UWAGA!

Atak na stację uzdatniania wody. Służby ćwiczą, jak zapewnić nam bezpieczeństwo

 Elbląg, Ćwiczenia na terenie EPWiK,
Ćwiczenia na terenie EPWiK, fot. Anna Dembińska

W poniedziałek (5 grudnia) lokalni dziennikarze mogli przyglądać się ćwiczeniom służb na terenie zakładu produkcji wody w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Królewieckiej. - W listopadzie rozpoczęliśmy ćwiczenia zagrożeniowe, dotyczące ewentualnego zatrucia wody, czy te związane z dostawą energii cieplnej. Musimy być przygotowani na wszelkie scenariusze - mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Ćwiczenia są związane z obecną sytuacją na Ukrainie i w Kaliningradzie. Zobacz zdjęcia.

W ćwiczeniach na terenie EPWiK przy ul. Królewieckiej uczestniczyły jednostki policji, straży pożarnej i pracownicy tego zakładu. - Ćwiczenia związane są z kryzysem migracyjnym i ewentualnym poruszaniem się na terenie miasta szpiegów, czy sabotażystów. 25 października przećwiczyliśmy ewentualne zatrucie w szpitalu przy ul. Żeromskiego, pożar barki w porcie w Elblągu i przemieszczanie się wojsk sojuszniczych. Przeprowadziliśmy też ćwiczenie sprawdzające łączność pomiędzy wszystkimi jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców Elbląga. Jest to procedura tzw. stałego dyżuru. Ćwiczyliśmy, co by się stało, gdyby nastąpiła awaria magistrali ciepłowniczej, czy zatrucie wody w stacji jej uzdatniania. Ćwiczyliśmy także, jakie rozwiązania zastosować, gdy zabraknie miejsc w szpitalu w związku z dużą ilością ofiar. Byliśmy w Elbląskim Przedsiębiorstwie Elbląskiej Energetyki Cieplnej i EPWiK, by sprawdzić stan przygotowania tych zakładów do tego typu działań – mówi Tomasz Świniarski, dyrektor Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Elblągu.

Jak podkreślił Tomasz Świniarki, ćwiczenia mają także na celu opracowanie odpowiedniego scenariusza podczas ataku cybernetycznego. - Okazuje się, że nie będzie problemu z przejściem na dawny, mechaniczny system dostarczania wody i ciepła, gwarantujący bezpieczeństwo mieszkańcom - mówi dyrektor departamentu bezpieczeństwa.

Miasto planuje również modernizację schronu przy ul. Rawskiej. - Na ten cel zaplanowane są środki w budżecie miasta. Schrony mamy w Elblągu przede wszystkim w szkołach, zostały one opróżnione i przygotowane do ewentualnego przyjęcia ludności – dodaje Tomasz Świniarski.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jak już pierdyknie pocisk produkcji radzieckiej to nie będzie to zbierać. Będzie trzeba tylko ustalić czy to aby nie kolejna pomyłka.
 • Ćwiczenia na wypadek wojny z bandycka Rosją, a te cale dwie rakiety co zabily traktorzyste to moze byc falseflag zeby miec pretekst do mobilizacji i argument za zbrojeniem ( poniekad "sluszny" szkoda ze kosztem ludzkiego życia. w czasie 2 wojny nasi podpalali budynki zeby wzbudzic panike wsrod ludnosci cywilnej zeby sie ruszyla i nie czekala az ich wyrzna nadciagajace armie ruskie albo niemckie ) w telewizji prawdy nie powiedza
 • Szczęście w nieszczęściu, że w dzisiejszych ciężkich czasach mamy rząd na którym możemy polegać. Taki o którym wiemy, że bez względu na wszystko zawsze stanie na wysokości zadania żeby chronić naszych obywateli.
 • Skoro w TV prawdy nie powiedzą, to czemu opowiadasz bajki o bandyckiej Rosji?
 • od kiedy wodę się produkuje?? Woda jest to zasób naturalny, zakład wodę może ewentualnie uzdatniać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  3
  okoniowaty(2022-12-05)
 • Niby "okoniowaty", a nie wie, że wodę się jednak produkuje zarówno tak do celów spożywczych jak i na potrzeby gospodarcze. No cóż okoniowaty to jednak nie okoń.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  8
  Wodnik Szuwarek jr(2022-12-05)
 • @Wodnik Szuwarek jr - Śmiać się czy płakać ? Mleko też robią w biedronce. ?
 • Fake news, nie było żadnego ataku, dlaczego podaliscie taką informację w nagłówku? KŁAMSTWO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Oburzony(2022-12-05)
 • @TeofilSkorupa - jaka wysokość - 150 cm?
 • @TeofilSkorupa - Patrioty odda Niemcom zanim je przyjmie taki to nierząd tumanów i mitomanów.
 • niech ćwiczą jak zatrzymać rakietę lub drona
 • "Ćwiczenia związane są z kryzysem migracyjnym i ewentualnym poruszaniem się na terenie miasta szpiegów, czy sabotażystów. " - w jaki sposób nasza władzuchna będzie wykrywać tych "szpiegów i sabotażystów", skoro ci nasi spece na centralne i na piece żadnych języków nawet nie znają i ukraińskiego od rosyjskiego czy białoruskiego nie odróżnią, ciekawość? Zbrojne punkty kontrolne w mieście ustanowią, styropianowi demokraci za dychę na jankeskiej smyczy? #tePytania; [Dla kolegi Sierioży pytam:)] #rusofobia, #paranoja, #szuria, #POdnóżkizm, #jurgielt, #yanksGoHome, #warmongers; Hashtagi: #NasiOkupanci, #jelity, #dywersanci;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  lubie.kefir(2022-12-05)
Reklama