UWAGA!

Bajkowe kukiełki

 
Elbląg, Bajkowe kukiełki
fot. nadesłane

W poniedziałek 18 lipca rozpoczęły się warsztaty plastyczne, realizowane w ramach projektu „Bajkowy weekend dla najmłodszych". Podczas tygodniowych zajęć dzieci uczą się lepienia z gliny oraz przygotują kukiełki na przedstawienie bajkowe, które odbędzie się pod koniec sierpnia.

Warsztaty prowadzi Karolina Siwilewicz studentka rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W trakcie zajęć dzieci stworzą kukiełki, które później wystąpią w przedstawieniu. Lalki muszą być lekkie tak, żeby dzieci mogły poruszać się z nimi na scenie, dlatego tworzone są z papieroplastyki łączonej z tkaninami, z gąbki i flizeliny oraz włóczki i elementów ceramiki
       - Zajęcia plastyczne pobudzają do działań, rozwijają umiejętności twórczego myślenia - mówi Karolina Siwilewicz. - Twórcami kukieł są dzieci w wieku od 7 do 10 lat, które mimo swojego wieku dużo potrafią, szyją, malują twarze kukieł oraz same projektują postaci do przeczytanych wcześniej wierszy.
       W tradycyjnych przedstawieniach bajkowych, aktorzy mogą grać czterema typami lalek: pacynką czyli rodzajem lalki teatralnej nakładanej na dłoń jak rękawiczka i poruszanej palcami aktora; marionetką, która jest lalką teatralną poruszaną od góry za pomocą nitek lub drucików; kukiełką - lalką teatralną sztywno osadzoną na kiju lub jawajką, która jest rodzajem lalki teatralnej z głową osadzoną na kiju, animowanej nad parawanem; z ruchomymi rączkami. Lalki mogą też być poruszane przez mechanizm. Każda z nich ma określone cechy oraz atrybuty, które określają jej rolę w przedstawieniu, mogą mówić, ruszać się, podnosić przedmioty i robić inne rzeczy, których oczekuje się od bohaterów opowieści.
       Warsztaty plastyczne to pierwsze zajęcia, które zaplanowało dla najmłodszych Centrum Spotkań Europejskich „Światowid". W sierpniu rozpoczną się warsztaty teatralne, poprowadzi je teatrolog - Monika Kowalczyk.
       Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
      
Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama