UWAGA!

Chwała bohaterom - 70 lat temu walczyli o Polskę

 
Elbląg, Chwała bohaterom - 70 lat temu walczyli o Polskę
(fot. arch. AD)

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla podkreślenia rangi tego historycznego wydarzenia 1 sierpnia, w Elblągu wywieszone zostaną flagi narodowe, a w godzinę „W” (rozpoczęcie powstania), o godz. 17 uruchomione zostaną syreny alarmowe w całym mieście. Na tę godzinę zapraszamy mieszkańców Elbląga na uroczystość przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej.

Aby oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego, po uroczystościach pod pomnikiem, o godz. 18  w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Powstańców. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby uczcić ich pamięć.
       1 i 2 sierpnia, w godz. 10 - 21, na Starym Mieście w pobliżu skrzyżowania ulic Stary Rynek i Rybacka ustawiona będzie instalacja historyczna „Barykada ‘44”. Każdy, kto odwiedzi ekspozycję będzie mógł na chwilę poczuć się, jak uczestnik powstania. Odbędzie się inscenizacja walk i obrony barykady, poczta powstańcza, pieśni powstańcze, itp. Najważniejsza część inscenizacji odbędzie się w piątek 1 sierpnia o godz. 20.
       Inscenizacja została przygotowana przez Elbląskie Forum Odtwórców Historycznych oraz Koło historyczne ZSZ nr 1. Powstanie Warszawskie było symbolicznym zrywem do walki o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Dlatego, pomimo upływu 70 lat, nadal jesteśmy winni pamięć bohaterskim powstańcom.
       Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowane zostały również znaczki okolicznościowe, które będą rozdawane uczestnikom obchodów przy pomniku.
       1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. 36 tys. żołnierzy AK oraz niewielkie grupy NSZ i AL przystąpiły do walki. Wraz z nimi do stawienia okupantowi oporu przygotowywała się ludność cywilna Warszawy. Byli słabo uzbrojeni. Niemcy początkowo w liczbie 16 tys., ale za to w pełnym uzbrojeniu. Bardzo szybko zwiększyli liczebność wojska o 25 tys żołnierzy, lotnictwo, czołgi, artylerię, moździerze, bomby samobieżne „Goliat”. Mimo to, po 4 dniach walk powstańcy kontrolowali znaczną część stolicy - Śródmieście, część Woli, Stare Miasto, Powiśle, Dolny Mokotów oraz Żoliborz. Warszawiacy byli pełni nadziei i entuzjazmu. Ujawniły się władze podziemne, ruszyło radio i gazeta powstańcza AK.
       5 sierpnia Niemcy ruszyli do kontrataku. W odwecie wspólnie z oddziałami SS-RONA dokonali Rzezi Woli. Od 5 do 7 sierpnia na Woli zginęło w masowych egzekucjach około 50 tys. bezbronnych cywili, a wśród nich dzieci, kobiety i ludzie starsi. Cała Warszawa spłynęła krwią. Decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była decyzją tragiczną.
       Niezależnie od politycznej i militarnej oceny powstania, powinniśmy pamiętać o tym ważnym wydarzeniu przez wzgląd na poległych w walce, ich odwagę i determinację.
       Mamy nadzieję, że w piątek 1 sierpnia na ulicach Elbląga o godzinie 17 , symbolizującej początek powstania warszawskiego, na sygnał syren zatrzymamy się na chwilę (przechodnie, kierowcy), by w ciszy i zadumie, choć takim gestem solidarności uczcić pamięć bohaterów sprzed siedemdziesięciu lat.
      
      
      
Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama