UWAGA!

Będą głosować nad konopiami

Elbląg, Zdjęcie pochodzi z serwisu uprawyekologiczne.pl
Zdjęcie pochodzi z serwisu uprawyekologiczne.pl

Konopie włókniste, czyli te, które posiadają niskie stężenie właściwości odurzających, mogą pojawić się wokół Elbląga. Zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie, teraz o losie upraw zdecydują radni Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Są legalne, mają niskie stężenie właściwości odurzających, ale ten, kto będzie chciał uprawiać konopie włókniste może to robić wyłącznie "na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, spożywczego, celulozowo-papierniczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa". Projekt uchwały w tej sprawie zakłada, że ze 158 hektarów upraw ponad sto miałoby się znaleźć w granicach gminy Elbląg.
       Temu, kto zechce mieć taką plantację, potrzebna będzie zgoda wójta (burmistrza albo prezydenta), a także umowa z podmiotem skupującym, takim, który posiada zezwolenie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w tym zakresie. Dodatkowo nasiona, które zostaną użyte, będą musiały być wpisane do Rejestru Krajowego Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych i Wspólnotowego Katalogu Odmian Gatunków Roślin Rolniczych.
       Konsultacje społeczne w tej sprawie przeprowadzano przez miesiąc, od 25 lutego do 25 marca. Jak czytamy w raporcie "nie wpłynęła żadna opinia ze strony organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie". Żadnych uwag nie zgłosiła również Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Warmińsko- Mazurskiego.
       Z kolei Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego dodaje, że 7 kwietnia Zarząd Województwa zaakceptował uchwałę. O dalszym losie konopi zdecydują więc radni Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego podczas posiedzenia, które odbędzie się 29 kwietnia.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama