[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Budki i domki zastąpią im naturalne kryjówki

 
Elbląg, Tak wygląda domek dla pszczół, który stanął przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 przy ul. Polnej
Tak wygląda domek dla pszczół, który stanął przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 2 przy ul. Polnej (fot. Michał Skroboszewski)

Na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, położonego m.in. na terenie gmin Tolkmicko oraz Milejewo, rozwieszone zostaną specjalne budki dla popielic oraz orzesznic. Nowe miejsce do bytowania zyskają także owady zapylające, takie jak dzikie pszczoły, trzmiele czy niektóre gatunki os. To dla nich zakupiono tzw. hotele. 

Jak czytamy na stronie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej "(...) popielicowate występują w starszych lasach liściastych i mieszanych, najczęściej w buczynach i grądach o rozbudowanej warstwie podszytu. Główny zagrożeniem dla tych ssaków jest przerzedzanie lub fragmentacja lasów liściastych oraz zmniejszanie powierzchni starych drzewostanów". Natomiast populacja owadów zapylających, które pełnią ważną rolę w ekosystemie, zmniejszyła się na skutek działalności człowieka, m.in. poprzez stosowanie pestycydów czy zaprzestanie prowadzenia łąk kośnych. 
      Aby pomóc obu grupom zwierząt PKWE, wspólnie z Nadleśnictwem Elbląg, realizuje projekt, dzięki któremu zyskają one nowe miejsca do bytowania. W przypadku popielicowatych będzie to 50 budek z wejściem od strony pnia, które zostaną rozwieszone na drzewach rosnących na terenie Parku. Z kolei dla zapylaczy przygotowano 13 hoteli, które także zostaną umieszczone na tym obszarze.
      "Ponadto jesienią tego roku w pobliżu domków dla owadów zostanie dosiana łąka kwietna, z zastosowaniem specjalnej kompozycji nasion roślin miododajnych" - informuje PKWE. 
      Całkowity koszt zadania wynosi 11 tys. 250 złotych, w tym 7,5 tys. zł to dofinansowane pochodzące z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
      
      Więcej na temat popielicy szarej w tekście "Nocny marek w lesie"
      Więcej o orzesznicy leszczynowej: "Ruda akrobatka, którą spotkasz nocą" 
       

oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama