UWAGA!

Była dyrektor muzeum odpowiada prezydentowi (śladem publikacji)

 
Elbląg, Maria Kasprzycka
Maria Kasprzycka (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

- Jeżeli prezydent żywi jakiekolwiek podejrzenie, że naruszyłam dyscyplinę finansów publicznych, powinien bezzwłocznie powiadomić rzecznika dyscypliny finansów publicznych, a nie publicznie ferować własną ocenę – pisze Maria Kasprzycka, była dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego, odnosząc się do zarzutów z wtorkowej konferencji prasowej.

W związku z wypowiedzią pana Wróblewskiego dotyczącą sytuacji finansowej muzeum wyjaśniam:
       1. Urząd Marszałkowski nie nałożył kary, lecz dokonał 5-procentowej korekty dofinansowania do projektu inwestycyjnego muzeum, zmniejszając dofinansowanie do robót budowlanych z 85 do 80 procent. Ponieważ uważałam, że zrobił to bezzasadnie, skierowałam skargę do Sądu Administracyjnego. Wyrok WSA o sygnaturze l SA/Ol 366/19 jest opublikowany na witrynie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Co prawda Sąd tylko częściowo uznał zasadność skargi muzeum, ale jednoznacznie orzekł (str. 10 uzasadnienia), że muzeum „nie naruszyło zawartego w art. 29 ust.3 pzp zakazu opisywania przedmiotu zamówienia przez wskazanie znaków towarowych, bowiem ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia, tj. prac budowlanych przy zabytku uprawniony był do odstępstwa od ww. zakazu. Tym samym nie doszło też do naruszenia wynikającej z art. 7 ust. 1 pzp zasady równego traktowania i zasady zachowania uczciwej konkurencji.” Wyrok nie jest prawomocny i pozostała jeszcze kwestia wymogu posiadania przez wykonawcę koncesji MSWiA, dlatego uważam, że muzeum powinno złożyć apelację do NSA, ponownie wyjaśnić tę kwestię i odzyskać potrąconą kwotę.
       2. O naruszeniu ustawy o finansach publicznych decyduje organ rzecznika dyscypliny finansów publicznych. Jeżeli prezydent żywi jakiekolwiek podejrzenie, że naruszyłam dyscyplinę finansów publicznych, powinien bezzwłocznie powiadomić o tym organ, a nie publicznie ferować własną ocenę. Ja z wielką chęcią stawię się przed obliczem rzecznika i tam wyjaśnimy wszelkie kwestie związane z odpowiedzialnością obu stron. Pan prezydent nie chce chyba przyjąć do wiadomości, że muzeum nie jest jednostką budżetową, tylko samodzielną osobą prawną, co wielokrotnie potwierdzał w pismach Skarbnik Miasta, uchylając się od jakiejkolwiek odpowiedzialności za kondycję finansową instytucji.
       3. Problemy finansowe muzeum zaczęły się w 2016 roku, gdy Wojewódzka Komenda Policji zażądała całodobowej ochrony obiektów pod rygorem odmowy uzgodnienia planu ochrony. Do 2019 roku koszt ochrony muzeum wzrósł o ponad 100.000 zł rocznie, co nie zostało uwzględnione w zwiększeniu dotacji podmiotowej mimo moich pism, wniosku Rady Muzeum czy próśb radnych. Sytuację pogarsza fakt, że z uwagi na wykorzystanie środków unijnych przy modernizacji, do końca br. muzeum nie może też pobierać opłat za zwiedzanie budynku Podzamcza.
       4. Muzeum zaciągnęło kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 400.000 zł na obsługę inwestycji, a przede wszystkim na opłacanie podatku VAT. Prezydent wielokrotnie wypowiadał się, że w przypadku działań inwestycyjnych potrzebna jest co najmniej 5-procentowa rezerwa, których muzeum ani nie dostało, ani nie było w stanie wygenerować. Dlatego konieczny był kredyt. Nie oznacza to jednak, że wszystkie instytucje kultury są tak samo traktowane. Mam nadzieję, że w protokole z jednego z ostatnich posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury itd. znajduje się zapis wniosku i argumentacji urzędniczki pana prezydenta o zwiększenie wkładu miasta o ponad 300.000 zł do prac inwestycyjnych w innej instytucji kultury. W tym przypadku nastąpiło pełne zrozumienie potrzeb.
       5. Muzeum realizuje obecnie podpisane przeze mnie umowy na prowadzenie badań archeologicznych, które powinny przynosić miesięcznie około 30.000 zł dodatkowego, czystego dochodu. Dlatego przy racjonalnej gospodarce finansowej muzeum może spłacić pozostałą część kredytu. A jeśli zdecyduje się na złożenie apelacji i odzyska potrącone pieniądze – będzie bogatą instytucją. Czego oczywiście serdecznie życzę.
       6. Nie oczekuję od prezydenta przeprosin, sprostowań ani niczego innego. Szczerze współczuję nowemu dyrektorowi. Ponieważ odchodząc spodziewałam się wszystkiego najgorszego, zachowałam kopie korespondencji z naszym Miastem. Dlatego jeśli nadal trwać będzie oszczercza kampania pod moim adresem, będziemy musieli rozstrzygnąć to przed sądem. I mimo kierowanych pod moim adresem sugestii, żebym zaprzestała pisania felietonów, to zostanę zostawiona w spokoju oświadczam: nie zaprzestanę. Dla mnie liczy się tylko ogromne wsparcie, które otrzymuję od nieznanych mi nawet osób i za które bardzo serdecznie dziękuję.
      
      
Maria Kasprzycka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • i bedzie pisała i Wróblewski nic na to nie poradzi, . .. trwa thiller polityczny, . .. ciekawe co jutro oświadczy Pan prezydent? akcja tego dramatu warta jest ekranizacji, byłby przebój filmowy. , "Miś" przy tym to ciepłe kluski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52
  6
  sddsa(2019-08-07)
 • Wróblewski musi ODEJŚĆ
 • Robi się ciekawie, coś czuję, że WW wymięknie. .. Dużo konkretów, brawo P. Mario.
 • brawo pani dyrektor fanka
 • Pomijam fakt kto ma rację kto nie. Ale, żeby dwoje zakładam inteligentnych ludzi na ważnych stanowiskach nie mogli się porozumieć.. Czasem swoje ego trzeba schować głęboko, Drodzy Państwo.
 • Kochani Rodacy ! Problemy miasta wynikają z tego że potencjał ekonomiczny jest zablokowany politycznie a z tego wynika efekt domina, nikt nie otwiera firmy, nie zatrudnia ludzi, ludzie nie zarabiają, uciekają z miasta. Panowie u władzy od dawien dawna nic nie zmienią bo nie mogą, te rady, urzędy, instytucje, są tylko po to aby podtrzymać aktualny stan rzeczy, i są to wesołe miejsca pracy żeby wkręcić tam swoich pociotków, każdy wie że te konkursy na miejsce pracy to ustawka, politycy zadłużyli miasto na 300mln pewnie w zagranicznych bankach i co ? i nic, winnych brak, mamią was przyszłością i tym że będzie dobrze, odbudowują stare miasto jako sztandar kiczu, proszę spójrzcie w lustro i zadajcie sobie pytanie dlaczego jest jak jest
 • Wróblewski zachował się nieelegancko, na konferencji zaatakował byłą dyrektor Muzeum pod jej nieobecność. Pokazał, że niestety nie ma ani klasy, ani zmysłu politycznego. Zwykły aparatczyk na stanowisku prezydenta miasta nie ze względu na swoje walory intelektualne, doświadczenie i dokonania ale z braku innych, sensownych kontrkandydatów. Elbląg pod jego rządami stacza się do roli małego, prowincjonalnego miasteczka gdzie władza wyżywi się sama, rządzi wójt z biskupem, ciemny lud wszystko kupi a basenu, rozrywek, inwestycji, rozwoju itp brak. Dobrze, że jest siódemka do Gdańska to zmotoryzowani ludzie choć na chwilę złapią nieco normalności od tego nienormalnego miasta.
 • Brawo Panie Prezydencie, brawo Panii Mario i o to chodzi. Idzdzcie do sadu tylko kto bedzie czekal 10 lat na rozstrzygniecie wyroku????? No i czyje wkoncu te sady beda?????
 • Zadyma słowna w wykonaniu tej Pani to czysta reklama Wyborcza. Toż to kandydatka PO do Sejmiku Wojewódzkiego. I oto chodzi, !. Portel jest tutaj darmową platformą reklamową.
 • wróblewski przeżył swój jedniodniowy triumf a potem jak zwykle prawda ujrzała światło dzienne
 • Cytuję ". .. Ponieważ uważałam, że zrobił to bezzasadnie, skierowałam skargę do Sądu Administracyjnego. Wyrok WSA o sygnaturze l SA/Ol 366/19 jest opublikowany na witrynie Naczelnego Sądu Administracyjnego. .. " mam pytanie ile kosztowała obsługa prawnicza tej sprawy i jak rozumiem Muzeum za to zapłaciło?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  32
  Kat_Na_Idiotów(2019-08-07)
 • Ale odlecieli panowieeeee Nie rozeznali tematu, nie znali faktów, o umowach na czysty dochód nie wspominali o wyroku sądu nic a nic za to swoje sądy o nieobecnej postanowili zaprezentować na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Nic dodać tylko referendum szykować.
Reklama