UWAGA!

Będą leczyć chore płuca i bezdech senny

 Elbląg, Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci na nowy oddział już 1 października
Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci na nowy oddział już 1 października (fot. AD)

- Na mapie problemów pulmonologicznych naszego kraju na czarno rysuje się województwo warmińsko-mazurskie, a patrząc przez lupę - rejon Elbląga wygląda najczarniej. Nie mieliśmy jednak placówki hospitalizacyjnej, a teraz mamy – cieszy się dr Waldemar Bieniek, koordynator oddziału chorób płuc w szpitalu miejskim w Elblągu. Nowy oddział przyjmie pierwszych pacjentów 1 października. Zobacz zdjęcia.

Dotychczas pacjenci z chorobami układu oddechowego musieli jeździć na leczenie do Olsztyna lub do Prabut, niektórzy również do Gdańska. W Elblągu nie było bowiem oddziału, który by ich przyjął. Dzięki staraniom Jerzego Wilka (wówczas prezydenta Elbląga), a także obecnego prezydenta miasta Witolda Wróblewskiego udało się zrealizować pomysł szpitala miejskiego. I tu stworzono oddział chorób płuc. O tym, jak ważna to inwestycja mówiła dziś (29 września) podczas uroczystego otwarcia oddziału, dyrektor szpitala przy ul. Żeromskiego Wiesława Lech: - W powiecie elbląskim zachorowalność na choroby układu oddechowego jest największa w skali kraju. Teraz pacjenci, którzy borykają się z tego typu schorzeniami będą mogli leczyć się tu, na miejscu.
       Koszt inwestycji nie był mały. - Oddział wraz z wyposażeniem pochłonął 2,5 mln zł – wskazywała dyrektor Lech. - 2 mln zł to dotacja Urzędu Miejskiego, która poszła na roboty budowlane. 300 tys. zł, kredytu zaciągniętego za zgodą Rady Społecznej szpitala, przeznaczyliśmy na zakup wyposażenia medycznego. Okazało się jednak, że to za mało. Aby oddział stanął na wysokości zadania i spełnił swoją rolę, z pieniędzy bieżących wydaliśmy na sprzęt dodatkowo ok. 200 tys. zł.
       Oddział ruszy 1 października. Na pacjentów czeka 25 łóżek, 8 lekarzy (w tym pulmonolodzy) oraz 16 pielęgniarek.
       Oddziałem pokierują: dr Waldemar Bieniek, kardiolog i Piotr Przelaskowski, pulmonolog. Będą diagnozować i leczyć choroby układu oddechowego.
       - Będziemy zajmować się również leczeniem tzw. bezdechu sennego. W tej chwili nikt w okolicy takim leczeniem się nie zajmuje – zaznaczyła dyrektor szpitala Wiesława Lech.
       Z uruchomienia nowego oddziału cieszy się dr Waldemar Bieniek, ale – jak zaznacza – to dopiero początek.
       - Sprzęt jest, ale jako osoba profesjonalna zdaję sobie sprawę z wielu niedostatków, bez których nie będziemy działać tak, jak powinniśmy – ostrożnie dodał. - Pełni radości jeszcze nie jesteśmy, zdając sobie sprawę z tego, co przed nami. I to nie tylko w podnoszeniu kwalifikacji i wiedzy, ale również i w poszukiwaniu pieniędzy. Po to, by ten oddział był taki, jaki być powinien. To początek, a będziemy się rozwijać.
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Do Elbląga trafiają resztki kasy całość idzie na zacofany olsztyn. Popatrzmy ile nowych szpitali tam -w olsztynie budują a w Elblągu z łaski. CZEKAMY my pacjenci kiedy zostaną wybudowane wszystkie oddziały w Elbląskich szpitalach tak by skończyły się wycieczki do olsztyna by się leczyć. Miały być dwa równorzedne miasta Elbląg i olsztyn i co. Elbląg jest dojony i oszukiwany.
 • Palący tytoń niech sami płacą za leczenie, stać na palenie i niszczenie zdrowia.
 • Nasza pani poseł tak martwi się o nas wyborców ze AŻ teraz mozemy leczyc pluca i bezdech u siebie. 120 tyś miasto !! Gratulacje
 • Wybory się zbliżają, to i pana Wilka chwalą?
 • i kto chwali, sam pan prezydent. Teraz to i łapki będą w górze podczas głosowań. I kto rządzi w tym mieście, no kto. ..
 • Bezdech leczy sie w szpitalu wojewodzkim, wiec to nie nowość. Lecza laryngolodzy, mnie juz wyleczyli
 • Troche za późno
 • dobra decyzja, brawo :) więcej mądrych decyzji dla Elblążan :)
 • A czym wytłumaczyć tę tragiczną statystykę chorób płuc w elbląskiem? Co na to opanowany przez pisowską rodzinkę babalskich sanepid? Maja jakieś pomiary powietrza, czy tylko picują, że jest ok?
 • Uważam iż połączenie kardiologii i pulmonologii jest sensownym. Leczenie osobne ma małe szanse i jeżeli Panowie Koordynatorzy staną na wysokości zadania jest szansa dla wielu ludzi. .. .. Leczenie bezdechu nocnego metodami laryngologicznymi nie zapewnia wyleczenia wszystkich przypadków. Jest kilka nowych metod diagnostyki tego typu schorzeń i z tego co mi wiadomo szpital czyni starania aby tę nowoczesność wdrożyć.
 • To fakt. Do d. .. .. y z takim posłem. Ze swojego szpitala zrobiła maszynkę do robienia pieniędzy a nie leczenia ludzi. Dla Elbląga nic dobrego nie zrobiła przez 5 lat! Wstyd!
 • .. .. .nie trzeba palić tytoniu żeby chorować na płuca. Pan B. znany ogrodnik z Gronowa Górnego rozwozi płyty (odpady toksyczne) z zakładów stolarskich i sprzedaje je za grosze na opał. "Oszczędni" ludzie z Nowiny Przezmarka, Sierpina, Wilkowa je palą, a w powietrzu zostają toksyny, zapraszam wieczorami do W/W miejscowości. Tu nawet przedstawiciele władzy (Sołtysowa) są jego klientami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  niedlagłupoty(2015-09-30)
Reklama