UWAGA!

Chłopi dostali ziemię... i co z tego wynikło

 Elbląg, Piotr Imiołczyk podczas pokazowej lekcji
Piotr Imiołczyk podczas pokazowej lekcji (fot. Anna Dembińska)

- Powstanie styczniowe wygraliśmy. Rząd Narodowy nie pozostawił carowi wyjścia: musiał potwierdzić uwłaszczenie chłopów, a to było głównym celem powstańców – powiedział Piotr Imiołczyk, który dziś przeprowadził pokazową lekcję na temat styczniowego zrywu z XIX w. Zobacz zdjęcia z lekcji.

Pokaz ubiorów, wyposażenia i uzbrojenia powstańców styczniowych był jedną z „atrakcji” pokazowej lekcji historii, którą w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 przeprowadził Piotr Imiołczyk, nauczyciel historii w szkole.
       - To wszystko kupiłem za własne pieniądze, kosztem kilkudziesięciu tysięcy złotych. To około 70 strojów powstańczych, w których od kilku lat „bawimy się” w rekonstrukcję powstania styczniowego. Stroje te wykorzystujemy także przy okazji innych imprez – mówił Piotr Imiołczyk.
       Jak mówi nauczyciel, jest to największa kolekcja w północnej Polsce. Pasjonat powstania styczniowego zbiera je od kilku lat. Uczniowie mogli przymierzyć rekonstrukcje strojów, w których w XIX wieku walczyli powstańcy styczniowi. O co toczyły się walki?
       - Głównym celem powstańców było uwłaszczenie chłopów. W 1863 r., kiedy wybuchło powstanie, tylko chłopi w zaborze rosyjskim nie posiadali ojcowizny na własność. Kiedy powstańczy Rząd Narodowy uwłaszczył chłopów, car po zdławieniu zrywu, musiał potwierdzić tę decyzję, aby nie dopuścić do kolejnych rozruchów – mówił Piotr Imiołczyk.
       Wg nauczyciela uwłaszczenie chłopów było jedną z najważniejszych przyczyn kształtowania się u chłopów polskiej tożsamości narodowej.
       - Wcześniej chłop identyfikował się jako „tutejszy” i „katolik”. Polak był synonimem szlachcica i posiadacza ziemskiego – wyjaśniał nauczyciel.
       Szacuje się, że 60 proc. oddziałów powstańczych stanowili chłopi. Uzbrojenie powstańczych oddziałów było bardzo marne: broń palną mieli nieliczni i przeważnie była ona gorsza jakościowo od wyposażenia żołnierzy rosyjskich.
       Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r., trwało do jesieni następnego roku. Swoim zasięgiem objęło tereny zaboru rosyjskiego. Przez „partie powstańcze” przewinęło się ok. 200 tys. osób, jednak maksymalnie powstańcy potrafili „wystawić” ok. 25 tysięcy żołnierzy.
      
SM

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Najwyraźniej ten pan chciałby żyć w tamtych czasach, co widać każdego dnia.
  • To był pierwszy krok. Potem doszła "praca u podstaw", co ostatecznie zaowocowało odzyskaniem niepodległości kilka dekad później. Piotr od lat robi dobrą robotę.
  • Po 45 władza też dawała ziemie chłopom.
  • Smutne jest to, że dopiero rozbiory uwłaszczyły tak na dobrą sprawę chłopów. Jak i parę innych cywilizacyjnych przemian nam zafundowały.
  • W 1863 roku w Polsce uwłaszczono chłopów, a w Londynie otwarto pierwszy odcinek metra. .. I dlatego właśnie Brytyjczycy od tego czasu tak masowo osiedlają się w Polsce, bo tu nawet chłop jest wolny. .. Czy ten pan od historii ma aktualne wyniki badań okresowych? Jeśli tak, to powinno się zakres badań rozszerzyć o jeszcze jednego lekarza o specjalności rozpoczynającej się na P, i to nie jest ani pediatra, ani proktolog, ani pulmonolog. .. Moje dziecko po lekcjach z tym panem miało (uzasadnioną) do TAKIEJ historii do końca szkoły. ..
  • rozbiory to końcówka osiemnastego wieku uwłaszczenie końcówka osiemnastego, trzeba mieć kisiel zamiast mózgu aby wypisywać takie bzdury ,
  • ciekawe jakie metro wybudowaliby Angole gdyby mieli Szwabów i Iwanow za sąsiadów,...już w kilka dni po wybuchu powstania Bismarck zaproponował Rosji rozmowy na temat sposobów skutecznego stłumienia zrywu Polaków. W imieniu Berlina pertraktacje miał prowadzić generał Gustav von Alvensleben, który w tym celu na początku lutego udał się do Petersburga.
  • Tak i cały świat rabowali, mieli kolnie, miliony zamordowali w Afryce, Azji, Ameryce i w Australii i Oceanii. stąd mieli kasę na bogactwo. No i byli na wyspach i ich terenow nikt poważnie nie atakował od kilkuset lat, to mogli się rozwijać i bogacić.
  • Można chować się w historię, ale nas teraz pisowski TKM cofa w średniowiecze. .. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    11
    bezpodpisu(2019-03-13)
  • Uwłaszczenie polskich chłopów w 1863 roku. Z regionu nam bliskiego i znanego: Wielki ród von und zu Dohna ze Słobit, z Gładysz, z Rudzienic - podobne uwłaszczenie swoich chłopów zaczął przeprowadzać już od 1806 roku. A więc o prawie 60 lat wcześniej. I dlatego pierwsze strony dramatycznej noweli Stefana Żeromskiego - "Rozdziobią nas kruki, wrony" - czy nawet "Wiernej rzeki" - robią na Czytelniku tak duże i deprymujące wrażenie.
  • @Niepowstaniec - Jeżeli Twoje dziecko odziedziczyło Twój charakter i posiada taki sam zakres kultury to współczuję nie Tobie, ale Twemu dziecku. Pan Imiołczyk robi naprawdę dobrą robotę, tym bardziej, że to powstanie było pierwszym zwycięskim, następne takie było dopiero Wielkopolskie i częściowo Śląskie. Ale co Ty możesz na ten temat wiedzieć. Najlepiej i najłatwiej jest napluć i jeszcze być z tego dumnym.
  • zajefajnie,tylko zupełnie Dhona uwłaszczala niemieckich chłopów, co ciekawe to był polski zniemczonych rod,
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Żyj no(2019-03-13)
Reklama