UWAGA!

Będzie emisja i późniejsza spłata

 
Elbląg, Dzisiejsza sesja (24 września) Rady Miejskiej
Dzisiejsza sesja (24 września) Rady Miejskiej (fot. AD)

Wiadomo już, że podczas dzisiejszej (24 września) sesji Rady Miejskiej radni nie będą zajmować się połączeniem Centrum Sportowo Biznesowego z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Z kolei głosowanie nad emisją obligacji na 24 miliony złotych i późniejszą spłatą zobowiązań nie zostało przesunięte. 

O to, by nie głosować nad połączeniem CSB i MOSiR-u, apelował Janusz Hajdukowski, przewodniczący Komisji Gospodarki Miasta. Jak tłumaczył radny Prawa i Sprawiedliwości uchwała nie została należycie przygotowana, a radni mają zbyt mało informacji na ten temat.
       Później przyszedł czas na sprawę emisji obligacji. Proces ten w 2010 r. rozpoczął prezydent Henryk Słonina, kontynuował go Grzegorz Nowaczyk, a później Jerzy Wilk. Przez ostatnie cztery lata samorząd pozyskał od banków (to one kupowały obligacje) ponad 280 milionów złotych. Również i obecny prezydent, Witold Wróblewski, sięga po tę metodę – miasto wyemituje obligacje na kwotę 24 milionów złotych, które, według podjętej dzisiaj (24 września) uchwały, mają zostać wykupione za 12 i 13 lat, od daty emisji. Z kolei spłata poprzednich zobowiązań, która miałaby się rozpocząć już w przyszłym roku, została przesunięta o kolejne kilkanaście lat.

  Elbląg, W głosowaniu radnym towarzyszył chleb - podarunek od Marcina Ślęzaka, wójta gminy Gronowo Elbląskie
W głosowaniu radnym towarzyszył chleb - podarunek od Marcina Ślęzaka, wójta gminy Gronowo Elbląskie (fot. AD)

 Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 3 września, za tym, by takie rozwiązanie przyjąć było 10 radnych, natomiast 14 wstrzymało się od głosu. Uchwała była zgodna z prawem, ale bank, który będzie pożyczał pieniądze miastu uznał, że za tym rozwiązaniem musi być większość radnych. Stąd dzisiejsze (24 września) głosowanie. 
       Tym razem w głosowaniu nad pakietem uchwał w tej sprawie wzięło udział 19 radnych, z czego 11 było za ich przyjęciem, a 8 wstrzymało się od głosu. Tym samym uzyskano bezwzględną większość głosów.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Moim zdaniem ta jest nieważna ponieważ nie można dwa razy głosować w tej samej sprawie i tym samym Wojewoda powinien uznać nieważność. Nie może być tak że bank dyktuje warunki niezależnemu organowi w jaki sposób ma głosować. Jak można wywierać taki nacisk na osoby pełniące funkcje publicznie. Kto następny po banku będzie stawiał takie warunki w innych sprawach? To jest chore.
 • No i dobrze, że nie będzie głosowania nad połączeniem MOSiR-u z CSB. Nie pomógł tu nawet "menedżer" z Ełku, nie znający realiów w środowisku sportowym w Elblągu. Panie Wróblewski to za co wypłacana jest pensja temu panu? Bo jak dotąd ani nie ma koncepcji w rozwoju sportu ani rozwoju turystyki.
 • wilk
 • ale po co te obligacje, przecież taka dobra kondycja finansowa miasta jest. Czyż nie prawda panie prezydencie? To w końću kłamał ten dyrektor, który ponoć zwolnił się, czy nie. A działeczka dla byłego radnego to za darmo- stowarzyszenie dostać nie mogło, a tu proszę EUHE. Tak pan dba o interes PIsu, a nie o mieszkanców. Wstyd mi, za oddany na pana głos.
 • Andrzej cosik daj spokój.
 • pisanie, że uchwała z 3 września "była zgodna z prawem" jest błędem autora. .. proszę douczyć się. .. sztandarowa ustawa z 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym/ Dz. U. 2013 poz 594/ art 58 p. 1i2 mówi o większości przy głosowaniu nad "finansami". .. jeśli na 24 radnych 14 wstrzymuje się od głosu a 10 jest "za" TO UCHWAŁA zostaje ODRZUCONA i tak powinien ogłosić przewodniczący Rady. .. .reszta to farsa z niewiedzy albo specjalne przekręty. ..
 • Wiesz co "cosik", na takich jak ty jest bardzo prosta metoda. Zaproponuję ją jutro Głowackiemu. Trzeba ciebie konkretnie obrazić, tak pojechać po tobie bez trzymanek po to, byś nie wytrzymał i sprawę zgłosił tam gdzie trzeba. Zapłaci się karę i oficjalnie przeprosi ale będzie już wiadomo jak wielkim fachowcem i cenzorem jesteś ty, jak wielkie umiejętności, zdolności i predyspozycje posiadasz. Sprawdzimy również jakie kończyłeś uczelnie, kursy, podyplomówki, no i rzecz jasna jakimi predyspozycjami menedżerskimi się legitymujesz. Mała podpowiedź. Zadzwoń jutro do prezydenta Ełku, jest człowiekiem otwartym albo do jego zastępcy. Zapytaj jakim menedżerem jest osoba, która spędza ci sen z powiek i poinformuj wszystkich proszę czego się dowiedziałeś. Czekamy na kolejne newsy. Poza tym, uwierz mi, że wcześniej niż myślisz przekonasz się, że facet ten ma jaja, honor i godność.
 • Paweł to człowiek przez wielkie "C", człowiek honoru, i ktoś, komu bardzo zależy na sporcie. Zgadzam się, że to menadżer, a nie urzędas! U mnie ten pan zawsze będzie miał ogromny szacunek. Może ci na "górze" powinni uczyć się od takich ludzi jak pan Paweł.
 • Dyrektor kłamał mówiąc prawdę, dlatego "zrezygnował". Ale co tam, panowie WWWJ patrzą sobie w oczka
 • Widać kto w tym bajzlu rozdaje karty. Szacun panie Jurku. ZIOMAL
 • To jak to jest, czy można wymuszać głosy od radnych, było pierwsze głosowanie ważne, to co aż do skutku aż ktoś się złamie?.
 • takich mamy radnych: dziś tak zagłosują, jutro inaczej. Więc ma sens powtarzanie głosowania
Reklama