UWAGA!

Chcemy zbudować aquapark – bez drugiego dna

 
Elbląg, Jerzy Wcisła, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Elblągu
Jerzy Wcisła, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Elblągu

W elbląskich mediach pojawił się list otwarty sygnowany przez Ruch Palikota, zawierający pytania dotyczące powołania spółki Aquapark Elbląg. W związku z tym – tą sama drogą – prostujemy niektóre twierdzenia Ruchu Palikota oraz wyjaśniamy zawarte w liście wątpliwości – pisze Jerzy Wcisła, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Elblągu.

Elbląskie media opublikowały artykuł: Ruch Palikota pyta. Czy jest jakieś drugie dno finansowe Aquaparku w Elblągu? Artykuł sygnowany przez Ruch Palikota z założenia jest serią pytań dotyczących powołanej niedawno spółki Aquapark Elbląg.
       Cieszy to, że Ruch Palikota chce poznawać fakty i o nie pyta. Także formuła pytań zadawanych przez partię polityczną, za pośrednictwem mediów, mieści się w zwyczajach życia społecznego i politycznego. Nieco niepokoi fakt, że są to od razu „pytania z tezą”, np. o mrzonkach władzy czy woli ukrycia prawdziwego celu powołania spółki.
       Pragnę przypomnieć, że jedno z istotnych wyzwań tej kadencji mieści się w haśle „Elbląg przyjazny mieszkańcom”. W praktyce oznaczać ma ono „poprawę jakości życia w mieście, stworzenie w Elblągu miejsc spędzania wolnego czasu i aktywizację różnych form odpoczynku dla elblążan”. Najważniejszą inwestycją tego wyzwania jest budowa aquaparku. Nie jest to więc „mrzonka władzy”, lecz wola wypełnienia obietnicy wyborczej. Trochę dziwią oskarżenia polityków, że Platforma Obywatelska łatwo nie rezygnuje z realizacji programu wyborczego.
       W trudnej rzeczywistości kryzysu globalnego, którego skutki odczuwają także polskie samorządy, szukamy najlepszej formuły realizacji tego zadania.
       Oczywiście, dzisiaj nikt nie zagwarantuje, że powołanie spółki Aquapark Elbląg jest gwarantem, iż taki obiekt w naszym mieście powstanie. Ale bez wątpienia jest to bardzo klarowna forma postawienia konkretnego zadania do wykonania. Każda inna formuła, w tym sugerowane przez Ruch Palikota zlecenie tego zadania spółce MOSiR, nie zapewni takiej transparentności i weryfikowalności, jak powołanie odrębnej jednostki. Jednocześnie założenie spółki z jasno określonym celem jest czytelnym sygnałem dla potencjalnych partnerów przedsięwzięcia i wzmacnia wiarygodność, także wśród analityków finansowych. Powinno być także czytelne dla partii politycznych. Tym bardziej, że praktycznie wszystkie fakty dotyczące spółki Aquapark są jawne i w dużej mierze stanowiły już przedmiot informacji medialnych.
       Kapitał spółki wynosi 10 000 zł, a Rada Miejska podczas sesji w dniu 28 grudnia 2012 roku zabezpieczyła w budżecie Miasta kwotę 500 000 zł na dokapitalizowanie spółki. Spółka do czerwca nie będzie prowadziła działalności gospodarczej, zaś od lipca przejmie zarządzanie basenem przy ul. Robotniczej. Z tych źródeł są i będą pokrywane koszty działalności spółki, na które dzisiaj składa się przede wszystkim koszt jednego etatu (prezes spółki) i biura rachunkowego.
       Funkcjonowanie spółki reguluje umowa spółki: notarialny akt założycielski z 17 grudnia 2012 roku. Trwa rejestracja spółki w KRS, zatem wszystkie dane dotyczące spółki będą już wkrótce dostępne w Sądzie Rejestrowym.
       Obecnie spółka się konstytuuje i na podstawie analiz ekonomicznych tworzony jest biznesplan na 2013 rok. Trwają przygotowania dokumentacji przetargowej na opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla Aquaparku. Prezes Spółki przygotowuje też analizy – także w oparciu o rozmowy z dotychczasowymi użytkownikami krytej pływalni – dotyczące możliwości poprawy wyniku finansowego działalności na tym obiekcie. Nie istnieje zagrożenie niekontrolowanej wyprzedaży przekazanego spółce majątku, gdyż każda taka decyzja wymaga zgody Zgromadzenia Wspólników, a więc Gminy Miasta Elbląg.
       Mam nadzieję, że te informacje uspokoją działaczy Ruchu Palikota, których zapraszamy do kreatywnego myślenia o Elblągu. Nikt nie ma patentu na najlepsze rozwiązanie, zatem każda próba podpowiedzi lepszego rozwiązania będzie mile widziana.
       Jerzy Wcisła, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Elblągu
      
       czytaj też list otwarty Ruchu Palikota
      
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Widzę w tv sama polityka, w zyciu sama polityka, nawet na Portelu sama polityka się zrobiła, trzeba spadać na inny portal.
 • o rany-Autorze tego dluuuuugiego tekstu wyluzuj, zmien lekarza, albo daj sobie spokój z polityką
 • Macie z nimi problem bo tańczyć nie chcą? Pan Wciusła przyznał, że nikt nie ma patentu na najlepsze rozwiązanie, hmm czy nie za późno na takie wnioski? Przecież Wy wszystko wiecie lepiej i macie najlepszych ludzi. A najwięcej ich znajdziecie w Szkołach Tańca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kujawiakiem(2013-02-15)
 • zapisalem corke na tance, teraz wiem ze bedzie miala szanse na lepsza przyszlosc, co wytańczy sobie za mlodu tym pozniej bedzie zyla w przyszlosci. Moze kiedys zostanie Pania prezydent?albo chociaz przesem jakiejs spolki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ojciecwacek(2013-02-15)
 • ćwierkały jaskółki do ch. .. a te spółki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  widze i wiem(2013-02-15)
 • Spółka ma być dokapitalizowana ( finansowana) z podatków mieszkańców czyli de facto ma prowadzić biznes za cudze ( mieszkańców) pieniądze. Do jakich celów mają służyć podatki mieszkańców - do finansowania komercyjnych przedsięwzięć Panie Wcisło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2013-02-15)
 • Pan Wcisła wciska kit mając nadzieję że głupi lud to kupi. Ja myślę że to już łabędzi śpiew PO w Elblągu i w Polsce.
 • taki bełkot, że nie wiadomo czy się śmiać czy płakać? 500 tys zł wywalono w błoto, takie jest realny efekt pijarowskich gierek władz miasta, zamiast dogadać się z uczelnią, pchnąć projekt basenu akademickiego, może do tego jeszcze ze dwa baseny przyszkolne, zarządzane przez szkoły, powstała jakiś utopijny pomysł wykreowania spółki o dziwięznej nazwie, Panie przewodniczący czy wy wszystko musicie spartaczyć? Ta spółka niczym pijawka wyssie z Mosiru kasę za wstępy na basen nic w zamian nie dając mieszkańcom, taki będzie efekt tych eksperymentów, baseny się buduje, najzwyczajniej w swiecie, jedzie się do maista gdzie taki system funkcjonuje, rozmawia się z ludzmi a potem zdobywa się dotacje unijne i się buduje, rozumiem, że Marszałek Protas wasz najlepszy kolega tak sprzyjajacy miastu poprze projekty? a może ma was w. .. .. i stąd cały ten galimatias, jesteście listkiem figowym jego niekompetencji w zarządzaniu ? maskujecie nieudacznika i marne efekty jego rządów dla Elbląga?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  otwarty basen(2013-02-15)
 • już dwa lata chcą, już dwa lata wytężonego "chcenia" a efekty? zatrudnienie jednej kolezanki na etaciku i zero realnych działań na rzecz budowy? markowanie, markowanie, markowanie,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sdasdsdsd(2013-02-15)
 • Jak nic nie wiem o ekonomii i działalności samorządowej to wytaczam insynuacje - tak właśnie postępują osoby z Ruchu Palikota wolny Elbląg - pod adresem osób, które w sposób jasny wyjaśniają podejmowane działania z zakresu życia społeczno-gospodarczego naszego miasta.
 • Natomiast ja ciesze się, że ktoś wogóle wytacza takie insynuacje. Opozycja zaś śpi. Dobrze, że mamy Ruch Palikota. przynajmniej mają odwagę rozmawiać o tym co niejasne.
 • Jak podaje mądra wikipedia pomijając sama definicję Biznesplanu " W celu efektywnego zarządzania biznesplan powinny sporządzać zarówno nowo tworzone jednostki organizacyjne, jak i wszystkie przedsiębiorstwa już funkcjonujące". Najczęściej dzieje się tak przed założeniem firmy a nie po jej powołaniu ocenia się jakie jej cele, dokonuje się analizy finansowej, badania rynku, analizy samej struktury. Dlaczego tworzy się nowe takie byty do zarządzania czymś czym już ktoś zarządzał tj. chodzi o zarządzanie basenem przy ul. Robotniczej. Jakie będą faktyczne koszty takiej przeprowadzki, co z osobami zatrudnionymi na basenie czy administracją?Zostaną wchłonięte przez nową spółkę?W jaki sposób został wybrany Dyrektor spółki Aquapark? Jeśli spółka do czerwca nie będzie prowadziła działalności gospodarczej to co będzie robiła Pani Dyrektor i czy będzie dostawała za to swoje wynagrodzenie?Bo jeśli "nie ma gwarancji że powstanie Aquapark" to po co powołuje się Dyrektora a nie np. pełnomocnika Prezydenta na umowę o dzieło albo zlecenie i płaci się za efekty a nie siedzenie. I PROSZĘ PRZESTAŃCIE PAŃSTWO CIĄGLE MÓWIĆ O KRYZYSIE GLOBALNYM!Bo to jest porostu śmieszne łapać się tylko jednego argumentu. Jak nie Pan Tusk to lokalni politycy ciągle to samo opowiadają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zainteresowana 123(2013-02-15)
Reklama