UWAGA!

CBA prześwietliło ratuszowy konkurs. Nie dopatrzyło się złamania prawa (aktualizacja)

2017-09-06
Aktualizowany 2017-09-12 17:00
 
Elbląg, Na Górze Chrobrego mają odbywać się bezpłatne zajęcia narciarskie dla dzieci i młodzieży. Przeprowadzi je stowarzyszenie, sfinansuje ratusz
Na Górze Chrobrego mają odbywać się bezpłatne zajęcia narciarskie dla dzieci i młodzieży. Przeprowadzi je stowarzyszenie, sfinansuje ratusz (fot. Michał Skroboszewski)

Centralne Biuro Antykorupcyjne zażądało wyjaśnień od władz Elbląga w sprawie konkursu na popularyzację sportu wśród mieszkańców. Przypomnijmy, że 200 tysięcy złotych w konkursie otrzymało stowarzyszenie, które powstało zaledwie dwa miesiące wcześniej.

O kontrowersyjnym podziale środków w konkursie na popularyzację sportu wśród mieszkańców napisaliśmy jako pierwsi. Po nagłośnieniu sprawy w mediach jeden z mieszkańców Elbląga wysłał anonimowe doniesienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które zażądało wyjaśnień od władz miasta.
       - Już wysłaliśmy odpowiedź do CBA, w której napisaliśmy, jak wyglądała cała procedura i że wszystko naszym zdaniem jest zgodne z prawem. Czekamy na reakcję CBA, która nie domagała się od nas na razie żadnych dokumentów – powiedział nam Andrzej Budzelewski z Departamentu Edukacji i Sportu.
       Dokumentów domaga się za to komisja rewizyjna Rady Miejskiej, która na dzisiejszym posiedzeniu wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o udostępnienie protokołów komisji przyznającej dotacje w konkursie, regulaminu konkursu, pełnych ofert startujących w nim stowarzyszeń a także informacji, dlaczego pula środków w konkursie wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem aż pięciokrotnie. Przypomnijmy, że w tym roku pula dotacji dla stowarzyszeń na popularyzację sportu wśród mieszkańców wyniosła aż 240 tys. zł, 200 tysięcy z tej kwoty otrzymało Stowarzyszenie Sympatyków Sportów Zimowych (dokładnie tyle, o ile wnioskowało), które w marcu tego roku utworzyły osoby związane z przedsiębiorstwem Góra Chrobrego. Pozostałe 40 tysięcy zostało rozdysponowane wśród pięciu pozostałych stowarzyszeń, ale otrzymały one o wiele mniej pieniędzy niż wnioskowały.
       Co ciekawe, we władzach nowego stowarzyszenia są osoby związane z przedsiębiorstwem Góra Chrobrego. Prezesem jest Robert Zygo, był pracownik tej spółki, skarbnikiem – Elżbieta Junkier, która pracuje w PT Góra Chrobrego, a szefem komisji rewizyjnej stowarzyszenia jest Piotr Macutkiewicz, który zasiada również w radzie nadzorczej PT Góra Chrobrego. Członkiem rady nadzorczej jest też były prezydent Elbląg Henryk Słonina.
       Wysłaliśmy maila do CBA z pytaniem, na jakim etapie jest obecnie prowadzona przez Biuro sprawa. Do tematu wrócimy.
      
       Aktualizacja z 12 września: Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedź z Centralnego Biura Śledczego na nasze pytania. - Wyjaśnienia Urzędu Miejskiego w tej sprawie uznaliśmy za wystarczające. Dalsze postępowanie w tej sprawie nie będzie prowadzone, chyba że pojawią się nowe okoliczności - poinformował nas Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama