UWAGA!

Budować ten sąd, czy nie budować

 
Elbląg, Nowy gmach sądu na powstać na działce przy ul. Płk. Dąbka (wizualizacja)
Nowy gmach sądu na powstać na działce przy ul. Płk. Dąbka (wizualizacja)

Nie wiadomo, co byłoby mocniej oprotestowywane przez elblążan – decyzja o rozpoczęciu budowy przez Ministerstwo Sprawiedliwości budynku sądów przy ul. Płk. Dąbka czy też decyzja o odstąpieniu od tej inwestycji. Sprzeciw na tę inwestycję należał do najczęściej poruszanych spraw na spotkaniu prezydenta Grzegorza Nowaczyka z mieszkańcami.

W poniedziałkowy (4 marca) wieczór prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, wiceprezydenci i miejscy urzędnicy zapoczątkowali cykl spotkań władz miasta z elblążanami. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 19 i dotyczyło przede wszystkim problemów tej części miasta. Na sali byli oczywiście przedstawiciele grupy referendalnej, był poseł Wojciech Penkalski, ale większość uczestników stanowili mieszkańcy, którzy przedstawiali władzom swoje problemy i oczekiwali deklaracji rozwiązań konkretnych spraw.
       Najczęściej pojawiającym się tematem była budowa nowego gmachu sądów okręgowego i rejonowego, a konkretnie sprzeciw wobec wskazanej lokalizacji gmachu przy ul. Płk. Dąbka – chociażby ze względu na brak miejsc parkingowych w tym rejonie.
       Przypomnijmy, ma to być inwestycja Ministerstwa Sprawiedliwości – nowoczesny w formie, 10-piętrowy obiekt, który ma być siedzibą sądów okręgowego i rejonowego. Projekt jest gotowy, w tym miesiącu ma się wyjaśnić, czy Ministerstwo Sprawiedliwości ma pieniądze na budowę. Jeśli znajdą się pieniądze – siedziba sądów ma kosztować prawie 80 mln zł – budowa może ruszyć jeszcze w tym roku.
       (więcej – „Będą pieniądze, ruszy budowa”)
       Sprawa nowej siedziby sądów to doskonały przykład na ciągłość władzy. Decyzje o takiej właśnie lokalizacji zapadały za rządów prezydenta Henryka Słoniny, w 2008 r. Już prezydent Słonina miał do czynienia z protestami mieszkańców, teraz ten sam problem ma jego następca.
       To również dowód na to, że władze na ogół muszą godzić sprzeczne interesy. Jeśli gmach sądu powstanie, z pewnością utrudni to okolicznym mieszkańcom parkowanie w pobliżu miejsca zamieszkania. Ale przypomnijmy, że w lutym 2012 r. Ministerstwo Sprawiedliwości kierowane przez Jarosława Gowina rozważało nawet likwidację Sądu Okręgowego w Elblągu – jednej z niewielu zachowanych instytucji, które podnoszą rangę Elbląga wśród miast powiatowych. Wówczas tę decyzję oprotestowały władze miasta i środowisko sędziów. Budowa nowego gmachu sądów jest gwarancją zachowania w Elblągu Sądu Okręgowego.
       Wkrótce ta sprawa się rozstrzygnie. Nie wiadomo, co byłoby mocniej oprotestowywane przez elblążan – decyzja o rozpoczęciu budowy przez Ministerstwo Sprawiedliwości budynku sądów przy ul. Płk. Dąbka czy też decyzja o odstąpieniu od tej inwestycji w Elblągu.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • po jaką cholerę taki gmach dla urzędasów
 • Oczywiście nie budować ! W mieście potrzeba mieszkań, a nie sądu ! Tak bywa, że władza ma dylematy, ale zawsze można władzę oddać i po dylemacie. Głosy o zaprzestaniu budowy, że to czyn godzący w rozwój Elbląga, są śmieszne. Nie ma żadnego sensownego argumentu, wskazującego na konieczność powstania takiego gmachu.
 • Pan Jarosława Gowin rozważał likwidację Sądu Okręgowego w Elblągu, oprotestowaliśmy i wygraliśmy. A teraz protestujemy nie w celach likwidacji tylko budowie kolejnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fajnyfacet(2013-03-06)
 • Budować na modrzewinie, będą miejsca parkingowe i miejsca pracy
 • oczyiście trzeba budować sądy, obok gmach policji z "dołkiem" a na modrzewinie obóz pracy i kamieniołomy taki symbol dyktatury Tuska i PO '
 • Załamka. Normalny ciemnogród. Tu żadna zmiana władzy nie pomoże jak u większości nie zmieni się myślenie.
 • Budowac i basta! Nie my to Olsztyn przejmie. Proste
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob_budowniczy(2013-03-06)
 • Ale Polacy to są barany
 • Sprytnie Panie Piotrze, sprytnie. Przemyca Pan Informacje, że to nie Nowaczyk a Słonina oraz, że nie miasto a Ministerstwo Sprawiedliwości. Ale teren chyba był miasta a nie Ministerstwa, no i przecież na świecie demokratycznym tak jest, że mamy ciągłość władzy. Inaczej ujmując - mam prośbę proszę, aby Pan wyraźnie podreślał Informacje, iż trawjące w mieście Inwestycje to dzięki Słoninie. Nowaczyk jak dotą nie ma się czym pochwalić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sprytek derlutek(2013-03-06)
 • Szkoda miejsca i pieniędzy jeszcze bym ich pozwalniał bo nie pomagają ludziom tylko przestępcom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sprawiedliwy(2013-03-06)
 • budować i to szybko póki się nie rozmyślą lub Olsztyn tego nie zabierze, walczmy o to by Elbląg miał nowoczesne centrum, a nie był wsią jaką jest teraz, wszyscy przeciw budowie to ludzie przeciw rozwojowi Elbląga
 • cieszę się że tyle młodych wyjeżdża, bo jest szansa że jak część z nich wróci to nie będą takich głupot pisać jak niektórzy. Gdzie w centrum miasta są mieszkania a z miejscami parkingowymi a urzędy i centra użyteczności dla mieszkańców na peryferiach? chyba tylko w Elblągu ludzie mają takie pomysły, przy takim myśleniu nigdy nic się nie zmieni w naszym mieście, jedynie ratunek w powracających, że zobaczą, nauczą się i nasz grunt przeszczepią nowe spojrzenie, trzymam kciuki za inwestycje, żeby się udało.
Reklama