlili się w Pogrodziu, gdzie zorganizowano Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną. Zrzeszała ona byłych żołnierzy AK i ich rodziny. W 1949 gen. Nieczuja-Ostrowski został aresztowany. Dwukrotnie skazany na karę śmierci, w więzieniu spędził 7 lat. Przez kolejne lata prześladowany był za działalność w Armii Krajowej.
       Gen. Bolesław Nieczuja - Ostrowski jest honorowym obywatelem Elbląga, a rok 2017 jest jego rokiem. Został zainaugurowany dziś (14 lutego/) uroczystościami przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego.
       - Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski był naszym ideałem. Wypada również wspomnieć Jerzego Juliana Szewczyńskiego, którego zaangażowaniu zawdzięczamy to, że się tu spotykamy. Na pamięć zasługuje także Zdzisław Olszewski, którego tez już z nami nie ma - wyliczał ks. infułat Mieczysław Józefczyk, przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK koło w Elblągu.
       Ksiądz Józefczyk przypomniał również okoliczności utworzenia Armii Krajowej: - Co się stało z polskimi oficerami po roku 1939? Otóż dziesiątki tysięcy popadły w niewolę, zostali zamordowani na Wschodzie, tysiące wpadły do niewoli niemieckiej, wielu padło na polu bitwy, część przedostała się na Zachód, by tam walczyć o wolną Polskę. Ale byli też tacy, którzy potrafili wskrzesić armię polską. Oficerowie byli jej duszą, ciałem zaś żołnierze - młodzi chłopcy i dziewczęta. Armia, która ma duszę i ciało żyje, dlatego pamięć o Armii Krajowej nigdy nie zginie - zakończył duchowny, żołnierz AK.
       To dla żołnierzy, którzy do końca pozostali wierni Bogu i Ojczyźnie był Apel Pamięci oraz salwa honorowa. Przed pomnikiem spoczęły kwiaty złożone przez delegacje m.in. władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzystów, przedstawicieli środowisk kombatanckich, służb mundurowych, młodzieży szkolnej.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • czy konieczne było zamkniecie calej ulicy?
 • A dzisiaj, ,misiewicze, ,odbierają honory jako MINISTROWIE!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  12
  klmn(2017-02-14)
 • Armia która nie brała udziału w likwidacji niemieckiego faszyzmu w Elblągu nie zasługuje na honory od współczesnych Elblążan, szkoda na to czasu i kwiatów.
 • Armia to była w Elblągu teraz budynki stoją puste a wojsko PO i PSL wywiozło na mazury.
 • Ciało żołnierza przeważnie ginie, albo jest poważnie zdeformowane, zaś politycy którzy wojny wywołują czują się świetnie i wypinają pierś po ordery za przegrane bitwy i wojny. Według statystyk USA, w czasie II Wojny 1 żołnierz spowodował śmierć 1 tyś, cywilów, w tym 250 dzieci, oraz ranił ok 3 tyś. cywilów. Nie szukajmy więc bohaterów na siłę. " Żołnierz wyklęty ".
 • Dla Elbląga był przede wszystkim I Prezesem spółdzielni w Pogrodziu, SOP Żuławy w Elblągu i pracownikiem PAX i za to należy mu się honor elblążanina. "Historyk".
 • Czy tym z Klubu Elbląg im. Lecha Kaczyńskiego daty i wydarzenia się pomyliły?" Miesięcznicę " chyba obchodzicie 10 każdego miesiąca?
 • prosze mi napisac czy byl apel smilenski?! bo jak widze ta kobite z wojska co trzyma papiry w reku to czuje ze tak. ona zawsze czyta slowa aplelu
 • Zmarły kilka lat temu, Świętej Pamięci pan X uważał że gdyby Bolesław Nieczuja-Ostrowski nie został w 1949 roku aresztowany dzisiaj w Pogrodziu byłby przepiękny pałac, 20 tysięcy hektarów pomiędzy Milejewem a Fromborkiem było by własnością rodziny Ostrowskich a właściciel Portelu wychodził by z pokoju w którym siedzi wnuk Ostrowskiego tyłem po uprzednim pocałowaniu ręki. Jest czego żałować.
 • A orkiestra była? Jakoś jej nie widać.
 • A niedouczeni nauczyciele zapomnieli o rocznicy. W ilu szkołach były lekcje poświęcone rocznicy. Tym z POlist, się nie dziwię, ale gdzie Polscy poloniści i nauczyciele historii!?!?!?. Czyżby ponownie były tu Prusy i Elbing. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  8
  PiotrM(2017-02-14)
 • Kto ma uczyć patriotyzmu ? Resortowe dzieci, sbecy, czy geje z tęczowymi flagami. Pech tego miasta polega na ucieczce tych najlepszych. Są świetne zarabiającymi fachowcami w dużych miastach. Elbląg zaś najeżdżany jest przez wsiowych filozofów z wcisłymi umysłami i PO przejściach. Żądam nauki naszej historii w POLSKIEJ SZKOLE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  9
  PiotrM(2017-02-14)
Reklama