UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bez czołgów, ale nadal uroczyście

 
Elbląg, W tym roku, wyjątkowo, obchody święta dywizji odbędą się na Starym Mieście
W tym roku, wyjątkowo, obchody święta dywizji odbędą się na Starym Mieście (fot. arch. 16 PDZ)

Nie będzie ciężkiego sprzętu ani kawalerzystów, bo obchody 94. rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zaplanowano na starówce. - Nie chcemy zniszczyć zabytkowej kostki brukowej, ani powodować wstrząsów swoim przejazdem. Trochę wyrzeczeń, ale wymiar ten sam albo większy, bo z drugiej strony chcemy promować nasze Stare Miasto i myślę, że to najlepsza ku temu okazja – twierdzi mjr Zbigniew Tuszyński z sekcji prasowej 16 PDZ.

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana to jeden z trzech Związków Taktycznych wchodzący w skład Wojsk Lądowych, które są podstawowym rodzajem Sił Zbrojnych obok Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. 16 Dywizja przechodziła proces restrukturyzacji i po jej zakończeniu w jej skład wchodzi 6 jednostek wojskowych (Dowództwo Dywizji, 16 Batalion Dowodzenia oraz 4 Brygady) dyslokowanych w 10 garnizonach (Elbląg, Braniewo, Morąg, Bartoszyce, Giżycko, Orzysz, Wesoła, Chełm, Siedlce, Zamość) na terenie 3 województw, warmińsko – mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. To prawie 6000 żołnierzy zawodowych (uzupełnianych dodatkowo ponad 400 żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych) oraz ponad 300 pracowników wojska.

  Elbląg, na zdj. od lewej: mjr Zbigniew Tuszyński, gen. dyw. Leszek Surawski
na zdj. od lewej: mjr Zbigniew Tuszyński, gen. dyw. Leszek Surawski (fot. WS)


       Święto dywizji jest dla nich wielkim świętem. Główne obchody odbędą się w piątek 13 września w Elblągu. W tym roku wyjątkowo - na starówce.
       - Okupujemy Stare Miasto z wielu powodów – wyjaśnia mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy dowódcy 16 PDZ. - Po pierwsze i najważniejsze, po wielu analizach okazało się, że to jedyne miejsce, w którym możemy zrobić święto dywizji w poważnym wymiarze. Na Stary Rynek możemy przejść i zapewnić przebieg uroczystości w sposób zgodny z ceremoniałem wojskowym. Ważne jest też to, że możemy ściągnąć wszystkie pododdziały ze wszystkich jednostek, które są w składzie dywizji. Dla mieszkańców organizujemy tradycyjny festyn, tym razem przed Bramą Targową, w godz. od 12 do 17, czyli do czasu uroczystej zbiorki. Natomiast o godz. 15 w katedrze odprawiona zostanie msza święta w intencji naszych żołnierzy.
       Nowa lokalizacja spowoduje jednak pewne wyrzeczenia i trudności.
       - Niestety, musieliśmy zrezygnować ze wszystkiego, co jest ciężkie – wyjaśnia mjr Tuszyński - ze względu na starówkę, na zabytkową kostkę brukową i wstrząsy, który ten sprzęt by ewentualnie powodował. Nie będzie więc haubicy DANA, nie będzie czołgu, za co przepraszamy, ale myślę, że będzie jeszcze okazja do ich prezentacji. Rozmawiamy z Miastem, by w ramach Święta Niepodległości zrobić pokazy na terenie koszar – zapowiada. - Póki co jednak, wychodzimy tutaj i będziemy prezentować lekki sprzęt. Zrezygnowaliśmy nawet ze szwadronu kawalerii ponieważ usytuowanie go na tym skromnym obszarze stwarzałoby wiele problemów. Trochę wyrzeczeń, ale wymiar ten sam albo większy, bo z drugiej strony chcemy promować nasze Stare Miasto i myślę, że to najlepsza okazja.
       Tegoroczne świętowanie urodzin dywizji będzie wyjątkowe nie tylko ze względu na zmianę lokalizacji obchodów.
       - Przyjęliśmy, że nie będzie Apelu Poległych, nie będzie salw honorowych – zapowiada mjr Tuszyński. - Tych, o których chcemy pamiętać, uczcimy o godz. 10 w naszej, wewnętrznej atmosferze, z udziałem naszych żołnierzy, przed naszym czołgiem przy ul. Podchorążych. Będziemy wspominać tych, których już dziś z nami nie ma. Nie będziemy tego robić podczas uroczystej zbiórki przed Ratuszem Staromiejskim, bo ma być ona elementem radosnym.
      
       Program obchodów święta 16 PDZ
       13 września (piątek)

        godz. 15 – Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – Katedra Świętego Mikołaja w Elblągu;
        godz. 17 – Uroczysta zbiórka pododdziałów z okazji 94. Rocznicy Powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – ul. Stary Rynek w Elblągu przy Ratuszu Staromiejskim.
       W godz. 12 – 16 – Festyn dla mieszkańców Elbląga i regionu z okazji Święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – ul. Stary Rynek przy Bramie Targowej w Elblągu.
       W programie festynu m. in.;
       godz. 12.10 Koncert Zespołu Szanty „Biała Fregata” z Elbląga
       godz. 12.50 Koncert Zespołu Wokalnego z Klubu Wojskowego z Bartoszyc
       godz. 13.10 Konkursy z wiedzy o 16 PDZ
       godz. 13.30 Pokaz fechtunku Bractwa Rycerskiego 
       godz. 13.50 Koncert Zespołu Wokalnego z Klubu Wojskowego z Zamościa
       godz. 14.15 Koncert Zespołu Tanecznego „Mazury” z Giżycka
       godz  14.40 Konkursy i zabawy na scenie
       godz. 15 Koncert Zespołu Wokalnego z Klubu 9BKPanc. z Braniewa
       godz. 15.20 Koncert Zespołu Szanty „Biała Fregata” z Elbląga
       godz. 15.45 Koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga
       oraz wiele innych atrakcji i bardzo, bardzo dobrej zabawy.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Polskie wojsko. .. potrafią tylko paradować. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 18
  123455(2013-09-12)
 • dobra dobra, nie macie na paliwo, ani nie macie czym się pochwalić, to wybraliście takie miejsce, żeby była dobra wymówka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 18
  (2013-09-12)
 • .. .z powodu remontów w mieście przede wszystkim!!!! Gratulacje i najlepsze życzenia dla Was z okazji tak uroczystego Święta 16 PDZ :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 0
  (2013-09-12)
 • Fajnie że wojsko (mam nadzieję) skończyło z bezsensownymi przemarszami z katedry św. Mikołaja na Plac Jagielończyka. Żeby tak jeszcze w ramach festynu była możliwość kupienia wojskowego chleba, takiego jaki sprzedawano albo rozdawano w czasach Ludowego Wojska Polskiego. Brak koni na uroczystej mszy odprawianej w katedrze nie umniejsza moim zdaniem uroczystości. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  (2013-09-12)
 • Na Starym Mieście jest jeszcze jakaś zabytkowa kostka brukowa? Co remont to znika oryginalny kamień.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2013-09-12)
 • znowu festyn dla bezrobotnych. .. większość ludzi pracuje w piątki. Szkoda bo z chęcią bym obejrzała gdyby nie praca
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  AnaHana(2013-09-12)
 • uważam że powinno być więcej takich imprez, bo nic nie dzieje się w tej" DZIURZE"zwanej Elblągiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 5
  abb(2013-09-12)
 • - Organizujemy imprezę przed południem * nie no jak ? za rano za wcześnie, śniadania nie zdążę zjeść, dzieci do szkoły odwieźć do południa nie ! - Ok. to po południu * nie no po południu ? muszę zakupy zrobić, dzieci ze szkoły odebrać nie po południu nie ! - No to wieczorem * nie wieczorem jest fajny film i kolacje trzeba zrobić, wieczorem nie! - No to w nocy * co ? w nocy ? w nocy nie, w nocy to ja śpię - … no kur… a kiedy Wam pasuje ? … jak żyć ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  sprzedawcapapryki(2013-09-12)
 • W ostatnią sobotę imprezę zorganizowała baza lotnicza na lotnisku w Królewie. Przy ich święcie 16 dywizja wypada marnie szczególnie jeśli chodzi o pokazy sprzętu itp. W trakcie imprezy w Królewie odbył się lot pokazowy Miga 29. Pilot pokazał klasę. Powalało na kolana. Jest moc: www.youtube.com Za rok też tam będę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2013-09-12)
 • Przykre jest to, że UM jakoś nie bardzo się kwapi do pomocy przy organizacji takich świąt. Szkoda im kostki brukowej wzdłuż Alstomu, choć tam wojsko chciało sprzęt wystawić. I nikomu by to nie przeszkadzało, bo ulica jest i tak z jednej strony zamknięta. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2013-09-12)
 • Wstyd rozwala się jednostkę po jednostce wojskowej w Elblągu. Na mazurach było g***o i co mogą to zabierają z Elbląga. SKANDAL politycy gdzie wasze przywiązanie do Elbląga i dbałość o interesy mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2013-09-12)
 • A mówią że podoficerowie i oficerowie to trzon wojska polskiego pokarzcie mi ich na tych zdjęciach zwykły szeregowiec jak beduin musi się prężyć przed elbląską społecznością a co za to ma -12 lat i do cywila
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2013-09-12)
Reklama