UWAGA!

Bursztynowy król z Elbląga

Elbląg, Praca Tomasz Kargula
Praca Tomasz Kargula (fot. organizator)

Naszyjnik „The King” wykonany przez elblążanina Tomasza Kargula zajął drugie miejsce w 1. Międzynarodowym Triennale Bursztynu. Prace łączące naturalny surowiec z nowoczesnym lookiem można oglądać do 27 sierpnia na wystawie w Szpitalu Św. Ducha we Fromborku.

Wernisaż prac konkursowych zgłoszonych do pierwszej edycji Międzynarodowego Triennale Bursztynu odbył się w minioną sobotę (20 sierpnia). W konkursie wystartowało dziewięciu artystów z Polski i Niemiec. Każdy z wystawców zaprezentował dwie prace. Autorską biżuterię wykonaną z bursztynu oceniało jury, w skład którego wchodzili m.in. dr Anna Sobecka, historyczka sztuki, kuratorka, opiekunka kolekcji bursztynu w Muzeum Zamkowym w Malborku, Robert Pytlos, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. bursztynu oraz Maciej Rozenberg, absolwent ASP w Gdańsku, projektant biżuterii. Spośród 19 zgłoszonych prac jurorzy wybrali trzy - ich zdaniem najoryginalniejsze i najpiękniejsze.
       Pierwsze miejsce przypadło Alinie Filimoniuk-Pileckiej za naszyjnik zatytułowany „Portret Rodziny” [fot. poniżej], drugie miejsce zajął „The King” autorstwa Tomasza Kargula, na trzeciej pozycji uplasowała się „Bransoletka z cyklu Manekiny” Bogumiły Adamskiej. Wyróżnienia otrzymali: Paweł Kaczyński za „Bransoletkę” oraz Martina Steffens za pierścionek „A jednak się kręci”. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali w nagrodę spory zapas bursztynu do wykorzystania przy dalszej twórczości.

 


       Naszyjnik „The King” wykonany w elbląskim Studio TT cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników wernisażu. Uwagę przyciąga innowacyjne wykonanie oraz niesamowite połączenie ametystu, srebra i bursztynu. Dla Tomasza Kargula ten konkurs nie był pierwszym, w którym został zauważony jego talent. Elblążanin wykonał biżuterię w ramach konkursów organizowanych podczas targów Amberif 2008 – „Elektronos” i „Mercurius Gedanensis”. Biorąc udział w konkursie organizowanym przez portal internetowy Sophisti.pl pt.: „Zaprojektuj biżuterię z kapsli” zgłoszona praca „TT eco” zdobyła najwyższą liczbę głosów wśród internautów. Jego biżuterię można znaleźć w galeriach ego&eco i Milano w Warszawie, prace Tomasza Kargula prezentują również Stara Brama w Słupsku i Anett w Oldenburgu.
      
      

OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Gratulacje Zwierzak!
 • Unikatowa, oryginalna i niepowtarzalna biżuteria Pana Tomasz zasługuje na uwagę i uznanie. Gratulacje !!!!!
 • "naturalny surowiec z nowoczesnym lookiem" a pisał jeden z wieszczy że "Polacy nie gęsi i swój język mają". To bardzo przykre że polscy redaktorzy (bo i sprawa nie dotyczy tylko tego jednego artykułu), nie potrafią opisywać wydarzeń w rodzimym języku. Przecież ten "look" to aż w oczy gryzie, a jest tyle słów rodzimych którymi można oddać swoje odczucia. Swoją drogą, wisior piękny, widać w nim połączenie tradycji z nowoczesnością, prehistoryczny kamień połączony z nowoczesnym wzornictwem i stylem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Gość z Polski(2011-08-23)
 • Zgadzam się z przedmówcą. Bardzo trafne spostrzeżenie. W takim tempie zmian to Polacy szybko zgęsieją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gąska Balbinka(2011-08-23)
 • Jak ktoś się podpisuje inicjałami OK (okay) to czego wy sie czepiacie że angielszczyznę wstawia, może jest po filologii. Parafrazując słowa piosenki" Dziś prawdziwych (redaktorów, felietonistów, dziennikarzy) już niema ZWIERZAKU !!! gratuluję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyw.Qba(2011-08-23)
 • gratulacje Panie Tomaszu w/g mnie to 1sze miejsce za tak efektowną bizuterię mozolna praca sie opłaca zmysł artystyczny ''po mamie'' pozdrawiam życzę dalszych sukcesów
Reklama