Niedziela 17-02-2019, imieniny Aleksego, Zbigniewa
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bażantarnia musi poczekać na remont

 
Elbląg, Bażantarnia musi poczekać na remont
Główny szlak w Bażantarni nadal czeka na remont (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Elbląg nie ma co liczyć na pieniądze z budżetu państwa na remont Bażantarni po ubiegłorocznej powodzi. Wojewoda zaopiniował pozytywnie jedynie część wydatków: na remonty szkół, przedszkoli, jednej z dróg i mostku przy ul. Kwiatowej. W sumie Elbląg może liczyć na 1,6 mln złotych. Straty wyniosły 14 milionów.

Dostępu do głównego szlaku Bażantarni wzdłuż Srebrnego Potoku – po wrześniowej powodzi - nadal broni płot postawiony przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Elblążanie i tak z tej trasy korzystają, choć w kilku miejscach trzeba zachować ostrożność, by nie zrobić sobie krzywdy, bo ścieżka podmyta przez wodę jest zbyt wąska. - Kiedy szlak zostanie naprawiony? Kiedy powróci mostek Elewów? - o to często pytają mieszkańcy.
     Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Wniosek prezydenta do wojewody w sprawie środków na naprawę szkód po powodzi został zaopiniowany pozytywnie, ale tylko w części. Z 14 milionów złotych strat, które wyliczyli miejscy urzędnicy, wojewoda uwzględnił jedynie 2,3 mln złotych. Z tej kwoty miasto może otrzymać dofinansowanie w wysokości 1,6 mln zł. Skąd takie różnice?
     - Nie wszystko, co zostało zgłoszone przez samorządy, kwalifikuje się do dalszego procedowania - zgodnie z wytycznymi MSWiA w sprawie uruchamiania środków z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych na dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego – informuje Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. - Ogólnie mówiąc są to środki przeznaczone na likwidację strat w mieniu komunalnym. Poza tym, samorząd musi przedstawić szereg dokumentów, z których wynika, że dany obiekt np. utrzymywany był w należytym stanie (czyt. był systematycznie remontowany, wykonywano przeglądy okresowe itd). Jeśli jednostka samorządu danych takich nie posiada i nie jest w stanie ich przedstawić dany obiekt nie może być brany pod uwagę, z uwagi na brak możliwości potwierdzenia, czy strata powstała po zdarzeniu, które zostało przedstawione przez samorząd.
     Elbląski wniosek, jak twierdzi dyrektor Kuriata, w dużej mierze dotyczył strat w parku Bażantarnia i działań, jakie miasto chce podjąć, by w przyszłości ograniczyć straty. - Po weryfikacji okazało się, iż wykonanie zadania w takiej formie, o która wnioskował samorząd, nie zapewni w żaden sposób przeciwdziałania. Może natomiast w przypadku ponownej dużej wody opadowej spowodować straty w większym wymiarze – uważa Krzysztof Kuriata.
     O pieniądze oprócz Elbląga ubiega się jeszcze 10 innych samorządów. Każdy z nich otrzymał w ostatnich dniach pismo od wojewody z zaopiniowanymi pozytywnie wydatkami na pokrycie strat po powodzi. O tym, czy i jakie kwoty w ostateczności dostaną, zdecyduje minister spraw wewnętrznych i administracji. - Następnie MSWiA wydaje promesy, które są obietnicami finansowymi ministerstwa dla jednostek. Mają one czas (zazwyczaj kilka miesięcy) na wszczęcie procedur przetargowych oraz dochowanie innych formalności, wynikających z wytycznych MSWiA w sprawie pomocy w zakresie usuwania skutków zdarzeń o znamionach klęski żywiołowej – wyjaśnia Tomasz Bąk, kierownik oddziału bezpieczeństwa powszechnego i zaopatrzenia w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. - Po tym okresie jednostki, które dopełniły formalności, składają wnioski do wojewody o podpisanie umowy o dotację na realizację przedmiotowych zadań ujętych w promesach.
     Elbląg może liczyć maksymalnie na 1,6 mln złotych. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na remont niektórych szkół, przedszkoli, drogi prowadzącej do Zakładu Utylizacji Odpadów czy mostku nad Kumielą przy ul. Kwiatowej. Co zresztą strat? Kiedy w takim razie zostanie naprawiony główny szlak w Bażantarni? O to zapytaliśmy władze miasta, czekamy na odpowiedź.
     
     Szczegółowa lista wydatków zaopiniowanych pozytywnie przez wojewodę
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • olsztyńskie wieśmaki garną do siebie, nic nowego, takie województwo, co na to nasi posłowie i senatorowie z partii rządzącej ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 3
  (2018-02-09)
 • skąd takie różnice??? może stąd że trzeba dotować Radom Północy -Szymany -gdzie nikt i nic nie lata-. .a nie. .są loty do Lwowa. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 1
  maciejka76(2018-02-09)
 • Jacy urzędnicy takie możliwości pozyskania środków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  (2018-02-09)
 • przeciez miasto nasprzedawalo mnostwo dzialek, bedzie tez kasa niewydana na zimowe utrzymanie drog z racji lekkiej zimy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  (2018-02-09)
 • Gdyby to Łyna wylała w Olsztynie i podmyła mosty i drogi w miejskim lesie w Jakubowie, milionów byłoby i dziesięć razy więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 1
  BEZ ŚCIEM proszę(2018-02-09)
 • A moim zdaniem naprawiać nature a to dobre. .. koń by się uśmiał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 13
  zewnatury(2018-02-09)
 • Zwykłe sk*****wo i tyle. Jak na olsztyn i mazury to kasę z rekawa trzepiecie urzedasy. A jak dla Elbląga to wała. To hwwd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  (2018-02-09)
 • Wróbel najgorszy prezydenciku w historii, elblążanie nie mają gdzie wypoczywać w naszym mieście. Nawet o Bażantarnie nie potraficie zadbać. Jak ja Was nie nawidzę, życie nam ucieka, zrozumcie to!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 12
  mamdość(2018-02-09)
 • Czyli na własne ryzyko mogę wejść na czerwony szlak i nie zostanę obciążona mandatem? Bo czytam, że elblążanie 'i tak z tej trasy korzystają, choć w kilku miejscach trzeba zachować ostrożność'.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 1
  ?(2018-02-09)
 • Hańba i pogarda dla włodarzy tego miasta. Na jesień wszyscy won. I to Jurek wciska z elementami gelert zaproponowali tego kadnydata na prezydenta. Drugim razem Jurkowi już nie zaufamy. Wcisla nie ma nosa do polityki. Może się nada do machania szpadlem na mierzeji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 5
  WyborcaPO(2018-02-09)
 • Dobrze ze idą wybory wymiotą co niektórych na amen.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2018-02-09)
 • to co rzeczka zrobiła to zysk nie strata, wywaliła z koryta śmieci, które do niej wrzucono,...teraz trzeba uprzątnąć resztę tego dziadostwa i zbudować ścieżki wzdłuż potoku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  Rys(2018-02-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Volkswagen
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!