UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Bażantarnia doczeka się naprawy po powodzi

 
Elbląg, Tak czerwony szlak wyglądał tuż po powodzi w 2017 roku
Tak czerwony szlak wyglądał tuż po powodzi w 2017 roku (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Czerwony szlak w Bażantarni, po dwóch latach od powodzi, wreszcie zostanie naprawiony. To możliwe dzięki porozumieniu prezydenta Elbląga, spółki Skarbu Państwa Wody Polskie i wojewody. Ruszył już pierwszy przetarg w tej sprawie. Niestety, mostek Elewów nie zostanie na razie odtworzony.

Od czasu, gdy Srebrny Potok i Kumiela wskutek gwałtownych opadów zamieniły się w rwące rzeki i dokonały zniszczeń w Bażantarni i podtopień wielu miejscach w mieście, mijają właśnie dwa lata.

Ze szkodami w mieście udało się uporać, nadal jednak oficjalnie zamknięty jest czerwony szlak w Bażantarni. Elblążanie i tak z niego korzystają, choć muszą uważać na niektórych zwężonych w wyniku podtopień odcinkach.

Wkrótce szlak ma być wyremontowany, a to dzięki porozumieniu między prezydentem Elbląga, dyrekcją wojewódzkiego oddziału Wód Polskich, które administrują Srebrnym Potokiem oraz wojewodą.

Wody Polskie już przystąpiły do realizacji swojej części umowy, ogłaszając przetarg na umocnienie brzegu Srebrnego Potoku. „Przewiduje się wykonanie umocnienia brzegu poprzez wykonanie podsypki, ułożenie koszy siatkowo-kamiennych na geowłókninie, pogrążenie ścianki z grodzic stalowych, wykonanie narzutu kamiennego. (...) Prace będą wykonane na odcinkach, gdzie wystąpiły największe uszkodzenia szlaku turystycznego. Roboty polegające na umocnieniu skarpy Potoku będą wykonywane z poziomu terenu, bez wprowadzania sprzętu w koryto Srebrnego Potoku” - czytamy w ogłoszeniu przetargowym.

Zainteresowane pracami firmy mają czas na złożenie ofert do 19 września. Termin zakończenia prac przewidziano na 13 grudnia. W tym samym czasie swoją część prac, bezpośrednio na szlaku, ma przeprowadzić miasto, które jeszcze nie ogłosiło przetargu w tej sprawie.

- Wody Polskie zobowiązały się do wykonania prac porządkowych i  naprawczych w korycie rzeki na terenie lasu komunalnego Bażantarnia (Srebrny Potok) i umocnienia skarp. Prezydent zobowiązał się do naprawy ścieżki, którą prowadzi szlak czerwony (szlak pieszy wzdłuż Srebrnego Potoku) wraz z zabudową wyrw do granicy umocnień – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Wkład miasta wyniesie 400 tys. złotych. Są to środki, które na najbliższej sesji zostaną przekazane na odpowiedni paragraf w Departamencie Inwestycji, tak aby można było rozpocząć odpowiednie procedury. Szczegółowy zakres prac określi kosztorys. W ramach tego zadania, z uwagi na znaczne koszty, nie jest planowane odtworzenie mostku Elewów.

Odtworzenie mostku Elewów wyceniono na 700 tys. zł.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Nareszcie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 4
  B(2019-09-17)
 • Brawo prezydent Wróblewski oraz Nowak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 41
  Rumcajs(2019-09-17)
 • Nareszcie Płuca Elbląga zostaną naprawione Ps wszyscy na mecz w Sobote na 19:00 !!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 14
  KibolOE(2019-09-17)
 • I czym tu się podniecać? Skoro już wiadomo, że Mostek Elewów nie zostanie naprawiony, to prawdopodobnie mamy do czynienia z kolejną "prowizorką", z działaniem typowo na pokaz. Mostek był ważnym elementem całej układanki komunikacyjnej w Bażantarni (przyzna to chyba każdy spacerowicz, biegacz i rowerzysta). Jedyne co się zmieni, to stan czerwonego szlaku - i to tylko w niewielu miejscach bo w końcu nie cały szlak takiej naprawy wymaga. Na odtworzenie Mostku pewnie poczekamy pewnie jeszcze kilka lat, choć nie chciałbym być złym prorokiem. Słabo to widzę, czyżby do kolejnej ulewy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  52 9
  KibiczProstej(2019-09-17)
 • " Wody Polskie zobowiązały się do wykonania prac porządkowych i naprawczych w korycie rzeki na terenie lasu komunalnego Bażantarnia (Srebrny Potok) i umocnienia skarp " Bez zbiornika retencyjnego ?? Syzyfowa praca, dla miasta też.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 0
  (2019-09-17)
 • Będzie drogi " pic ", a problem nie rozwiązany. Nie dziwi nic. " Taki mamy klimat "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 2
  pampi-ZAWADA(2019-09-17)
 • moim skromnym zdaniem-gdyby włodarze mieli mózgi dziś nie byłoby problemu, ale, ,, ,mają sieczkę siana
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 5
  grace(2019-09-17)
 • Gdyby to się stało w olsztynie to już by było wszystko naprawione dawno. Na dodatek eubudoesno by im wszystko a w Elblągu czekanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 3
  (2019-09-17)
 • Cała prawda o kandydacie na posła PiS, Leonardzie Krasulskim i jego synu na [kod. elblag. pl]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 16
  (2019-09-17)
 • Dopiero po 2 latach Wróblewski się obudził. A co z Górą Chrobrego na którą jest zakaz wchodzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 7
  Txl(2019-09-17)
 • 700 tys za odtworzenie Mostka Elewów??? O co kaman????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31 2
  Olenko(2019-09-17)
 • brawo Partia! partia ! partia ! klap klap klap ! 700.000 zł za mostek z przewróconego drzewa i kilka desek ! partia ! partia ! niech żyje ! niech rządzi 100 lat ! partia rządzi partia radzi partia nigdy was nie zdradzi !! hahaha tak się robi w PL biznes ! uczyć się ! uczyć się tak tak ! bardzo ładnie ! aaaaa chyba że ten mostek to będzie z solidnego żelbetu niemieckiego i skręcać go będą inżynierowie z uniwersytetów technologicznych amerykańskich najnowocześniejszą technologią z NASA tak aby przetrwał huragany, nawałnice, trzęsienia ziemi, deszcz meteorytów, spłonie las spłonie bażantarnia ale mostek elewów przetrwa ! amen, a polecam wysłać ten papier z zapłatą do CBA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 1
  007(2019-09-17)
Reklama