UWAGA!

Aż miło popatrzeć!

 
Elbląg, Taki widok czeka na tych, którzy znajdą się 68 metrów nad ziemią
Taki widok czeka na tych, którzy znajdą się 68 metrów nad ziemią (fot. arch. MS)

Żeby dostać się na samą górę trzeba pokonać setki schodów, ale na koniec jest bardzo przyjemnie. Na zwiedzających czeka piękny widok, lunety, które pomogą przyjrzeć się szczegółom, a po drodze na szczyt miejsca odpoczynku. Wieża katedralna została oficjalnia otwarta.

Jak w Elblągu wieżę remontowano
       Jeszcze kilka lat temu władze miasta przy Katedrze chciały zrobić ogródek archeologiczny. Z czasem pomysł upadł, a rządzący stwierdzili, że w tym miejscu powstanie coś innego.
       Dwa lata temu, w 2013 r., Grzegorz Nowaczyk, ówczesny prezydent Elbląga, podpisał więc umowę na dofinansowanie projektu, który zakładał rewitalizację skweru przy Katedrze oraz odnowę wieży.
       Tego samego roku, w grudniu, miasto podpisało umowę z wykonawcą. Później były dwie koncepcje zagospodarowania skweru, ostatecznie stanęło na tym, że powstanie tam fontanna, tablica interaktywna i gra planszowa. To wszystko uruchomiono w lipcu ub.r. i z miejsca stało się to hitem lata. Mniej więcej w tym samym czasie ruszyły prace na wieży katedralnej, które zakończyły się pod koniec listopada ub.r. Całość kosztowała 3,8 mln zł, z czego 2,6 mln to środki unijne.
       Na wieżę można było wejść już w ubiegłym tygodniu, ale dziś (21 kwietnia) dokonano oficjalnej prezentacji. Były podziękowania, gratulacje, przemówienia i tradycyjne przecięcie wstęgi.
      
       Przede wszystkim chodzi o to, żeby było bezpiecznie

       A było czego gratulować, bo praca na takim obiekcie do najłatwiejszych nie należy.

  Elbląg, Od lewej: Jerzy Wilk, były prezydent miasta, bp Jacek Jezierski, ks. Stanisław Błaszkowski, Gustaw Brzezin, marszałek województwa, Witold Wróblewski, prezydent miasta
Od lewej: Jerzy Wilk, były prezydent miasta, bp Jacek Jezierski, ks. Stanisław Błaszkowski, Gustaw Brzezin, marszałek województwa, Witold Wróblewski, prezydent miasta (fot. AD)

- Polega ona na bardzo dobrym poznaniu historii i rozpoznaniu materiału, z którego ten obiekt jest zrobiony, a potem na zaproponowaniu rozwiązań, takich, które poprawią bezpieczeństwo i funkcjonalność takiego obiektu – mówiła Ewa Brach, współautorka projektu odnowy wieży. - To jest obiekt, który nigdy nie był przystosowany do tego, żeby poruszali się po nim ludzie. Dlatego największą trudnością było zapewnienie turyście bezpieczeństwa, czyli zaprojektowanie właściwej ewakuacji, urządzenie wszystkich sygnalizacji alarmowych, zabezpieczeń schodów, wejść, barier, wprowadzenie przegród między poziomami. Drugim problemem było odrestaurowanie tkanki budowlanej, czyli zastosowanie takich metod konserwatorskich, które pokazują obiekt w pełnej krasie. To jest też trudne.
      
       Wystarczy zapytać
       Ci, którzy będą chcieli popatrzeć na miasto z góry mogą to zrobić od wtorku do piątku, od godz. 10 do 17, w soboty w godz. 10-14, w niedziele zaś w godz. 14-17.
       Dlaczego wieża będzie tak krótko otwarta właśnie wtedy, gdy można spodziewać się najwięcej turystów? Jak wyjaśnia ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja, chodzi tu o godziny nabożeństw. Zapewnia jednak, że jeżeli ktoś na wieżę będzie chciał wejść wystarczy zapukać na plebanię. Podobnie ma być w poniedziałek.
       - Wprawdzie wtedy jest zamknięte, ale jeżeli zgłosi się jakaś grupa nie będzie problemu, żeby otworzyć wieżę – dodaje ks. Błaszkowski.
       Wstęp na wieżę katedralną jest bezpłatny.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • O to kolejny powód zapewne, że grupa malkontentów odwołała prezydenta ". .. Dwa lata temu, w 2013 r. , Grzegorz Nowaczyk, ówczesny prezydent Elbląga, podpisał więc umowę na dofinansowanie projektu, który zakładał rewitalizację skweru przy Katedrze oraz odnowę wieży. .. ."
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  11
  cieciorka(2015-04-21)
 • I co zatkało kakało elbląskim szczekaczom ???
 • o tej porze dwa lata temu to juz nowaczyk mogl sobie POdpisac, liste na POśredniaku. Przeciez 14 kwietnia POlegl w referendum, wiec skad te bzdurne informacje?? smeirdzi propaganda pod wybory?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  3
  yataman(2015-04-21)
 • Czy na tę makietę, przekornie zwaną "Starówką" się dobrze patrzy z którejkolwiek strony, polemizowałbym. .. Raczej się na tę nową atrakcję nie wybiorę. Boję się, że będąc tam i widząc całe to miasto jak na dłoni załamię się i wyskoczę.
 • trzeba iść!
 • Nie wybieraj sie nie wybieraj Pruss, lepiej dalej pij wino pod swoim sklepem na wsi, z resztą i tak po pijaku nikt cie tam nie wpuści żebyś przypadkiem nie wypadł i nie gadał zza grobu ze specjalnie skoczyłeś
 • A skacz, bedzie jednego głupka mniej.
 • Czemu ci szczekacze i narzekacze tylko mówią zamiast robić to o czym mówią uuuufff ale byłoby fajnie bez nich w Elblągu a tak to musimy się męczyć z nimi i wysłuchiwać tych bzdur, żeby chociaż zgodnie z zapewnieniami wyprowadzili się z Elbląga to nie, oni tylko piszą i gadają a nie zrobią tego yyyyysz co za ludzie.
 • Nie dasz rady okratowali
 • Apel do władz: zamiast tworzenia niekończących sie wysypisk trzeba w każdym mieście i większej wsi wybudować porządną s o r t o w n i ę śmieci to i czysto będzie i praca będzie. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Śmieciofob(2015-04-22)
 • Dlaczego zawsze wstydliwie nie pokazuje się na zdjęciach szpetnego nie zabudowanego kamieniczkami Skweru Zygmunta Augusta, tylko jak np teraz zabudowana część ? Czas zmienić myslenie w Ratuszu i po trupach ale priorytetowo odbudować tą uliczkę, dzięki której starówka dopiero stanie się perełką architektoniczną, jak w Kopenhadze, Gdańsku nad Motławą !
 • Na szczescie dla takich idiotow jak ty zamontowano tam kraty.
Reklama