UWAGA!

Bezpieczna tożsamość, nieskradzione życie

Codziennie wychodząc z domu zabieramy ze sobą dowód osobisty, niezależnie od tego, czy mamy do załatwienia formalności w urzędzie czy nie. Naturalną już rzeczą jest to, że mamy go zawsze przy sobie. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że jesteśmy potencjalnie narażeni na jego utratę lub kradzież. Ogólnopolska akcja edukacyjna „Nieskradzione.pl” to zainicjowana przez Biuro Informacji Kredytowej oraz Komendę Główną Policji odpowiedź na rosnące zagrożenie kradzieży tożsamości.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2014 roku odnotowano 14 280 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby oraz 30 392 przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów.
       W województwie warmińsko-mazurskim w 2015 roku odnotowaliśmy 75 przypadków przywłaszczenia dokument stwierdzającego tożsamość, 12 przypadków posługiwania się cudzym dokumentem oraz 374 przypadki kradzieży czyjegoś dokumentu. Jeśli chodzi o przestępstwa związane z podrabianiem dokumentów to mieliśmy ich w naszym województwie ponad 560.
       Natomiast z danych BIK wynika, że tylko w pierwszym kwartale 2015 roku w Polsce próbowano wyłudzić aż 1877 kredytów na łączną kwotę 67,3 mln. zł. Oznacza to, że podobna sytuacja może przytrafić się również Tobie. Co wtedy? Ktoś weźmie pożyczkę na Twoje nazwisko i spełni swoje marzenia, za które to Ty będziesz musiał płacić . Warto zatem wiedzieć, jak postępować, by do tego nie dopuścić.

  Elbląg, Bezpieczna tożsamość, nieskradzione życie
(fot. nadesłana)


       W odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości, Komenda Główna Policji razem z Biurem Informacji Kredytowej rozpoczęły ogólnopolską akcję edukacyjną „Bezpieczna tożsamość. Nieskradzione życie”. Na potrzeby kampanii został stworzony serwis „Nieskradzione.pl”, który daje możliwość dokonania bezpłatnej rejestracji utraconego dokumentu. Akcja obejmuje problematykę ochrony danych osobowych i ma na celu uświadomienie wszystkim Polakom, że wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z kradzieżą tożsamości.
       Na potrzeby kampanii „Nieskradzione.pl” powstał także film edukacyjny, który można obejrzeć przy artykule.
      
      

podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama