UWAGA!

Chcą referendum ws. reformy oświaty

 
Elbląg, Dzisiejsza konferencja prasowa w ZNP
Dzisiejsza konferencja prasowa w ZNP (fot. Michał Skroboszewski)

Reforma edukacji jest zła, nieprzemyślana, kosztowna, a co najważniejsze – nie była konsultowana ani z rodzicami, ani z nauczycielami – takiego zdania są m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, partia Razem, Nowoczesna, Platforma Obywatelska. Przeciwnicy likwidacji gimnazjów i przywrócenia "ośmiolatki" chcą referendum i zbierają podpisy.

Zmiany w oświacie mają zostać wprowadzone od 1 września. Polegają m.in. na likwidacji gimnazjów, utworzeniu ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum oraz powołaniu szkół branżowych. Zdaniem przeciwników, planowana reforma to nie jest dobra zmiana, bo stwarza więcej zagrożeń niż szans, ponieważ: ogranicza dostęp do edukacji ogólnokształcącej, skraca czas powszechnego kształcenia, obniża poziom jakości edukacji.
       - Ośmioklasowe szkoły to tylko sentyment. Czasy zmieniły się diametralnie i ten system już się nie sprawdzi - mówi Gerard Przybylski, szef ZNP w Elblągu. - Uważamy, że należy zmieniać oświatę, ale nie wprowadzając radykalne kroki. Przecież jeśli chcemy remontować mieszkanie to nie burzymy całego domu.
       Platforma Obywatelska przypomina, że reformę wprowadzającą gimnazja wprowadziła w życie AWS w 1999 r.: - Czyli obecni liderzy PiS – mówi Irena Sokołowska z PO. - Wówczas pytana o pośpiech Anna Zalewska – dziś minister edukacji narodowej – odpowiadała, że chodzi o poprawę jakości kształcenia. A co teraz będziemy mieć – kontynuuje radna Platformy – zatłoczone szkoły podstawowe, dublowanie roczników, niedostosowane podręczniki. Badania pokazują, że nasz system edukacji jest jednym z najlepszych w Europie. Rozumiemy, że trzeba wprowadzać zmiany, ale nie poprzez likwidację gimnazjów. Nie należy zapominać o kosztach, jakie przyniesie reforma – zauważa Irena Sokołowska. - Już za reformę 6-latków nasze miasto zapłaciło 3 mln zł. Następne zmiany, w kolejnych latach to w skali kraju  koszt ok. 1,5 mld zł.
       Za reformą edukacji, ale nie w takiej formie i nie za takie pieniądze opowiada się Nowoczesna: - Czy ktoś pomyślał o naszych dzieciach? - pyta Arkadiusz Chrościcki z elbląskich struktur tej partii.
       - Nasze dzieci nie są głupie, a PiS próbował już to udowodnić reformą 6-latków, a teraz chce nas cofnąć do PRL – to z kolei zdanie Angeliki Domańskiej, reprezentującej Międzynarodowy Strajk Kobiet oraz inicjatywę rodziców Zatrzymać Edukoszmar, która zarzuca, że planowane zmiany w oświacie nie ujmują wprowadzenia do nauczania wpływu genderyzmu ani edukacji seksualnej dla nastolatków.
       - Gdzie się podziała religia w podstawie programowej? – zastanawia się natomiast partia Razem.
       - W ramowym programie godzinowym nie ma takiego przedmiotu jak „religia” - wskazuje Robert Koliński z Razem. - Czy PiS chce go usunąć ze szkół? My, jako partia, jesteśmy za świecką szkołą, ale niech PiS powie, co chce zrobić z religią.

  Elbląg, Chcą referendum ws. reformy oświaty
(fot. MS)


       Wszystkie te środowiska domagają się przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy systemu oświaty, dlatego od dwóch miesięcy zbierają podpisy mieszkańców. W najbliższych dniach poznamy ich ostateczną liczbę w naszym mieście i okolicy.
       - Dobrym prognostykiem jest to, że wiele osób, niezrzeszonych przychodzi do nas i podpisuje się pod referendum – mówi Gerard Przybylski z ZNP.
       Podpisy policzone ma już Angelika Domańska: - 1500 – z dumą ogłasza i zachęca do składania kolejnych podczas Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który odbędzie się 8 marca - Strajk obywatelski, a nie polityczny – zapewnia.
       Jak poinformował w sobotę (4 marca) prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, pod obywatelskim wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji zebrano dotąd między 150 a 170 tys. podpisów. Aby wniosek można było złożyć w Sejmie, potrzeba 500 tys. podpisów.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Już się podpisałam!
 • Nic nie potrafisz ? Nie martw się ! Zawsze możesz zostać nauczycielem !
 • DO ROBOTY się weźcie hołoto nauczycielska. NIEROBY i Popaprańcy
 • Najlepszy system kształcenia był za komuny. Szkoły podstawowe 8 klasowe, studiowało około 5 % absolwentów szkół średnich. Były technika, zawodówki. Nie było dysortografii, dysmatematyki i innych dys. Były za to głąby, matoły. Lekarze nie kończyli akademii medycznych za pieniądze - jak teraz. W Olsztynie nie było akademii medycznej. Itd, itd. Po co było to psuć ? Więc wszystko co zmierza do powrotu na te tory powinno mieć poparcie normalnie myślących.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  13
  normalnie_myślący(2017-03-06)
 • Wszystko co robi PiS do dla was złe. Gdyby była to PO to byście siedzieli cicho, albo przytakiwali lub udawali, że niby jesteście przeciw. Skończcie z tą hipokryzją w ZNP bo jak na razie obietnice wyborcze spełnia z korzyścią dla ludzi PiS. Życzę dobrego samopoczucia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50
  19
  elb01(2017-03-06)
 • @Dede - a ciebie to krasnoludki nauczyły tego co robisz, czy nauczyciel. Lekarza kształci nauczyciel, weterynarza - nauczyciel, sprzedawcę - nauczyciel zawodu, mechanika - nauczyciel zawodu. Tylko psy wieszać potraficie, trzeba było uczyć się, to teraz jadu nie trzeba byłoby toczyć. Jak w każdym zawodzie są ci, którzy pracują, i ci którzy "udają". Ale to ciężka praca, a jak ktoś uważa inaczej - nic tylko zastąpić nauczyciela. Jednego dnia w szkole nie wytrzymaliby dzisiejsi "krzykacze" ze swoimi pociechami!!!!
 • Nie kibicuję PISowi, ale w tym przypadku jestem ZA likwidacją gimnazjów. Co do kosztów, i tak byłby wysokie, bo trzeba byłoby zwolnić nauczycieli (niż demograficzny), a tak nie zorientujecie się, jak zrobią z wami prządek.
 • Śmieszne LUDKI, to poprzednia reforma oświaty była zła do szpiku kości!
 • A gdzie Państwo ze zdjęcia byliście rok temu jak minister Zalewska opowiadała farmazony o reformie? Teraz chcecie referendum-nauczyciele gimnazjów powinni na widłach was wynieść za to zakłamanie i obłudę. FUJ!!!
 • Niech Pan Robert Kolinski odpowie czy partia Razem jak dojdziebdo władzy zamierza albo nie zamierza wprowadzić do szkół obowiązkowe studia dzieł Lenina, MArksa, Engelsa i czy jest prawda, że pochodzi Pan z rodziny burzuazyjnej
 • Podskakuja to -Zwalniac ich i na pośredniak tam pracy nie brakuje tylko chętnych potrzeba.
 • na szczaw i mirabelki.
Reklama