UWAGA!

Aż wreszcie znalazł się kupiec...

 Elbląg, Aż wreszcie znalazł się kupiec...
fot. arch. Michał Skroboszewski

Długo nie można było znaleźć kupca na działki przy ul. Nowowiejskiej. Wreszcie, po kilku latach i kilku konkursach, znalazł się nabywca terenu, na którym miała stanąć galeria Porto 55. Kupiła go spółka z Krakowa za 2,8 mln zł brutto. 

Historia galerii Porto 55 rozpoczyna się w 2009 r. To właśnie wtedy duńska firma Sjaelso ogłasza, że chce budować ją w Elblągu. We wrześniu 2011 r. inwestor uzyskał odpowiednie pozwolenia, prace ziemne rozpoczęto w 2011 r. Pod koniec tego samego roku już otwarcie mówiono o kłopotach firmy , natomiast upadłość Sjaelso oficjalnie ogłoszono w listopadzie 2013 r. Majątkiem zajął się syndyk masy upadłościowej, czyli podmiot, który miał za zadanie jak najkorzystniej go sprzedać. Od tego momentu regularnie próbowano teren po niedoszłej galerii zbyć. Pod koniec grudnia ub.r. ogłoszony został kolejny konkurs, tym razem znalazł się jeden oferent.
       - Tak, nieruchomość została sprzedana. W lutym podpisana została umowa, w marcu dopełniano formalności. Postępowanie upadłościowe jest zamykane – potwierdza Jolanta Ogorzałek – Krzemińska, syndyk masy upadłościowej Sjaelso.
       Nabywcą terenu, w skład którego wchodzą trzy działki o łącznej powierzchni ok 9,5 tys. mkw. jest spółka z Krakowa. Wraz z prawami do użytkowania wieczystego firma nabyła również projekt budowlany galerii handlowej, znaki towarowe, a także domeny internetowe oraz księgi i dokumenty.
       Teren został sprzedany za 2,8 mln zł brutto. To o połowę mniej, niż planowano na początku.
       Warto również przypomnieć, że duńska firma wciąż ma dług wobec miasta. Wynika on z faktu, że Sjaelso miało partycypować w kosztach przebudowy drogi 504, ale w sierpniu 2011 r. ogłosiło, że z powodu kłopotów finansowych wycofuje się z inwestycji w Polsce. Wszystkie koszty przebudowy ulic spadły na miasto. Jak wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego do tej pory wpłynęło ok. 777 tys. zł, pozostało jeszcze 1,7 mln zł plus nieco ponad 21 tys. zł odsetek.
       Więcej na temat dalszych losów tego terenu wiadomo będzie za kilka tygodni. 
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama