UWAGA!

Bezdomni w potrzebie

 
Elbląg, Osoby bezdomne, szczególnie podczas zimowych mrozów, szukają schronienia m.in. w piwnicach
Osoby bezdomne, szczególnie podczas zimowych mrozów, szukają schronienia m.in. w piwnicach (fot. arch. WS)

Osoby bezdomne, szczególnie w okresie zimowym potrzebują pomocy, dlatego Straż Miejska i Policja wspólnie z pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, kontrolują miejsca przebywania i gromadzenia tych osób na terenie Elbląga.

Problematyką związaną z osobami bezdomnymi Straż Miejska, Policja i inne instytucje zajmują się przez cały rok. Jednak okres zimowy dla osób bezdomnych jest szczególnie trudny, gdyż stwarza duże zagrożenie utraty zdrowia i życia.
       Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu wraz ze Strażą Miejską i Policją corocznie ustalają harmonogram wyjazdów, w celu penetracji miejsc gromadzenia się osób bezdomnych. Zespoły wyjazdowe rozpoczynając od listopada do marca włącznie, kontrolują rejony naszego miasta, gdzie najczęściej można spotkać osoby bezdomne, potrzebujące schronienia na zimę oraz ciepłej odzieży i posiłku. W sytuacjach wyjątkowych – duże spadki temperatur – będą przeprowadzane wyjazdy dodatkowe.
       Osobom bezdomnym, w chwili kontroli proponowane jest przewiezienie do placówek, gdzie mogą uzyskać pomoc i nocleg, jednak najczęściej odmawiają one jakiejkolwiek pomocy i chcą same radzić sobie z własnymi problemami. Wówczas pozostaje tylko udzielenie im informacji o instytucjach pomocowych, miejscach noclegowych, jadłodajniach oraz punktach udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej.
       Biorąc pod uwagę zapobieganie wypadkom zamarznięć, niezbędne jest prowadzenie akcji informacyjnych, w ramach których upowszechni się i zwiększy stopień wrażliwości społecznej na sytuację osób potrzebujących.
       Aby zapewnić wszystkim osobom bezdomnym i potrzebującym możliwość szybkiego dostępu do informacji, gdzie mogą uzyskać pomoc; na terenie województwa warmińsko – mazurskiego funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych, pod numerem telefonu 800 165 320.
       Schronienie oraz pomoc w innej postaci, na terenie miasta Elbląga osoby bezdomne mogą znaleźć w niżej wymienionych placówkach:
       - Dom dla Bezdomnych ul. Nowodworska 49;
       - Pogotowie Socjalne ul. Królewiecka;
       - Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej – Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży ul. Nowodworska 49;
       - Polski Czerwony Krzyż Pl. Słowiański 13-14;
       - CARITAS Diecezji Elbląskiej ul. Zamkowa 17;
       - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Winna 9.
      
Karolina Wiercińska , rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dobra byłaby tez informacja, co zrobić, jak się znajdzie, spotka takiego bezdomnego - bardziej znajdzie na klatce schodowej, w piwnicy itp. Gdy jest pijany (np. od denaturatu) i po prostu śpi. Z jednej strony nic złego nie robi, ale może - np. niechcący podpalić, nabrudzić (nie myślę o zwykłym zaśmieceniu) itp. Ja miałam problem co zrobić. Tyle się słyszy o nieuzasadnionych zgłoszeniach, a taki człowiek po prostu śpi. Zgłosiliśmy fakt na policję, nie zostało potraktowane jaki nieuzasadnione zgłoszenie. Cicho, kulturalnie. Ale żeby dotarła do nich pomoc - sami muszą jej chcieć. .. Pozdrawiam.
Reklama