UWAGA!

Brama do przeszłości

 
Elbląg, W czasie wakacji w Bramie Targowej odbywać się będą ciekawe zajęcia - dla małych i dużych
W czasie wakacji w Bramie Targowej odbywać się będą ciekawe zajęcia - dla małych i dużych (fot. WS)

Już od poniedziałku, 1 lipca, turyści i elblążanie będą mogli skorzystać z wakacyjnych propozycji, oferowanych w Bramie Targowej. Elbląscy muzealnicy przeniosą ich w czasy krzyżackie, opowiedzą o broniącym miasta piekarczyku, zaprezentują dawne gry i zabawy.

„Brama do przeszłości” to wakacyjne animacje historyczne na Starym Mieście, prowadzone przez edukatorów z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu przy wsparciu Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Elblągu i elbląskich rekonstruktorów historycznych. Miejscem spotkań jest Brama Targowa. Tu też znajdzie się stary elbląski tramwaj, będący letnią atrakcją turystyczną. Przez całe wakacje, między poniedziałkiem a piątkiem w godz. 10-13, okolice dawnej bramy do miasta na Starym Rynku będą miejscem spotkań z historią Elbląga. Zajęcia „Brama do przeszłości” to dawne gry i zabawy ruchowe, historyczne i współczesne gry planszowe i zręcznościowe, zabawy plastyczne z przeszłością w tle, salon dawnych przebrań, mini-wystawa zdjęć przedwojennego Elbląga i sporo innych ciekawostek. Ta część przeznaczona jest głównie dla najmłodszych w wieku od kilku do kilkunastu lat.
       Są też propozycje dla całych rodzin, mieszkających w Elblągu i dla odwiedzających miasto. Każdego z wakacyjnych dni między poniedziałkiem a piątkiem, o godz. 12.30 odbędzie się oprowadzanie po Bramie Targowej, połączone z opowieścią legendy o piekarczyku. Wstęp jest wolny.
       Natomiast w każdy wakacyjny poniedziałek, w godz. 10.30 – 12 prezentowane będą chętnej młodzieży i osobom dorosłym „Opowieści o przeszłości” – popularne ujęcia różnych ciekawych aspektów przeszłości. Pierwsze spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 1 lipca, nosi tytuł „Wojenna propaganda w filmie animowanym” i prowadzone będzie przez Piotra Adamczyka.
       Muzealni specjaliści od atrakcyjnego uczenia historii przygotowali też specyficzne, tematyczne tygodnie historyczne. Pierwszy z nich rozpocznie się 22 lipca, czyli w dawne święto z czasów PRL-u. I czasy „demokracji ludowej” będą towarzyszyły spotkaniom tego tygodnia aż do piątku. Będą prezentacje przedmiotów z tamtych czasów, akcja zbierania pamiątek, pokazane zostaną zabawki i dawne gry podwórkowe. Będą też akcenty poważniejsze, w tym poniedziałkowa opowieść o Elblągu w 1970 roku i jego roli podczas strajków robotników Wybrzeża.
       Wszystkie zajęcia w ramach akcji „Brama do przeszłości” są bezpłatne.
      
Tomasz Gliniecki, kierownik Działu Edukacji i Promocji MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama