UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ruda akrobatka, którą spotkasz nocą (Opowieści z lasu, odc. 163)

 
Elbląg, Björn Schulz (= User Bjoernschulz on de.wikipedia) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]
Björn Schulz (= User Bjoernschulz on de.wikipedia) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Dużo śpi, ale gdy tego nie robi to bardzo szybko i sprawnie porusza się po gałęziach, w czym pomagają jej pazurki oraz ogon. Orzesznica leszczynowa to malutki, sympatycznie wyglądający gryzoń, który właśnie wybudził się z zimowej hibernacji. U nas można ją zaobserwować na Wysoczyźnie Elbląskiej, choć nie jest to takie proste, bo to zwierzę aktywne nocą.

Jak podaje Encyklopedia Leśna orzesznica to gryzoń z rodziny pilchowatych, osiągający długość ciała do 85 mm i masę do 23 g. Żywi się pączkami i owocami drzew, w mniejszym stopniu owadami, ślimakami, jajami, lęgami ptaków, zamieszkuje lasy "z gęstym podszyciem krzewów i zarośla krzewiaste".
       "W przeciwieństwie do kuzynek: popielicy, koszatki i żołędnicy, ogon orzesznicy nie jest zbyt puszysty, choć równomiernie i gęsto owłosiony. Pełni on ważną rolę w czasie karkołomnych i wręcz akrobatycznych wspinaczek, które orzesznica uprawia w krzewach malin, jeżyn lub leszczyny. Często wisi ona na gałązce, trzymając się jej tylko tylnymi nogami" – tak opowiadają o niej Justyna Białecka-Jagodzińska i Arnold Bernaciak na łamach Magazynu Przyrodniczego Salamandra.
       - To gryzoń aktywny w nocy, któremu w żerowaniu pomaga również dobrze rozwinięty węch oraz to, że dobrze widzi w nocy – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Swoje gniazda buduje z mchu, gałązek i traw zlepionych śliną. Lokuje je na wysokości przynajmniej jednego metra. Orzesznica wiedzie samotny tryb życia, wyjątkiem jest okres rui, która zaczyna się w maju.
       W ciągu roku gryzoń może mieć dwa mioty.
       "Ciąża trwa 22-24 dni. Samica rodzi od 1 do 7 (średnio 4) młodych. Młode przychodzą na świat z zamkniętymi oczami i nagie. Po około 3 tygodniach otwierają oczy. Do 30 dni są karmione mlekiem matki. Po 5-6 tygodniach młode się usamodzielniają. Orzesznica na wolności żyje do 3-4 lat. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym roku życia" – czytamy na portalu ekologia.pl.
       Jesienią – w październiku – orzesznice zapadają w hibernację, by wybudzić się z niej w kwietniu.
       "Zakopane w ziemnych norkach, obniżają temperaturę swojego ciała nawet do 1 stopnica Celsjusza, oddychają raz na minutę, nie pobierają pokarmu oraz spowalniają metabolizm, co pozwala im na oszczędne gospodarowanie zgromadzonymi zapasami tłuszczu" – wyjaśniają Justyna Białecka-Jagodzińska i Arnold Bernaciak.
       Orzesznica znajduje się pod ochroną.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama